Wyrok KIO KIO 1969/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1969/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Komenda Portu Wojennego w Gdyni z siedzibą w Gdynia w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nieważna oferta, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, nieuczciwa konkurencja, oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 239, art. 522 ust. 3, art. 568 pkt 3, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutu naruszenia art. 224 ust. 1 ustawy Pzp i wycofania pozostałych zarzutów przez Odwołującego, gdy po stronie Zamawiającego nie przystąpił skutecznie żaden wykonawca, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1969/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 czerwca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodnicząca:  Anna Osiecka-Baran

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 18 czerwca 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 maja 2025 r. przez wykonawcę Metalzbyt-Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa – Komenda Portu Wojennego w Gdyni

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Metalzbyt-Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………………………….


Sygn. akt KIO 1969/25

UZASADNIENIE

Skarb Państwa – Komenda Portu Wojennego w Gdyni, dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym bez negocjacji
pn. Dostawa materiałów ogólnobudowlanych na potrzeby Infrastruktury Komendy Portu Wojennego Gdynia z podziałem na części: Część I: Dostawa materiałów ogólnobudowlanych na potrzeby Infrastruktury Komendy Portu Wojennego Gdynia. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00207566/01
w dniu 28 kwietnia 2025 r.

W dniu 19 maja 2025 r. wykonawca Metalzbyt-Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 16 pkt 1) ustawy Pzp przez przeprowadzenie postępowania w sposób naruszający uczciwą konkurencję oraz nierówne traktowanie wykonawców, a to poprzez nieuzasadniony wybór oferty Olmag jako najkorzystniejszej, nieuzasadnione zaniechanie odrzucenia oferty Olmag, a w ślad za tym zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania;

2. art. 226 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, w sytuacji gdy oferta ta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;

3. art. 226 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, w sytuacji gdy oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,

względnie,

art. 224 ust. 1 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Olmag do złożenia wyjaśnień dotyczących treści oferty złożonej przez Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, w odniesieniu do pozycji nr 211 oraz nr 212 kalkulacji ceny ofertowej Olmag;

4. art. 226 ust. 1 pkt 10) ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, w sytuacji gdy oferta ta zawiera błąd w obliczeniu ceny;

5. art. 239 ustawy Pzp przez zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty Olmag jako najkorzystniejszej, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania; ponownego przeprowadzenia badania i oceny oferty Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania; odrzucenia oferty Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, względnie wezwania Olmag do złożenia wyjaśnień dotyczących pozycji nr 211 oraz nr 212 kalkulacji ceny ofertowej Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania.

Izba ustaliła, że w dniu 26 maja 2025 r. (data wpływu do Krajowej Izby Odwoławczej) do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca K.B. prowadzący działalność pod nazwą K.B. Firma Handlowo-Usługowa "OLMAG" z siedzibą w Dobrzewinie. Jak wynika z treści przystąpienia ww. wykonawca otrzymał kopię odwołania w dniu 20 maja 2025 r. Izba uznała wniesione przystąpienie za nieskuteczne, z uwagi na zgłoszenie przystąpienia po terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp. Dla zachowania terminu zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego znaczenie ma data doręczenia zgłoszenia do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Zauważyć należy, że termin 3 dniowy liczony od dnia 20 maja 2025 r. upłynął w dniu 23 maja 2025 r. Nie ulega więc wątpliwości, że przystąpienie zgłoszone w dniu 26 maja 2025 r. zostało wniesione z uchybieniem terminu wynikającego z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp, a w konsekwencji przystąpienie musiało zostać uznane za nieskuteczne.

Pismem z dnia 6 czerwca 2025 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby o uwzględnieniu odwołania w zakresie zarzutu naruszenia art. 224 ust. 1 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Olmag do złożenia wyjaśnień dotyczących treści oferty złożonej przez Olmag, w zakresie pierwszej części zamówienia objętego przedmiotem postępowania, w odniesieniu do pozycji nr 211 oraz nr 212 kalkulacji ceny ofertowej Olmag.

Odwołujący pismem z dnia 12 maja 2025 r. oświadczył, że w związku z uwzględnieniem przez Zamawiającego odwołania w zakresie zarzutu naruszenia art. 224 ust. 1 ustawy Pzp, wycofuje pozostałe zarzuty odwołania

Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutu naruszenia art. 224 ust. 1 ustawy Pzp i wycofania pozostałych zarzutów przez Odwołującego, gdy po stronie Zamawiającego nie przystąpił skutecznie żaden wykonawca, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. Zgodnie z art. 522 ust. 3 in fine ustawy Pzp, w takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie
art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca: ……………………………………….