Wyrok KIO KIO 1896/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1896/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 04.06.2025
- Przewodniczący
- Agnieszka Trojanowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Katowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1896/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: bezprawny wpływ na czynności zamawiającego, błąd w obliczeniu ceny, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, umorzenie postępowania, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 b), art. 239 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 74 ust. 2, art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 2, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Kompleksowe usługi utrzymania czystości w budynkach Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach” ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej- Dz.U. S: 50/2025 pod numerem 158783-2025 z 12 marca 2025 r. 5 maja 2025 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania. 14 maja 2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1896/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 4 czerwca 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Agnieszka Trojanowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 14 maja 2025 r. przez wykonawcę Impel Facility Services spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, ul. Słonimskiego 1 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa – Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, ul. Lompy 14
postanawia:
1. umorzyć postępowanie,
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz odwołującego tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:…………………..
Sygn. akt KIO 1896/25
Uzasadnienie
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Kompleksowe usługi utrzymania czystości w budynkach Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach” ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej- Dz.U. S: 50/2025 pod numerem 158783-2025 z 12 marca 2025 r.
5 maja 2025 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.
14 maja 2025 r. wykonawca Impel Facility Services spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, ul. Słonimskiego 1 wniósł odwołanie przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z 4 września 2024 r. udzielonego przez wiceprezesa zarządu. Do odwołania dołączono dowód jego opłacenia oraz dowód przekazania zamawiającemu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1)art. 128 ust. 1 ustawy w związku z art. 226 ust. 1 pkt 2 b) ustawy przez zaniechanie przez zamawiającego wezwania wybranego wykonawcy: Multiservice Sp. z o.o. do uzupełnienia prawidłowego wykazu usług,
2)art. 239 ust 1 ustawy przez wadliwy wybór oferty najkorzystniejszej,
3)art. 18 ust. 2 i 3 ustawy w związku z art. 11 ust. 2 z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2022 poz. 1233) oraz art. 74 ust. 2 ustawy i art. 16 ust. 1 i 2 ustawy przez zaniechanie odtajnienia i udostępnienia odwołującemu informacji bezpodstawnie zastrzeżonych przez wybranego wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Wniósł o:
1)nakazanie zamawiającemu uchylenia czynności wyboru oferty wybranego wykonawcy,
2)nakazanie zamawiającemu wezwania wybranego wykonawcy do uzupełniania w trybie art. 128 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych wykazu usług pod rygorem odrzucenia oferty złożonej przez wybranego wykonawcę na podstawie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 2 b) ustawy prawo zamówień publicznych;
3)nakazanie zamawiającemu dokonania ponownej oceny ofert i wybór najkorzystniejszej oferty spośród ofert ważnych,
4)odtajnienie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa informacji niestanowiących tejże tajemnicy, złożonych przez wybranego wykonawcę.
Odwołujący oświadczył, że ma interes w złożeniu niniejszego odwołania, gdyż jest wykonawcą ubiegającym się o udzielenie niniejszego zamówienia i ma możliwość uzyskania przedmiotowego zamówienia. Oferta złożona przed odwołującego została zakwalifikowana jako druga w rankingu ofert. Odrzucenie oferty wybranego wykonawcy spowoduje – lub co najmniej może spowodować – wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej w postępowaniu.
Uwzględnienie zarzutów podniesionych w odwołaniu – w tym także zarzutów dotyczących zaniechania odtajnienia i udostępnienia - ma wpływ na przebieg postępowania, ponieważ ich uwzględnienie może spowodować, że oferta odwołującego będzie najkorzystniejszą.
Odwołujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu odwołania, gdyż wadliwe, naruszające zasadę uczciwej konkurencji i w konsekwencji niezgodne z ustawą badanie i ocena ofert, złożonych w postępowaniu, a w rezultacie wybór jako najkorzystniejszej oferty Multiservice Sp. z o. o; doprowadziły bezpośrednio do narażenia odwołującego na brak możliwości pozyskania zamówienia, a co za tym idzie - na szkodę w postaci utraty zysku, który odwołujący mógłby osiągnąć w wypadku wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej.
W przypadku uwzględnienia odwołania oferta złożona przez odwołującego co najmniej może zostać uznana za ofertę najkorzystniejszą.
Odwołujący podniósł, że wybór oferty najkorzystniejszej jest niezgodny ustawą i skutkuje bezpodstawnym i wadliwym oferty wyborem najkorzystniejszej, a nadto pozbawia odwołującego wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej i w konsekwencji możliwości zawarcia umowy i tym samym skutkuje stratą dla odwołującego.
15 maja 2025 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania. Do postępowania odwoławczego w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy nikt nie przystąpił.
4 czerwca 2025 r. odwołujący oświadczył, że cofa wniesione odwołanie.
Rozważania KIO:
KIO nie dopatrzyła się postaw odrzucenia odwołania, o których mowa w art. 528 ustawy.
KIO uznała, że postępowanie należy umorzyć na postawie art. 568 pkt 1 ustawy.
Odwołujący jednoznacznie i wyraźnie oświadczył, że cofa odwołanie w całości. Taki stan faktyczny nadaje się do subsumpcji pod normę prawną art. 520 ust. 1 i 2 ustawy, które stanowią, że odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy i cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa KIO. W tym stanie rzeczy KIO wydała postanowienie o umorzeniu postępowania, działając na podstawie art. 568 ust. 1 ustawy.
Oświadczenie o wycofaniu odwołania stanowi czynność dyspozytywną wnoszącego odwołanie. Wycofanie odwołania wywołuje taki skutek jakby odwołanie nigdy nie było wniesione.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy, tj. stosownie do wyniku postępowania, z uwzględnieniem postanowień Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) na podstawie par. 9 ust. 1 pkt. 3 lit a cyt. rozporządzenia
nakazując zwrot odwołującemu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 90% uiszczonego wpisu.
Przewodnicząca: ………………………..