Wyrok KIO KIO 1968/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1968/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 09.08.2022
- Przewodniczący
- Luiza Łamejko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Zabrze
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1968/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 sierpnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Śląskie Centrum Chorób Serca z siedzibą w Zabrze w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1968/22
POSTANOWIENIE
z dnia 9 sierpnia 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 9 sierpnia 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
25 lipca 2022 r. przez Ć. i Partnerzy. Radcowie prawni i adwokaci, al. Szucha 8,
00-582 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Śląskie Centrum Chorób Serca
w Zabrzu, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 9, 41-800 Zabrze
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze,
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Ć. i Partnerzy. Radcowie prawni i adwokaci, al. Szucha 8, 00-582 Warszawa
kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy)
stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14
dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący :
Sygn. akt: KIO 1968/22
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie
podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na bieżącą obsługę
prawną szpitala w zakresie prowadzonej działalności. Postępowanie to prowadzone jest na
podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu
zostało opublikowane w dniu 18 lipca 2022 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod
pozycją 2022/BZP 00259540.
W dniu 25 lipca 2022 r. wykonawca Ć. i Partnerzy. Radcowie prawni i adwokaci z
siedzibą Warszawie (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
odwołanie na czynności Zamawiającego polegające na ustanowieniu nieproporcjonalnych
warunków udziału w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1) naruszenie art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp przez ustanowienie
warunku udziału w postępowaniu:
a) w rozdz. VII ust. 2 pkt 4 lit. a) lit a. SWZ w sposób nieproporcjonalny i nadmiarowy,
w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga doświadczenia w realizacji min. 1 usługi,
obejmujących doradztwo w zakresie projektów naukowo-badawczych finansowanych przez
Agencję Badań Medycznych lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, co z uwzględnieniem
całości przedstawionych wymagań nie stanowi określenia warunku udziału w postępowaniu
na minimalnym poziomie zdolności, jaki daje Zamawiającemu możliwość wyłonienia
wykonawcy dającego rękojmię należytego wykonania zamówienia, a tym samym w sposób
sprzeczny z przepisami ustawy Pzp ogranicza konkurencyjność w postępowaniu;
b) w rozdz. VII ust. 2 pkt 4 lit. b) lit. e. SWZ, w sposób nieproporcjonalny i nadmiarowy,
w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga doświadczenia co najmniej 5-letniego w zakresie
bieżącej obsługi prawnej podmiotu leczniczego prowadzącego działalność w rodzaju
lecznictwo szpitalne, którego podmiotem tworzącym jest Minister Zdrowia, co nie stanowi
określenia warunku udziału w postępowaniu na minimalnym poziomie zdolności, jaki daje
Zamawiającemu możliwość wyłonienia wykonawcy dającego rękojmię należytego wykonania
zamówienia, a tym samym realnie uniemożliwia konkurencyjność w postępowaniu;
2) naruszenie art. 239 ust. 2, art. 240 ust. 1 i 2 oraz art. 241 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16
pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez ustanowienie kryterium oceny ofert w rozdz. XVII pkt 4 SWZ
w sposób uzależniający przyznanie punktów w kryterium oceny ofert w obsłudze prawnej
z zakresu badań klinicznych oraz projektów badawczo-naukowych finansowanych przez
Agencję Badań Medycznych lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, co nie pozwala na
wybór oferty przedstawiającej najkorzystniejszy bilans jakości do ceny, jak również nie
stanowi właściwego kryterium jakościowego;
3) naruszenie art. 99 w zw. z art. 16 pkt. 1 i 3 ustawy Pzp, poprzez ustanowienie wymogu
w rozdz. III ust. 2 SWZ (Opis przedmiotu zamówienia) jednoczasowej obecności dwóch osób
na dyżurze w przypadku skierowania dwóch osób do realizacji zamówienia, co wobec
dopuszczenia do realizacji min. jednej osoby, doprowadzi do nieporównywalności ofert,
a tym samym nie stanowi jednoznacznego opisu przedmiotu zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu
modyfikacji treści SWZ w następujący sposób:
1) w rozdz. VII ust. 2 pkt 4 lit. b) lit. e. SWZ oraz w rozdz. XVII pkt. 4 SWZ przez usunięcie
fragmentu „(...) finansowanych przez Agencję Badań Medycznych lub Narodowe Centrum
Badań i Rozwoju”, alternatywnie w zakresie rozdz. XVII pkt. 4 SWZ o premiowanie
doświadczenia powyżej 3 lat w zakresie dwóch wskazanych agencji;
2) w rozdz. VII ust. 2 pkt 4 lit. b) lit. e. SWZ, przez nadanie mu następującej treści:
„co najmniej 5 letnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi prawnej podmiotu
leczniczego prowadzącego działalność w rodzaju lecznictwo szpitalne, którego podmiotem
tworzącym jest Minister Zdrowia lub jednostka samorządu terytorialnego”;
3) w rozdz. III ust. 2 SWZ (Opis przedmiotu zamówienia), przez usunięcie fragmentu
„(w przypadku dwóch osób wymagana jest jednoczasowa obecność)”.
Pismem z dnia 8 sierpnia 2022 r. (znak: SCCS/EZP/586/7551/2022) Zamawiający
złożył oświadczenie, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą
przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na
podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575
ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący : ....................................
4