Wyrok KIO KIO 1769/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1769/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.05.2025
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Tarnowo Podgórne
- Miejscowość
- Tarnowo Podgórne
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1769/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Tarnowo Podgórne z siedzibą w Tarnowo Podgórne w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, niezgodność z ustawą, rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, unieważnienie umowy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 308 ust. 2, art. 457 ust. 1 pkt 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt. 1, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: B.M., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Budconsult Doradztwo Budowlane B.M....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1769/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 26 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 26 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 maja 2025 r. przez wykonawcę ALLINS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu
w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Tarnowo Podgórne
przy udziale uczestników po stronie zamawiającego wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: B.M., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Budconsult Doradztwo Budowlane B.M. oraz K.S., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Budinwest K.S.
przy udziale uczestnika pod stronie odwołującego wykonawcy BBF Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy wykonawcę ALLINS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….………
Sygn. akt: KIO 1769/25
Uzasadnienie
Zamawiający Gmina Tarnowo Podgórne, dalej: „zamawiający” prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad budową Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 18 marca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00151289.
5 maja 2025 r. wykonawca ALLINS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od:
1)niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego, podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad budową Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym, prowadzonego pod numerem WOP.271.7.2025, numer ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych (E- Zamówienia) 2025/BZP 0051289 z dnia 18.03.2025 roku polegającej na wyborze w dniu 29.04.2025 r., jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S. (dalej: Konsorcjum) ,
2)niezgodnego z przepisami zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawców: Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S. - których oferta zawiera rażąco niską cenę
i rażąco niskie koszty, a wyjaśnienia wykonawcy co do ceny i kosztów były nierzetelne, ogólnikowe i niepoparte dowodami,
3)od niezgodnego z przepisami zaniechania ujawnienia części korespondencji pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą BBF Sp. z.o.o., w szczególności w zakresie wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez ww. wykonawcę, zastrzeżonej jako tajemnica przedsiębiorstwa.
4) niezgodnego z przepisami zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez BBF Sp. z o.o., którego oferta zawiera rażąco niską cenę i rażąco niskie koszty,
5)niezgodnego z przepisami zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez: Telecad R.B., których oferta zawiera rażąco niską cenę i rażąco niskie koszty,
6)zawarcia w dniu 5 maja 2025 r., umowy o udzielnie zamówienia publicznego pn.: Pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad budową Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym, prowadzonego pod numerem WOP.271.7.2025, - przed upływem terminu określonego w art. 308 ust 2 ustawy pzp.
Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom zamawiającego odwołujący zarzucił:
Zarzut nr 1: naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 1 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 p.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawców: Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S. w sytuacji, gdy:
a) ww. wykonawcy złożyli nierzetelne, ogólnikowe i lakoniczne wyjaśnienia co do ceny, nie przedstawili dowodów uzasadniających podniesione przez siebie twierdzenia w zakresie ceny oraz kosztu, w związku z czym nie wykazali, że ich oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny i kosztu w stosunku do przedmiotu zamówienia, a złożone wyjaśnienia nie uzasadniają ceny i kosztu wskazanych w ofercie.
b)oferta zawiera rażąco niską cenę i koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Zarzut nr 2 : naruszenie art. 16 pkt 1 p.z.p. w zw. z art. 239 ust. 1 p.z.p. w zw. z art. 15 ust.
1 pkt 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie odrzucenia ofert złożonych przez wykonawców: Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S., w sytuacji, gdy: cena złożonych ofert była rażąco niska i stanowiła czyn nieuczciwej konkurencji, poprzez zaniżenie kosztów realizacji usługi co wypełnia przesłankę utrudniania dostępu do rynku innym przedsiębiorcom poprzez sprzedaż usług poniżej kosztów jej świadczenia w celu eliminacji innych.
Zarzut nr 3: naruszenie art. 18 ust. 1, 2 i 3 ustawy pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy
o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez błędna ocenę skuteczności zastrzeżenia przez wykonawcę BBF Sp. z o.o. jako tajemnicy przedsiębiorstwa wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny złożonych w trybie przepisu art. 224 ust. 1 pzp, a co za tym idzie nieuzasadnionemu utajnieniu części wyjaśnień przez zamawiającego i w konsekwencji zaniechanie ich ujawnienia,
Zarzut nr 4 : naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 1 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 p.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia ofert złożonych przez wykonawcę BBF Sp. z o.o. w sytuacji, gdy:
a)z treści ujawnionych wyjaśnień, będzie wynikać, że wykonawca złożył nierzetelne, ogólnikowe i lakoniczne wyjaśnienia co do ceny, nie przedstawili dowodów uzasadniających podniesione przez siebie twierdzenia w zakresie ceny oraz kosztu, w związku z czym nie wykazał, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny i kosztu w stosunku do przedmiotu zamówienia, a złożone wyjaśnienia nie uzasadniają ceny i kosztu wskazanych w ofercie,
b)oferta zawiera rażąco niską cenę i koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Zarzut nr 5: naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 1 p.z.p. w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 p.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę: Telecad R.B.,
Zarzut nr 6: naruszenie z art. 308 ust 2 i art. 8 ust 1 i ust 5 ustawy pzp w zw. z art. 115 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, poprzez zawarcie umowy z wybranym wykonawcą, przed upływem terminów określonych w art. 308 ust 2 ustawy pzp.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i:
1)nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty wykonawców: Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S.;
2) nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty wykonawców: Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S., na podstawie art. 224 ust. 6 w zw. z art. 226 ust 1 pkt 8 ustawy pzp;
3)nakazanie zamawiającemu odtajnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez wykonawcę BBF Sp. z o.o. w zakresie: treści wyjaśnień wraz z kalkulacjami cenowymi (o ile takie były);
4)w przypadku uwzględnienia zarzutu nr 4 - nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty wykonawcy: BBF Sp. z o.o., na podstawie art. 224 ust. 6 w zw. z art. 226 ust 1 pkt 8 ustawy pzp,
5)nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty wykonawcy: Telecad R.B., na podstawie art. 224 ust. 6 w zw. z art. 226 ust 1 pkt 8 ustawy pzp
6)unieważnienia umowy o udzielnie zamówienia publicznego pn.: Pełnienie funkcji inspektora nadzoru nad budową Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym, prowadzonego pod numerem WOP.271.7.2025, zawartej w dniu 5 maja 2025 roku z wykonawcami Konsorcjum: Lider Konsorcjum: Budconsult Doradztwo Budowlane B.M., Partner Konsorcjum: Budinwest K.S., na podstawie art. 457 ust 1 pkt 2 ustawy pzp – z uwagi na zawarcie umowy z naruszeniem art. 308 ust 2 ustawy pzp;
7)nakazanie zamawiającemu dokonania wyboru oferty odwołującego jako oferty najkorzystniejszej;
8)zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania tj. koszty uiszczonego wpisu, w tym koszty zastępstwa przez pełnomocnika według norm przepisanych.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: B.M., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Budconsult Doradztwo Budowlane B.M. oraz K.S., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Budinwest K.S.
oraz pod stronie odwołującego wykonawca BBF Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Poznaniu.
Zgłoszenia spełniały warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Odwołujący w piśmie z 13 maja 2025 r. oświadczył, że w związku z zawiadomieniem z 9 maja 2025 r. o unieważnieniu postępowania, cofa odwołanie oraz wnosi o umorzenie postępowania.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed wyznaczeniem terminu posiedzenia.
Odwołujący uiścił wpis w wysokości 7 500 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 6 750 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………