Wyrok KIO KIO 1954/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1954/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.07.2023
- Przewodniczący
- Monika Kawa-Ogorzałek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Sąd Okręgowy w Łodzi
- Miejscowość
- Łódź
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1954/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, oferta, zamówienie publiczne, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575, art. 525 ust. 1.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 522 ust. 2 Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.. W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1954/23
POSTANOWIENIE
z dnia 20 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:M.K.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 lipca 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
6 lipca 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum: MAXTO Technology sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce oraz MAXTO sp.
z o.o. S.K.A. z siedzibą w Modlniczce w postępowaniu prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Łodzi
przy udziale wykonawcy – Firma Usługowa M.M. zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący :………………………………
UZASADNIENIE
Zamawiający – Sąd Okręgowy w Łodzi prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022r., poz. 1710 ze zm. dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa i montaż urządzeń oraz skonfigurowanie i uruchomienie Systemu Kontroli Dostępu (SKD) zgodnie z dokumentacją projektową w budynkach Sądów Rejonowych okręgu łódzkiego”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2023/S 095-292062 w dniu 17 maja 2023r.
W dniu 6 lipca 2023 r. wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum: MAXTO Technology sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce oraz MAXTO sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w Modlniczce (dalej: „Odwołujący”) wnieśli do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Firma Usługowa M.M. (dalej: „MARCOL” lub „Przystępujący”) pomimo, że zawiera ona rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia w zakresie części 1, złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny lub kosztu, zaś MARCOL nie wykazał, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny lub kosztu;
2) art. 239 ust. 1 Pzp poprzez wybór oferty MARCOL pomimo, że nie jest to oferta najkorzystniejsza na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia (część 1);
3) art. 16 pkt 1 Pzp poprzez prowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
W związku z tak postawionymi zarzutami Odwołujący wniósł o:
1) nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w części 1;
2) nakazanie Zamawiającemu powtórzenie czynności badania i oceny ofert w części 1;
3) nakazanie Zamawiającemu odrzucenie oferty MARCOL w części 1.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosił wykonawca Firma Usługowa M.M..
W dniu 19 lipca 2023 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.
W dniu 19 lipca 2023 r. Przystępujący złożył oświadczenie, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 522 ust. 2 Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu..
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ………………………….