Wyrok KIO KIO 1906/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1906/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.06.2025
- Przewodniczący
- Aleksandra Kot
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Kołczygłowy
- Miejscowość
- Kołczygłowy
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1906/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Kołczygłowy z siedzibą w Kołczygłowy w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, umorzenie postępowania, unieważnienie czynności, uzasadnienie faktyczne i prawne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 4, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 18 ust. 3, art. 18 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557.
Istota sprawy
Gmina Kołczygłowy z siedzibą w Kołczygłowach (dalej: „Zamawiający” lub „Gmina”) prowadzi na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pod nazwą: „Uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy wiejskiej Kołczygłowy” (Numer referencyjny: MK.271.2.2025, dalej: „Postępowanie”). Ogłoszenie o zamó...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1906/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 12 czerwca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Aleksandra Kot
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 12 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 maja 2025 r. przez wykonawcę Zakład Robót Instalacyjno – Inżynieryjnych HYDROPEX sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Złotowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Kołczygłowy z siedzibą w Kołczygłowach,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy P.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane „EKO-INSTAL" P.K. z siedzibą w Bytowie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Zakład Robót Instalacyjno – Inżynieryjnych HYDROPEX sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Złotowie kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….………………….
Sygn. akt: KIO 1906/25
Uzasadnienie
Gmina Kołczygłowy z siedzibą w Kołczygłowach (dalej: „Zamawiający” lub „Gmina”) prowadzi na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pod nazwą: „Uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy wiejskiej Kołczygłowy” (Numer referencyjny: MK.271.2.2025, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 3 kwietnia 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00175702/01.
14 maja 2025 r. wykonawca Zakład Robót Instalacyjno – Inżynieryjnych HYDROPEX sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Złotowie (dalej: „Odwołujący” lub „HYDROPEX”) wniósł odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności podjętej przez Zamawiającego oraz zaniechania dokonania czynności przez Gminę w Postępowaniu w części nr 1, polegających na:
1)dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej;
2)zaniechaniu dokonania czynności odrzucenia oferty wykonawcyP.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane „EKO-INSTAL" P.K. z siedzibą w Bytowie (dalej: „EKO-INSTAL”) z uwagi na rażąco niską cenę;
3)zaniechaniu dokonania czynności odtajnienia dokumentów i informacji zastrzeżonych przez wykonawcę Przedsiębiorstwo S. sp. z o.o. z siedzibą w Sierakowicach (dalej: „S.”) w wyjaśnieniach rażąco niskiej ceny.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
1)art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez dokonanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, podczas gdy oferta Odwołującego powinna być najwyżej oceniona w Postępowaniu;
2)art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art. 224 ust. 4, 5 i 6 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności odrzucenia oferty EKO-INSTAL z uwagi na rażąco niską cenę, podczas gdy wykonawca ten nie przedstawił rzetelnych i udowodnionych wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny potwierdzających, że złożona przez niego oferta nie jest rażąco niska;
3)art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w związku z art. 18 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w związku z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności odtajnienia dokumentów i informacji zastrzeżonych przez wykonawcę S. w wyjaśnieniach rażąco niskiej ceny, podczas gdy uzasadnienie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa jest ogólnikowe, gołosłowne i nieudowodnione, a przedstawione informacje nie zasługują na objęcie ich tajemnicą przedsiębiorstwa (jako wyjątku od zasady jawności postępowania).
W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1)unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
2)powtórzenie czynności badania i oceny ofert złożonych w Postępowaniu;
3)odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę EKO-INSTAL;
4)odtajnienie zastrzeżonych przez wykonawcę S. informacji i dokumentów związanych z wyjaśnieniami rażąco niskiej ceny.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawcaP.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą: Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane „EKO-INSTAL" P.K. z siedzibą w Bytowie (dalej: „Przystępujący”).
20 maja 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź na odwołanie, w której Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W piśmie z dnia 5 czerwca 2025 r. Przystępujący oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu co do uwzględnienia przez Gminę w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp „Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.
Mając na uwadze oświadczenie złożone przez Zamawiającego oraz brak wniesienia sprzeciwu przez uczestnika postępowania odwoławczego wobec uwzględnienia przez Gminę w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca:…………………………….