Wyrok KIO KIO 1939/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1939/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Fundacja Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce”. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, unieważnienie postępowania, wezwanie do uzupełnienia dokumentów, wykluczenie wykonawcy, naruszenie zasad uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 128 ust. 1, art. 16, art. 253 ust. 1, art. 253, art. 255 pkt 6, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575, art. 576.

Istota sprawy

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie stało się zbędne, albowiem Zamawiający w dniu 10 lipca 2023 r. unieważnił prowadzone postępowanie przetargowe na podstawie regulacji art. 255 pkt 6 ustawy PZP. Unieważnienie przez Zamawiającego przedmiotowego postępowania stanowi przeszkodę w wydaniu przez Izbę merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie odwołania wniesionego przez Odwołującego....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1939/23

POSTANOWIENIE

z dnia 12 lipca 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący:Michał Pawłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 12 lipca 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 lipca 2023 r. przez wykonawcę GARDEN STORE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Leżajsku w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Fundację Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce”

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy GARDEN STORE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Leżajsku kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710, ze zm.) na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: .......................................................

Sygn. akt KIO 1939/23

Uzasadnienie

Zamawiający – Fundacja Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu „Ciepło i Serce” działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710, ze zm.), zwaną dalej jako „ustawa PZP”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na urządzenie zieleni na terenie budowanego hospicjum paliatywnego w Tarnobrzegu przy ul. Krzywej”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 10 czerwca 2023 r., pod numerem 2023/BZP 00253888/01.

W dniu 5 lipca 2023 r. Odwołujący – wykonawca GARDEN STORE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Leżajsku wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego polegających na:

1) odrzuceniu oferty Odwołującego, pomimo iż oferta jest najkorzystniejsza cenowo i spełnia wymogi Zamawiającego,

2) wyborze jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę P.H.-U. GARDEN Spółka Cywilna z siedzibą w Chmielowie (zwanego dalej „wykonawcą P.H.-U. GARDEN”) za cenę 267 840 zł 00 gr brutto,

3) zaniechaniu wezwania Odwołującego na podstawie regulacji art. 128 ust. 1 ustawy PZP do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w zakresie wykazania spełnienia warunku określonego w punkcie V Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako SWZ), ewentualnie parafowanego przez Odwołującego projektu umowy Zamawiającego – o czym Odwołujący dowiedział się dopiero w dniu 30 czerwca 2023 r. z informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy PZP:

1) art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 266 ustawy PZP poprzez niezasadne odrzucenie oferty Odwołującego z uwagi na brak złożenia stosownych dokumentów w sytuacji, w której brak złożenia tych dokumentów wynika z niezasadnego zaniechania wezwania przez Zamawiającego do uzupełnienia dokumentów (wykazania spełnienia warunków udziału oraz braku podstaw wykluczenia), co skutkowało odrzuceniem oferty Odwołującego;

2) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy PZP poprzez niezasadne odrzucenie oferty Odwołującego z uwagi na brak złożenia stosownych dokumentów w sytuacji, w której brak złożenia tych dokumentów wynika z niezasadnego zaniechania wezwania przez Zamawiający do uzupełnienia dokumentów (wykazania spełnienia warunków udziału oraz braku podstaw wykluczenia), co skutkowało odrzuceniem oferty Odwołującego,

3) art. 128 ust. 1 ustawy PZP poprzez brak wezwania Odwołującego do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w zakresie wykazania spełnienia określonego
w punkcie V SWZ warunku wykonania nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat,
a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty i miejsca wykonania oraz podmiotów, na rzecz których usługi te zostały wykonane, oraz z załączeniem referencji lub innych dowodów świadczących
o należytym wykonaniu usług – przynajmniej jedną usługę obejmującą między innymi wymienione niżej prace: zakładania trawników, kwietników, sadzenie krzewów i drzew, kompleksowa pielęgnacja trawników itp., ewentualnie parafowanego przez Odwołującego projektu umowy Zamawiającego,

4) art. 16 ustawy PZP poprzez naruszenie zasady zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców,

5) art. 253 ust. 1 ustawy PZP poprzez niewskazanie uzasadnienia faktycznego i prawnego odrzucenia ofert,

6) art. 253 ustawy PZP poprzez wybór jako oferty najkorzystniejszej w postępowaniu oferty złożonej przez wykonawcę P.H.-U. GARDEN, tj. oferty, która nie jest najkorzystniejsza.

W oparciu o podniesione zarzuty Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności z dnia 30 czerwca 2023 r., tj. wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę P.H.-U. GARDEN,

2) unieważnienia czynności z dnia 30 czerwca 2023 r., tj. odrzucenia oferty Odwołującego,

3) powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego oraz wezwania Odwołującego do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w zakresie wykazania spełnienia określonego w punkcie V SWZ warunku wykonania nie wcześniej niż w okresie ostatnich trzech lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty i miejsca wykonania oraz podmiotów, na rzecz których usługi te zostały wykonane, oraz z załączeniem referencji lub innych dowodów świadczących o należytym wykonaniu usług – przynajmniej jedną usługę obejmującą między innymi wymienione niżej prace: zakładanie trawników, kwietników, sadzenie krzewów i drzew, kompleksowa pielęgnacja trawników itp., ewentualnie parafowanego przez Odwołującego projektu umowy Zamawiającego.

Z informacji przekazanej Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej przez Zamawiającego
w dniu 11 lipca 2023 r. wynika, że informację o wpłynięciu odwołania wraz z kopią odwołania Zamawiający przesłał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 6 lipca 2023 r. Do dnia wydania przez Izbę postanowienia na posiedzeniu niejawnym do akt sprawy odwoławczej nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego – ani po stronie Zamawiającego, ani po stronie Odwołującego.

Następnie w dniach 11 i 12 lipca 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły wiadomości e-mail od Prezesa Zarządu Zamawiającego – dr inż. Antoniego Sikonia wraz
z załączoną kopią dokumentu zatytułowanego „Informacja Zamawiającego o unieważnieniu postępowania”. Z przesłanych informacji wynika, że Zamawiający w dniu 10 lipca 2023 r. unieważnił przedmiotowe postępowanie na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy PZP z uwagi na obarczenie prowadzonego postępowania niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie stało się zbędne, albowiem Zamawiający w dniu 10 lipca 2023 r. unieważnił prowadzone postępowanie przetargowe na podstawie regulacji art. 255 pkt 6 ustawy PZP. Unieważnienie przez Zamawiającego przedmiotowego postępowania stanowi przeszkodę w wydaniu przez Izbę merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie odwołania wniesionego przez Odwołującego. Wobec tego postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie – jako zbędne – należy umorzyć na podstawie przesłanki określonej w art. 568 pkt 2 ustawy PZP.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie art. 557 ustawy PZP i art. 574-576 ustawy PZPoraz w oparciu o przepis § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Z uwagi na umorzenie tego postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy PZP Izba nakazała zwrócić Odwołującemu uiszczony wpis od odwołania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: .....................................................