Wyrok KIO KIO 1790/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1790/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 września 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Generalny Dyrektoy Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1790/20

POSTANOWIENIE
z dnia 4 września 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:    Anna Osiecka

Członkowie:    Aleksandra Patyk

Dagmara Gałczewska-Romek

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 4 września 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 lipca 2020 r. przez wykonawcę
Mota-Engil Central
Europe Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie
w postępowaniu prowadzonym
przez zamawiającego
Skarb Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych
i Autostrad z siedzibą w Warszawie, Oddział w Kielcach

przy udziale wykonawcy Budimex Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego
przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego

przy udziale wykonawcy Strabag Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Pruszkowie
, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
odwołującego

postanawia:

1.    Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.    Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy
Mota-Engil Central Europe Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie kwoty
18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90%
uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni
od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby

Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:    ..............................................

Członkowie:

Sygn. akt KIO 1790/20

Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą
w Warszawie, Oddział w Kielcach, dalej „Zamawiający”, prowadzi w trybie przetargu
nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.
Budowa obwodnicy
Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.
Postępowanie to prowadzone jest na podstawie
przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. t.j. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.), dalej „ustawa Pzp” lub „PZP”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii
Europejskiej pod numerem 2020/S 116-280801 w dniu 17 czerwca 2020 r.

W dniu 30 lipca 2020 r. wykonawca Mota-Engil Central Europe Spółka Akcyjna
z siedzibą w Krakowie, dalej „Odwołujący”, złożyła do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 7 i art. 29 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 387 § 1 ustawy Kodeks cywilny, dalej „Kc”,
poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny oraz
wewnętrznie sprzeczny, powodujący, iż wykonanie umowy zgodnie z jej treścią będzie
obiektywnie niemożliwe;

2. art. 7 i art. 29 ust. 1 ustawy Pzp poprzez ukształtowanie treści przyszłej umowy
w sposób naruszający właściwość (naturę) stosunku zobowiązaniowego i przerzucenie
na wykonawcę w całości ryzyka zaprojektowania i wybudowania elementów, których
obowiązek wykonania będzie wynikał z konieczności uzyskania zamiennej decyzji o
zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, o której mowa w ustawie o szczególnych
zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg, uzyskania nowej
decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w ustawie o udostępnianiu
informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska
oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz uzyskania nowej lub zmiany decyzji
o pozwoleniu wodnoprawnym, o której mowa w ustawie Prawo wodne.

3.    art. 7 Pzp i art. 3531 Kc w związku z art. 387 Kc poprzez ukształtowanie treści przyszłej

umowy w sposób naruszający ustawę wskutek ustalenia terminów wykonania
Wymaganej Minimalnej Ilości Wykonania (Kamieni Milowych) oraz Czasu na
Ukończenie wyłączających możliwość terminowego wykonania tych obowiązków, a co
powoduje, iż umowa w tym zakresie będzie dotknięta tzw. niemożliwością świadczenia
pierwotną.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu zmiany
3

treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w sposób określony w odwołaniu.

Do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego w ustawowym terminie
przystąpił wykonawca Budimex Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz wykonawca
Strabag Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie.

Odwołujący pismem z dnia 25 sierpnia 2020 r. oświadczył, iż cofa w całości odwołanie.
Oświadczenie o wycofaniu zostało złożone przez osobę upoważnioną do reprezentowania
Odwołującego i stanowi podstawę do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie
art. 187 ust. 8 zd. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.

W związku z cofnięciem odwołania przed otwarciem rozprawy, Izba postanowiła
o zwrocie na rzecz Odwołującego 90% wpisu, zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Prawo
zamówień publicznych.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Prawo
zamówień publicznych.

Na podstawie art. 187 ust. 8 zd. 2 ustawy Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia
Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r.
w sprawie wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu
odwoławczym i sposobu ich rozliczania
(Dz. U. z 2018 r. poz. 972), Izba orzekła o dokonaniu
zwrotu Odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty

uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:    ..............................................

Członkowie:

4