Wyrok KIO KIO 182/18

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 182/18 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 lutego 2018 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Ożarowice. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba uznała, że zgłoszone przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę PRO-ECO sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni jest nieskuteczne z tego powodu, że zostało doręczone do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej z uchybieniem terminu wymaganego art. 185 ust.2 ustawy Pzp. Zgodnie ze wskazanym art. 185 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 182/17
POSTANOWIENIE
z dnia 12 lutego 2018 r.

Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:

Przewodniczący: Agata Mikołajczyk

Protokolant:Zuzanna Idźkowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 12 lutego 2018 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
30 stycznia 2018 r. przez odwołującego -EKO-SOLAR Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością z/s w Wszeradowie Wszeradów 2, 46-100 Namysłóww postępowaniu
prowadzonym przez zamawiającego -Gminą Ożarowice, 42-625 Ożarowice ul. Dworcowa
15,

postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze;
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego -EKO-SOLAR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z/s w
Wszeradowie Wszeradów 2,46-100 Namysłówkwoty10 000 zł 00 gr(słownie: dziesięć
tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2017 r. poz. 2164 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego
doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do
Sądu Okręgowegow Gliwicach.

Przewodniczący: ………………………………


Sygn. akt: KIO 182/18
Uzasadnienie
Odwołanie zostało wniesione w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia
2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2164 ze zm.) [ustawy Pzp],
którego przedmiotem jest: „Budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności
publicznej w Gminie Ożarowice" przez wykonawcę EKO-SOLAR Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością z/s w Wszeradowie [Odwołujący]. Ogłoszenie o zamówieniu zostało
opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 19.06.2017 r. pod numerem nr
534469-N-2017). Zamawiający - Gmina Ożarowice, zdaniem wykonawcy, odrzucił ofertę
EKO-SOLAR sp. z o.o. z/s w Wszeradowie z naruszeniem art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp
albowiem jej treść odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia [SIWZ].
Wskazał także, że naruszenie tego przepisu jest skutkiem zaniechania odrzucenia oferty
wykonawcy: PRO-ECO Sp. z o.o. z/s w Gdyni, ECO TEAM Sp. z o.o. s.k. z/s w Częstochowie,
A&B SOLARCOMPANY Sp. z o.o. z/s w Poznaniu ML SYSTEM SA z/s w Zaczernie i ML
SYSTEM+ sp. z o.o. z/s w Zaczernie oraz SANITO sp. z o.o. z/s w Warszawie, których treść
nie odpowiada treści SIWZ. Odwołujący wskazał ponadto na naruszenie:
art. 7 ust. 1 ustawy Pzp z uwagi na prowadzenie postępowania w sposób naruszający
zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z odrzuceniem
oferty Odwołującego, spełniającej wymagania z równoczesnym nie odrzuceniem do chwili
wniesienia odwołania ofert, które wymagań ustawy Pzp i SIWZ nie spełniają.
art. 7 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 2 w zw. z art. 30 ust. 4 ustawy Pzp z uwagi na prowadzenie
postępowania w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania
wykonawców, i wymaganie w trakcie postępowania spełnienia przez moduły fotowoltaiczne
oferowane przez wykonawców parametrów wyłącznie opisanych w SIWZ, co skutkowało
odrzuceniem jego oferty, która przedstawiła produkty i rozwiązania równoważne lub lepsze.
Z ostrożności wskazał także naruszenie art. 26 ust. 3 i 4 ustawy Pzp z uwagi na zaniechanie
wezwania Odwołującego do uzupełnienia lub wyjaśnienia dlaczego moduł fotowoltaiczny
producenta Selfa GE S.A. model SV60P.4-260 zaoferowany przez EKO-SOLAR Sp. z o.o. z/s
w Wszeradowie jest równoważnym lub lepszym w stosunku do parametrów opisanych dla
modułu fotowoltaicznego w SIWZ i w konsekwencji zaniechanie wezwania Odwołującego do
przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających taką okoliczność.

Mając na uwadze powyższe Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i
nakazanie Zamawiającemu: (1) unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego -
EKO- SOLAR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z/s w Wszeradowie; (2) dokonania
ponownego zbadania i oceny ofert Odwołującego; (3) odrzucenia ofert PRO-ECO Sp. z o.o.


z/s w Gdyni, ECO TEAM Sp. z o.o. s.k. z/s w Częstochowie, A&B SOLARCOMPANY Sp. z
o.o. z/s w Poznaniu, ML SYSTEM SA z/s w Zaczernię, ML SYSTEM+ sp. z o.o. z/w Zaczernię,
oraz SANITO sp. z o.o. z/s w Warszawie; (4) dokonanie wyboru oferty spośród ofert nie pod
legających odrzuceniu lub wykluczeniu.
Wniósł także o dopuszczenie i przeprowadzenie następujących dowodów:
1) z zeznań: T. K., T. J. oraz W. S. [adresy do doręczeń: (……)] - na okoliczność, że moduły
fotowoltaiczne zaoferowane przez Odwołującego spełniają wymagania związane z
parametrami ustalonymi w SIWZ albowiem są one równoważne lub lepsze od tych
określonych przez Zamawiającego,
2) ekspertyzy z dnia 29.01.2018 r. także na okoliczność, że moduły fotowoltaiczne
zaoferowane przez Odwołującego spełniają wymagania związane z parametrami
ustalonymi w SIWZ albowiem są one równoważne lub lepsze od tych określonych przez
Zamawiającego.
Z ostrożności w przypadku kwestionowania przez Zamawiającego lub innych uczestników
okoliczności, że moduły fotowoltaiczne zaoferowane przez Odwołującego spełniają
wymagania związane z parametrami ustalonymi w SIWZ albowiem są one równoważne lub
lepsze od tych określonych przez Zamawiającego, wówczas wniósł o dopuszczenie i
przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresu instalacji elektrycznych na okoliczność
ustalenia czy moduły fotowoltaiczne zaoferowane przez Odwołującego spełniają wymagania
związane z parametrami ustalonymi w SIWZ albowiem są one równoważne lub lepsze od tych
określonych przez Zamawiającego.

Zamawiający w piśmie z dnia 9 lutego 2018r. oświadczył, że uwzględnia zarzuty
zawarte w odwołaniu oraz unieważni czynność odrzucenia oferty Odwołującego i przystąpi do
powtórzenia czynności badania i oceny ofert zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu oraz
dokona wyboru najkorzystniejszej oferty spośród ofert niepodlegających odrzuceniu, o czym,
zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy Pzp, niezwłocznie zawiadomi wykonawców.

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił w dniu 7 lutego 2018r.
przystąpienie wykonawca PRO-ECO sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, o czym powiadomił
Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w piśmie z dnia 5 lutego 2018 r. nadanym na poczcie.
Wykonawca ten jednocześnie w dniu 9 lutego 2018 r. w piśmie z tej samej daty przesłanym
mail-em oświadczył, że sprzeciwia się uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w
odwołaniu. Wniósł o rozpoznanie odwołania przez Izbę i oddalenie odwołania w całości.


Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba uznała, że zgłoszone przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
Zamawiającego przez wykonawcę PRO-ECO sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni jest nieskuteczne z tego powodu, że zostało doręczone do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej z uchybieniem
terminu wymaganego art. 185 ust.2 ustawy Pzp.

Zgodnie ze wskazanym art. 185 ust. 2 ustawy Pzp: „Wykonawcamoże zgłosić
przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii
odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na
korzyść strony, do której przystępuje. Zgłoszenie przystąpienia doręcza się Prezesowi Izby w
formie papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a
jego kopię przesyła się zamawiającemu oraz wykonawcy wnoszącemu odwołanie”.Z
powyższego przepisu wynika zatem w sposób jednoznaczny, że do skuteczności dokonania
zgłoszenia przystąpienia konieczne jest zachowanie określonych w tym przepisie przesłanek,
w tym co do terminu. Termin na zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego ma
charakter terminu zawitego, nie podlegającego przywróceniu, a jego niedochowanie powoduje
utratę prawa do udziału w postępowaniu odwoławczym spowodowaną nie uzyskaniem statusu
uczestnika postępowania odwoławczego.

Z ustaleń Izby wynika, że kopia odwołania wraz z wezwaniem do zgłoszenia przystąpienia
do postępowania odwoławczego została przekazana wykonawcom w dniu 2 lutego 2018 r.,
natomiast wykonawca PRO-ECO zgłosił w formie pisemnej przedmiotowe przystąpienie
dopiero w dniu 7 lutego 2018 r., to jest z przekroczeniem terminu do jego wniesienia, który
upływał w dniu 5 lutego 2018 r. Oświadczenie co prawda zostało złożone w piśmie z dnia 5
lutego 2018 r., które to pismo zostało nadane na poczcie także w dniu 5 lutego 2018 r.,
jednakże jego doręczenie do Prezesa KIO nastąpiło dopiero w dniu 7 lutego 2018 r.

Wobec powyższych ustaleń wykonawca PRO-ECO sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni nie był
uprawniony do wniesienia sprzeciwu, albowiem nie uzyskał statusu uczestnika postępowania
odwoławczego. Tym samym w tych okolicznościach faktycznych wniesiony sprzeciw jest
nieskuteczny i tym samym Krajowa Izba Odwoławcza, mając odpowiednio na uwadze art. 186
ust. 2 ustawy Pzp, postanowiła postępowanie odwoławcze umorzyć.


Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 192 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp
w zw. z art. 186 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w sentencji. Orzekając o kosztach
postępowania Izba wzięła pod uwagę treść art. 186 ust. 6 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt
1 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości
wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich
rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238 ze zm.).

………………………………