Wyrok KIO KIO 1877/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1877/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.07.2023
- Przewodniczący
- Rafał Malinowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bydgoszcz
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1877/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta najkorzystniejsza, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, wezwanie do wyjaśnienia dokumentów lub oświadczeń. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 118 ust. 2, art. 118 ust. 3, art. 118 ust. 4, art. 119, art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 2, art. 505 ust. 1, art. 528, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 553, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP. Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę TKK Przewozy Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej jako: „Przystępujący”) , zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego ....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1877/23
POSTANOWIENIE
z dnia 12 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Rafał Malinowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 12 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
30 czerwca 2023 r. przez wykonawcę Kolumna Transportu Sanitarnego TRIOMED Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy
przy udziale wykonawcy TKK Przewozy Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy) tytułem kwoty uiszczonego wpisu od odwołania na rzecz odwołującego Kolumna Transportu Sanitarnego TRIOMED Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………….
Sygn. akt KIO 1877/23
UZASADNIENIE
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, dalej jako: „Zamawiający” – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o przepisu ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710), dalej jako: „ustawa PZP”, którego przedmiotem jest usługa świadczenia transportu dla pacjentów dializowanych, numer referencyjny NLZ.2023.271.16.
Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy PZP.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 5 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/S 068-204849.
Dnia 30 czerwca 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wpłynęło odwołanie wykonawcy Kolumna Transportu Sanitarnego TRIOMED Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (dalej jako: „Odwołujący”),wobec czynności Zamawiającego polegających na wyborze oferty najkorzystniejszej oraz zaniechania odrzucenia oferty jednego z konkurentów.
Kwestionując ww. czynności Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy PZP i art. 118 ust. 2, 3, 4 ustawy PZP i art. 119 ustawy PZP i art. 16 ust. 1 i 2 ustawy PZP, poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty Wykonawcy TKK Przewozy Sp. z o. o., pomimo, że TKK Przewozy Sp. z o. o. samodzielnie nie spełnia warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności zawodowej - wiedzy i doświadczenia oraz z przedstawionego zobowiązania podmiotu udostępniającego zasoby wynika, że:
- podmiot F.H.U. Angas A.P., będzie pełnić rolę podwykonawcy tego zamówienia i zrealizuje transporty pacjentów dializowanych w 25% całego zamówienia, podczas gdy podmiot ten zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy PZP, powinien zrealizować przedmiotowe zamówienie w całości, gdyż udostępnia zasoby w całości na spełnienie warunku udziału w zakresie doświadczenia(referencje),
- Wykonawca: TKK Przewozy Sp. z o.o., wykona 75% zamówienia tj. transportu pacjentów dializowanych, podczas, gdy Wykonawca ten nie spełnia warunku udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia.
Wobec postawionych zarzutów Odwołujący wniósł o:
- unieważnienie wyboru jako oferty najkorzystniejszej Wykonawcy TKK Przewozy Sp. z o.o.;
- odrzucenie oferty Wykonawcy TKK Przewozy Sp. z o.o. na podstawie 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PZP w zw. z 118 ust. 2 ustawy PZP;
- dokonanie ponownie czynności badania i oceny ofert w postępowaniu;
- dokonanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła istnienie materialnoprawnych przesłanek do wniesienia odwołania, o których mowa w art. 505 ust. 1 ustawy PZP. Izba nie stwierdziła istnienia podstaw do odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy PZP.
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę TKK Przewozy Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej jako: „Przystępujący”), zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Wszystkie wymogi formalne związane ze zgłoszonym przystąpieniem zostały spełnione, a zatem należało uznać je za skuteczne.
Pismem z dnia 4 lipca 2023 r. Zamawiający oświadczył, że „przed otwarciem rozprawy, zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, Zamawiający uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, które zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30.06.2023 r. przez odwołującego Wykonawcę - Kolumna Transportu Sanitarnego Triomed Sp. z o.o., ul. Północna 22a, 20-064 Lublin”.
Dalej Zamawiający wskazał, że „unieważni czynność wyboru oferty Wykonawcy TKK Przewozy Sp. z o.o. z dnia 20.06.2023 r., następnie Zamawiający przystąpi do ponownego zbadania i oceny ofert w postępowaniu, celem wyboru najkorzystniejszej oferty”.
W dniu 6 lipca 2023 r. Przystępujący został wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu w terminie 3 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego.
Termin na zgłoszenie sprzeciwu upłynął w dniu 10 lipca 2023 r. Przystępujący w zakreślonym terminie nie złożył stosownego oświadczenia.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła, co następuje.
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia sprzeciwu przez Przystępującego po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy PZP. Przepis ten stanowi, że jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy PZP umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 ustawy PZP.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437 ze zmianami), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:……………………….