Wyrok KIO KIO 1919/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1919/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 17.07.2023
- Przewodniczący
- Ewa Sikorska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Kraków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1919/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: wiedza i doświadczenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1.
Istota sprawy
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p. oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. poz. 2453), oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji. O kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1919/23
POSTANOWIENIE
z dnia 17 lipca 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Ewa Sikorska
Protokolant: Patryk Pazura
po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lipca 2023 roku przez wykonawcę R. M., w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Oddział w Krakowie
przy udziale wykonawców:
A.„JZP KANCELARIA ADWOKACJA” J.Z., Z.P., Z. i PartnerzySpółka partnerska w Katowicach,
B.Ć. i Partnerzy. Radcowie prawni i Adwokaci w Warszawie,
zgłaszających przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego na rzeczwykonawcy R. M. kwoty 6 750 zł 00 gr(słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% wartościuiszczonegowpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.), na niniejsze postanowienie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia, przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………
Sygn. akt KIO 1919/23
Uzasadnienie
Zamawiający – Skarb Państwa – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Oddział w Krakowie– działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm. – ustawa P.z.p.), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest stała, kompleksowa obsługa prawna Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.
W dniu 3 lipca 2023 roku wykonawca R. M. (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec czynności zamawiającego, polegającej na ustanowieniu nieproporcjonalnych warunków udziału w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) przepisu art. 112 ust. 1 w zw. z 116 ust. 1 ustawy P.z.p. w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (dalej: Rozporządzenie ws. dokumentów) w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy P.z.p. przez ustanowienie w rozdz. 8.2.4.2.1.a IDW warunku udziału w postępowaniu dot. doświadczenia zawodowego Lidera Zespołu/Koordynatora obsługi prawnej w zakresie wymagania posiadania doświadczenia nabytego w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert polegającego na świadczeniu obsługi prawnej związanej z realizacją lub nadzorem i zarządzaniem kontraktem dotyczącym inwestycji drogowej, w oparciu o warunki kontraktowe FIDIC, w sytuacji w której:
a) przepisy Rozporządzenia ws. dokumentów uprawniają zamawiającego do zastrzeżenia maksymalnego okresu nabycia referencyjnego doświadczenia jedynie w zakresie warunków dot. doświadczenia wykonawcy, a nie doświadczenia osób skierowanych do realizacji zamówienia,
b) zastrzeżenie przez Zamawiającego maksymalnego okresu nabycia referencyjnego doświadczenia do 5 lat przed upływem terminu składania ofert w przypadku tego konkretnego warunku jest też nieproporcjonalne, niepodyktowane rzeczywistymi potrzebami Zamawiającego i naruszające zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców;
2) przepisu art. 112 ust. 1 w zw. z 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy P.z.p. przez ustanowienie w rozdz. 8.2.4.2.1.a i 8.2.4.2.2.c IDW warunku udziału w postępowaniu dot. doświadczenia zawodowego Lidera Zespołu/Koordynatora obsługi prawnej oraz Radcy prawnego/Adwokata w zakresie wymagania doświadczenia zdobytego w ramach 1 umowy, w sytuacji w której, sposób relacji formalnoprawnych łączący daną osobę z podmiotem na rzecz którego świadczyła pomoc prawną jest irrelewantny dla nabycia doświadczenia w znaczeniu jakościowym i przekładającym się na rękojmię należytego wykonania zamówienia.
Z uwagi na powyższe, odwołujący wniósł o:
1. Uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu dokonania następujących modyfikacji dokumentacji postępowania:
1) rozdz. 8.2.4.2.1.a IDW przez wykreślenie wymagania wykazania się opisanym tam doświadczeniem nabytym w okresie ostatnich 5 lat;
2) rozdz. 8.2.4.2.1.a i 8.2.4.2.2.c IDW przez wykreślenie wymagania wykazania się opisanym tam doświadczeniem nabytym w ramach 1 umowy.
2. Obciążenie zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego, w tym kosztami zastępstwa procesowego przed Izbą.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpili wykonawcy: „JZP KANCELARIA ADWOKACJA” J.Z., Z.P., Z. i Partnerzy Spółka partnerska w Katowicach oraz Ć. i Partnerzy. Radcowie prawni i Adwokaci w Warszawie.
Odwołujący pismem z dnia 14 lipca 2023 roku oświadczył, że cofa odwołanie.
Izba zważyła, co następuje:
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p. oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. poz. 2453), oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
………………. ........ ……................