Wyrok KIO KIO 192/26|KIO 194/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 192/26|KIO 194/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu z siedzibą w Grudziądz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, niezgodność z warunkami zamówienia, uzupełnienie oświadczeń i dokumentów. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 17 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574.

Istota sprawy

Postępowanie odwoławcze w obu sprawach podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Do okoliczności objętych dyspozycją wskazanego przepisu należy sytuacja, w której zamawiający zmienił treść specyfikacji warunków zamówienia w zakresie, do którego odnosiły się zarzuty obu odwołań....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 192/26

KIO 194/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 4 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Ewa Sikorska

Protokolantka: Karina Karpińska

na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 4 marca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 stycznia 2026 r. przez:

A.MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie (sygn. akt: KIO 192/26),

B.Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowie (sygn. akt: KIO 194/26),

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. w Grudziądzu

Uczestnik po stronie zamawiającego w sprawie KIO 192/26: wykonawca Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowie

Uczestnik po stronie zamawiającego w sprawie KIO 194/26: wykonawca MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć oba postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł  00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu na rzecz MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie,

3.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł  00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu na rzecz Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowie

4.znieść w pozostałym zakresie koszty między stronami w obu sprawach.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 192/26

KIO 194/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W.B. w Grudziądzu – prowadzi postępowanie, o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest dostawa komputerów All-in-One w ramach zadania o nazwie „Wymiana sprzętu informatycznego na potrzeby obsługi systemów szpitalnych oraz obsługi Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej ustawą P.z.p.

W dniu 12 stycznia 2026 roku wykonawca MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie(dalej: odwołujący MBA) wniósł odwołanie wobec treści specyfikacji warunków zamówienia (SWZ) stawiając zarzut naruszenia art. 99 ust. 2 i 4 w zw. z naruszeniem art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z naruszeniem art. 17 ust. 1 ustawy P.z.p. poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób wskazujący na rozwiązanie określonego producenta, w sposób nieadekwatny i nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nieuzasadniony obiektywnymi potrzebami zamawiającego, a zarazem naruszający zasadę zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, a także naruszenie wskazanych przepisów poprzez opisanie cech przedmiotu zamówienia w sposób nieproporcjonalny do wartości i celów jakie zamierza osiągnąć zamawiający realizując zamówienie oraz w sposób niezapewniający uzyskania najlepszej jakości dostaw i najlepszych efektów zamówienia, podczas gdy obowiązkiem zamawiającego jest sporządzenie takiego opisu przedmiotu zamówienia, który będzie stanowił wyraz prawdziwych i uzasadnionych potrzeb zamawiającego, jednocześnie zgodnych z przepisami ustawy P.z.p.

Wskazując na powyższe odwołujący MBA wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu, aby:

a) zmienił treść SWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia - w sposób wskazany w uzasadnieniu odwołania,

b) dokonaną zmianę SWZ przekazał niezwłocznie wszystkim wykonawcom oraz zamieścił stosowną zmianę na stronie internetowej postępowania,

c) przesunął termin składania ofert o czas niezbędny na ich przygotowanie, z uwzględnieniem postanowień art. 90 ust. 2 ustawy P.z.p.,

d) niezwłocznie po opublikowaniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu w Dz. Urz. UE zamieścił informację o zmianach na stronie internetowej postępowania.

Odwołujący MBA zakwestionował dokonany przez zamawiającego opis przedmiotu zamówienia w następującym zakresie:

▪ Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Dedykowany układ sprzętowy TPM min. 2.0.

Obudowa musi umożliwiać zastosowanie zabezpieczenia fizycznego w postaci linki metalowej (wbudowane w obudowę gniazdo blokady Kensington).

Komputer wyposażony w mechanizm weryfikacji i ochrony BIOS/UEFI, działający automatycznie przy każdym uruchomieniu komputera poza warstwą systemu operacyjnego oraz w samym środowisku systemu operacyjnego. Mechanizm musi umożliwiać ochronę oprogramowania układowego poprzez weryfikację integralności BIOS/UEFI pod kątem próby jego modyfikacji oraz ataku w trakcie rozruchu komputera (również podczas uruchamiania systemu operacyjnego). Weryfikacja poprawności BIOS/UEFI musi odbywać się poza hostem.

Odwołujący MBA wniósł o zmodyfikowanie treści OPZ poprzez wykreślenie kwestionowanych wyżej wymagań w całości lub zmianę kwestionowanych wymagań poprzez dopuszczenie rozwiązania równoważnego zapewniającego ten sam efekt funkcjonalny.

Urządzenie musi posiadać sprzętowo-programową funkcję automatycznej naprawy BIOS/UEFI, spełniającą następujące warunki:

• Funkcja musi zapewniać ciągłą ochronę integralności BIOS/UEFI poprzez monitorowanie jego stanu podczas uruchamiania oraz w trakcie pracy urządzenia.

• W przypadku wykrycia uszkodzenia, nieautoryzowanej modyfikacji lub korupcji BIOS/UEFI, system musi automatycznie przywrócić jego poprawną, zweryfikowaną kopię z bezpiecznego, niewidocznego dla użytkownika obszaru pamięci.

• Mechanizm przywracania musi działać bez konieczności interwencji użytkownika, bez potrzeby podłączania dodatkowych nośników lub narzędzi serwisowych.

• Kopia zapasowa BIOS/UEFI musi być chroniona przed modyfikacją przez użytkownika oraz oprogramowanie działające w systemie operacyjnym.

• Rozwiązanie musi działać na poziomie sprzętowym/firmware, niezależnie od systemu operacyjnego.

Odwołujący MBA wniósł o zmodyfikowanie treści OPZ poprzez dopuszczenie możliwości realizacji wymienionych w tabeli funkcji zarówno przez BIOS/UEFI, jak i przez wbudowane firmware producenta (system diagnostyczny zapisany w pamięci nieulotnej płyty głównej).

BIOS/UEFI bezpieczeństwo

BIOS/UEFI bezpieczeństwo

W celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych organizacji, BIOS/UEFI musi umożliwiać:

• Nadanie hasła administratora.

• Ustawienie hasła dla zainstalowanego dysku.

• Ustawienie portów USB w trybie „No BOOT”.

• Zarządzanie funkcją Wake on Lan oraz PXE Boot zintegrowanej karty sieciowej.

• Zarządzanie funkcją Secure Boot.

• Zarządzanie układem TPM.

• Zarządzanie funkcją tworzenia recovery BIOS.

• Zapisywanie incydentów w formacie tzw. logów z możliwością ich przejrzenia.

Powyższa funkcjonalność musi być realizowana wyłącznie poprzez BIOS. Nie dopuszcza się realizacji poprzez dodatkowe oprogramowanie, takie jak np. System diagnostyczny.

Odwołujący MBA wniósł o zmodyfikowanie treści OPZ poprzez usunięcia wymagania, aby BIOS/UEFI umożliwiał „Zarządzanie funkcją tworzenia recovery BIOS”.

▪ Zintegrowany wizualny system diagnostyczny

Zintegrowany wizualny system diagnostyczny

Wbudowany wizualny lub akustyczny system diagnostyczny, służący do sygnalizowania i diagnozowania problemów z komputerem i jego komponentami.

System diagnostyczny musi sygnalizować: uszkodzenie lub brak pamięci RAM, uszkodzenie płyty głównej, awarię BIOS’u, awarię procesora.

Oferowany system diagnostyczny nie może wykorzystywać minimalnej ilości wolnych slotów na płycie głównej, wymaganych wnęk zewnętrznych w specyfikacji i dodatkowych oferowanych przez wykonawcę, oraz nie może być uzyskany przez konwertowanie, przerabianie innych złączy na płycie głównej nie wymienionych w specyfikacji a które nie są dedykowane dla systemu diagnostycznego.

Odwołujący MBA wniósł o zmodyfikowanie treści OPZ poprzez wykreślenie w całości wymagania zintegrowanego wizualnego lub akustycznego systemu diagnostycznego.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 2 marca 2026 roku wniósł o:

1. oddalenie odwołania w całości,

2. zasądzenie na rzecz zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego,

3. przeprowadzenie dowodów z dokumentów załączonych do pisma.

Zamawiający poinformował, że w zakresie zarzutów zawartych w odwołaniu dotyczących: Bezpieczeństwa i BIOS/UEFI bezpieczeństwa dokonał modyfikacji treści dokumentów zamówienia tj. Załącznika nr 6 do SWZ (OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA) w następujący sposób:

▪ Bezpieczeństwo

Zamawiający dokonał modyfikacji zapisu w Załączniku nr 6 do SWZ tj. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA w komponencie Bezpieczeństwo, który otrzymał następujące brzmienie:

„Dedykowany układ sprzętowy TPM min. 2.0.Obudowa musi umożliwiać zastosowanie zabezpieczenia fizycznego w postaci linki metalowej (wbudowane w obudowę gniazdo blokady Kensington).Komputer wyposażony w mechanizm weryfikacji i ochrony BIOS/UEFI, działający automatycznie przy każdym uruchomieniu komputera poza warstwą systemu operacyjnego oraz w samym środowisku systemu operacyjnego. Mechanizm musi umożliwiać ochronę oprogramowania układowego poprzez weryfikację integralności BIOS/UEFI pod kątem próby jego modyfikacji oraz ataku w trakcie rozruchu komputera (również podczas uruchamiania systemu operacyjnego). Weryfikacja poprawności BIOS/UEFI musi odbywać się poza hostem. Zamawiający dopuszcza wykorzystanie rozwiązania równoważnego zapewniającego ten sam efekt funkcjonalny. Rozwiązanie będzie uznane za równoważne jeśli funkcje ochrony BIOSU/UEFI będą realizowane zarówno przez BIOS/UEFI, jak i przez wbudowane firmware producenta (system diagnostyczny zapisany w pamięci nieulotnej płyty głównej).”

▪ BIOS/UEFI bezpieczeństwo

Zamawiający dokonał modyfikacji zapisu w Załączniku nr 6 do SWZ tj. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA w komponencie BIOS/UEFI bezpieczeństwo, który otrzymał następujące brzmienie:

„W celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych organizacji, BIOS/UEFI musi umożliwiać: • Nadanie hasła administratora. • Ustawienie hasła dla zainstalowanego dysku. • Ustawienie portów USB w trybie „No BOOT” lub zastosowanie rozwiązania równoważnego funkcjonalnie, w którym blokada bootowania z nośników USB realizowana jest innymi mechanizmami niż dedykowana opcja „No BOOT”, przy zachowaniu wszystkich pozostałych wymagań pod warunkiem że realizują ten sam cel bezpieczeństwa. • Zarządzanie funkcją Wake on Lan oraz PXE Boot zintegrowanejkarty sieciowej.

• Zarządzanie funkcją Secure Boot. • Zarządzanie układem TPM. • Zapisywanie incydentów w formacie tzw. logów z możliwościąich przejrzenia. Powyższa funkcjonalność musi być realizowana poprzez BIOS/UEFI lub dedykowane oprogramowanie producenta sprzętu, zapisane w pamięci nieulotnej płyty głównej dostępne na poziomie przedstartowym (pre-boot), które działa niezależne od zainstalowanego systemu operacyjnego.”

Zamawiający dokonał także usunięcia wymagania opisanego jako: „Zarządzanie funkcją tworzenia recovery BIOS” i zamieścił stosowną zmianę w dniu 2 marca 2026 r. na platformie zakupowej.

W zakresie zarzutu dotyczącego zintegrowanego wizualnego systemu diagnostycznego zamawiający poinformował, że nie dokona wykreślenia zapisu zgodnie z wymaganiem odwołującego MBA, ale dokonał modyfikacji zapisu w Załączniku nr 6 do SWZ tj. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA w komponencie Zintegrowany wizualny system diagnostyczny, który otrzymał następujące brzmienie:

„Wbudowany wizualny lub akustyczny system diagnostyczny, służący do sygnalizowania i diagnozowania problemów z komputerem i jego komponentami. System diagnostyczny musi sygnalizować: uszkodzenie lub brak pamięci RAM, uszkodzenie płyty głównej, awarię BIOS’u.”

Na potwierdzenie powyższego zamawiający przedłożył modyfikację treści SWZ, Ogłoszenie o zmianie i zmodyfikowany Załącznik nr 6 do SWZ.

Pismem z dnia 2 marca 2026 roku odwołujący MBA cofnął odwołanie w całości.

W dniu 12 stycznia 2026 roku wykonawca Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowie (dalej: odwołujący Suntar) wniósł odwołanie wobec treści SWZ.

Czynnościom i zaniechaniom zamawiającego odwołujący Suntar postawił zarzut naruszenia art. 16 pkt 1 ustawy w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy w zw. z art. 99 ust. 2 zw. z art. 99 ust. 4 ustawy P.z.p. poprzez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, ograniczający uczciwą konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb zamawiającego oraz nie proporcjonalny do wartości i celów, jakie chciałby osiągnąć zamawiający, ewentualnie naruszenie art. 16 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 5 ustawy P.z.p. poprzez zaniechanie dopuszczenia możliwości zaoferowanie sprzętu spełniającego wymagania równoważne.

Wskazując na powyższe odwołujący Suntar wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu, aby dokonał modyfikacji treści SWZ (opisu przedmiotu zamówienia) w sposób wskazany w treści uzasadnienia odwołania oraz przesunięcie terminu składania ofert o okres co najmniej 7 dni.

Odwołujący Suntar podniósł, że zamawiający w załączniku nr 6 do SWZ (OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA), w pozycji Typowe parametry wyświetlacza zawarł następujący wymóg: „Barwa koloru 99% sRGB:”

Odwołujący Suntar wniósł o nakazanie zamawiającemu zmiany kwestionowanego zapisu i nadanie mu następującego brzemienia: „Barwa koloru 99% sRGB lub 72% NTSC:”

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 2 marca 2026 roku wniósł o:

1. oddalenie odwołania w całości,

2. zasądzenie na rzecz zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego,

3. przeprowadzenie dowodów z dokumentów załączonych do pisma.

Zamawiający poinformował, że w zakresie zarzutu zawartego w odwołaniu dokonał modyfikacji treści dokumentów zamówienia tj. Załącznika nr 6 do SWZ (OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA) w następujący sposób:

W Załączniku nr 6 do SWZ w: Typowe parametry wyświetlacza:

Zapis o treści:

„Barwa koloru 99% sRGB”

otrzymał brzmienie:

„Barwa koloru 99% sRGB lub 72% NTSC:”

i zamieścił zmianę jak powyżej w dniu 2 marca 2026 r. na platformie zakupowej.

Zamawiający na potwierdzenie powyższego przedłożył modyfikację treści SWZ, Ogłoszenie o zmianie i zmodyfikowany Załącznik nr 6 do SWZ.

Odwołujący Suntar w piśmie procesowym z dnia 3 marca 2026 roku wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy P.z.p.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w sprawie KIO 192/26 przystąpił wykonawca Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowie.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w sprawie KIO 194/26 przystąpił wykonawca MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie.

Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje:

Postępowanie odwoławcze w obu sprawach podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Do okoliczności objętych dyspozycją wskazanego przepisu należy sytuacja, w której zamawiający zmienił treść specyfikacji warunków zamówienia w zakresie, do którego odnosiły się zarzuty obu odwołań. Wówczas spór staje się bezprzedmiotowy, jako że podstawa faktyczna zarzutów przestaje istnieć.

W konsekwencji, mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak
w sentencji, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy P.z.p., umarzając postępowanie odwoławcze w obu sprawach.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy P.z.p. w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty, o których mowa w , znosi się wzajemnie.

Na podstawie art. 574 ustawy P.z.p. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującym uiszczonych wpisów, o czym orzeczono w pkt. 2 i 3 sentencji orzeczenia.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy P.z.p. umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy P.z.p.

Przewodnicząca:...............................