Wyrok KIO KIO 1775/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1775/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Wojkowice z siedzibą w Wojkowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta najkorzystniejsza, naruszenie obowiązków, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 2, art. 239, art. 16, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 109 ust. 1 pkt 7, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 110, art. 119, art. 128 ust. 1, art. 223 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Izba dopuściła wykonawcę Reko Prime spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze uczestnika postępowania. Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Na podstawie § 9 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1775/23

POSTANOWIENIE

z dnia 4 lipca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 4 lipca 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu22 czerwca 2023 r. przez: wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum firm: FCC Polska Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10 i FCC Śląsk Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Wojkowice z siedzibą w Wojkowicach, ul. Jana III Sobieskiego 290a

przy udziale wykonawcy Reko Prime spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Myszkowie, ul. Jana Pawła II 104 zgłaszającego swoje przystąpienie w sprawie sygn. akt KIO 1775/23 po stronie zamawiającego

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie,

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Konsorcjum firm: FCC Polska Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10 i FCC Śląsk Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10 tytułem zwrotu 90% wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………….

Sygn. akt KIO 1775/23

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego przez Gminę Wojkowice w trybie przetargu nieograniczonego na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy na terenie Miasta Wojkowice” zostało wszczęte ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 5 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/S 068-203104.

W dniu 12 czerwca 2023 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.

W dniu 22 czerwca 2023 r. 19 czerwca 2023 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Konsorcjum firm: FCC Polska Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10 i FCC Śląsk Spzoo z siedzibą w Zabrzu, ul. Lecha 10wnieśli odwołanie. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 16 czerwca 2023 r. udzielonego przez obu członków konsorcjum odpowiednio przez dwóch członków zarządu i prezesa zarządu każdego z wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie, zgodnie z zasadami reprezentacji ujawnionymi w KRS. Do odwołania dołączono dowód przekazania odwołania zamawiającemu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1. 226 ust. 1 pkt 2 lit b w zw. z art. 112 ustawy w zw. z art. 116 ust. 2 ustawy w zw. z 239 ustawy w zw. z art. 16 ustawy przez zaniechanie odrzucenia oferty REKO w przypadku, gdy oferta REKO nie spełnia warunków udziału w postępowaniu określonych w pkt 3.3.1 SWZ i 3.3.2. SWZ z uwagi na fakt, że:

a)umowa realizowana przez REKO na rzecz Gminy Poraj nie została wykonana należycie, co wynika wprost z pisma otrzymanego przez zamawiającego z Gminy Poraj w dniu 31.05.2023 r.

b)oraz z uwagi na fakt, że REKO nie przedstawił żadnych dokumentów na potwierdzenie prawdziwości oświadczenia złożonego na formularzu stanowiącym załącznik nr 6 do SWZ „narzędzia, wyposażenie zakładu lub urządzeń technicznych”.

Powyższe powoduje, że zamawiający w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców dokonał czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu jednocześnie, wybierając ofertę wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu określonych w pkt 3.3.1 SWZ i 3.3.2. SWZ, a zatem wykonawcy, którego oferta powinna podlegać odrzuceniu jako nie spełniająca warunków udziału w postępowaniu;

2.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit a w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 7, 10 ustawy w zw. z art. 110 ustawy w zw. z art. 119 ustawy w zw. z art. 112 ustawy w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy w zw. z art. 239 ustawy przez zaniechanie wykluczenia z udziału w postępowaniu wykonawcy REKO i w konsekwencji odrzucenia złożonej przez niego oferty z uwagi na:

a)niewykazanie przez REKO, że realnie jest w posiadaniu pojazdów wskazanych w załączniku nr 6 do SWZ „narzędzia, wyposażenie zakładu lub urządzeń technicznych” zgodnie z warunkami udziału w postępowaniu zawartymi w pkt 3.3.2. SWZ oraz, że wskazana w tym oświadczeniu podstawa dysponowania tymi pojazdami przez REKO jest zgodna z rzeczywistością,

b)zatajenie przez REKO przed zamawiającym na etapie składania oferty, tj. brak wskazania w JEDZ, że REKO był karami umownymi przez Gminę Poraj, co spowodowało, że Zamawiający dopiero na etapie oceny oferty REKO, z pisma otrzymanego przez Gminę Poraj, dowiedział się o karach umownych jakimi obciążony był REKO przez Gminę Poraj w trakcie realizacji umowy wskazanej przez REKO w załączniku nr 4 „wykaz wykonanych usług” na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu określonego w pkt 3.3.1. SWZ

co doprowadziło do dokonania przez zamawiającego wadliwego wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy REKO, która powinna była zostać odrzucona z na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy jako oferta wykonawcy, który podlega wykluczeniu. Dokonanie wyboru oferty REKO w takich okolicznościach jednocześnie narusza zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

3.art. 128 ust. 1 ustawy w związku z art. 112 ustawy w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy w zw. z art. 239 ustawy w zw. z art. 16 ustawy przez zaniechanie wezwania REKO do przedstawienia dokumentów na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu określonych w zawartymi w pkt 3.3.2. SWZ tj. dotyczących wykazu „narzędzi, wyposażenia zakładu lub urządzeń technicznych”, co doprowadziło do przedwczesnego dokonania czynności wyboru w sytuacji braku wskazania stanu technicznego pojazdu w wykazie oraz potwierdzenia, że REKO rzeczywiście dysponuje, jako własnym potencjałem, pojazdami wskazanymi w oświadczeniu złożonym przez REKO na wzorze stanowiącym formularz załącznika nr 6 do SWZ, czym zamawiający jednocześnie naruszył zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

2.odrzucenia oferty REKO na skutek nie spełnienia przez REKO warunków udziału w postępowaniu oraz w wyniku konieczności wykluczenia tego wykonawcy z udziału w postępowaniu;

3.dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych ofert złożonych w postępowaniu.

Odwołujący wskazał, że ma interes w uzyskaniu niniejszego zamówienia. Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wskazuje, iż w wyniku naruszenia przez zamawiającego powołanych przepisów ustawy jego interes w uzyskaniu zamówienia doznał uszczerbku, bowiem złożył ważną ofertę w postępowaniu i w przypadku odrzucenia oferty wykonawcy REKO lub prawidłowego przeprowadzenia oceny ofert, oferta odwołującego może zostać uznana za najkorzystniejszą w postępowaniu. Zatem szkoda odwołującego odpowiada kwocie jaką Odwołujący utracił na skutek nieuzyskania przedmiotowego zamówienia.

W dniu 23 czerwca 2023 r. zamawiający poinformował wykonawców o wniesieniu odwołania.

W dniu 26 czerwca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił swój udział wykonawca Reko Prime spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Myszkowie, ul. Jana Pawła II 104 , wskazując, że jego oferta została uznana za najkorzystniejszą i w związku z tym ma interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego. Czynności dokonane przez zamawiającego w tym postepowaniu są zgodne z przepisami ustawy. Odwołanie zmierza do unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i odrzucenia oferty przystępującego, co może spowodować po stronie przystępującego szkodę polegającą na utracie zysku i doświadczenia związanego z realizacją umowy zawartej w wyniku rozstrzygnięcia przedmiotowego zamówienia. Wniósł o oddalenie odwołanie. Zgłoszenie zostało wniesione przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi w KRS. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom.

W dniu 3 lipca 2023 r. odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości.

Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 4 lipca 2023 r.

Izba zważyła, co następuje:

Izba dopuściła wykonawcę Reko Prime spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze uczestnika postępowania.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W związku z powyższym odwołujący spełnił warunki do zwrotu wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 13 500,00 zł. o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia. Izba nie uwzględniła wniosku zamawiającego o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania, gdyż wycofanie odwołania nastąpiło na dzień przed wyznaczonym terminem posiedzenia to jest zgodnie z par. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a cyt. Rozporządzenia.

Mając na względzie powyższe orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………….