Wyrok KIO KIO 1989/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1989/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 19.07.2023
- Przewodniczący
- Aneta Mlącka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1989/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: naruszenie obowiązków zawodowych, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, warunki udziału w postępowaniu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116, art. 433 pkt 4, art. 8, art. 5, art. 353(1), art. 436 pkt 3, art. 436 ust. 4, art. 439, art. 99 ust. 4, art. 522 ust. 1.
Istota sprawy
Zamawiający Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „ Świadczenie usług sprzątania pomieszczeń oraz obsługi portierni i szatni w budynkach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie". Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 30 czerwca 2023 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 124-390999....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1989/23
POSTANOWIENIE
z dnia 19 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aneta Mlącka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lipca 2023 r. przezOdwołującego Impel S.A. (ul. Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław) w postępowaniu prowadzonym przez ZamawiającegoUniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie (ul. Oczapowskiego 2, 10-719 Olsztyn)
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego Impel S.A. (ul. Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław) kwoty 15000zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
………………………………
Sygn. akt: KIO 1989/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Świadczenie usług sprzątania pomieszczeń oraz obsługi portierni i szatni w budynkach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie".
Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 30 czerwca 2023 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 124-390999.
10 lipca 2023 roku OdwołującyImpel S.A. wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez naruszenie zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania Wykonawców przy formułowaniu postanowień ogłoszenia o zamówieniu oraz SWZ
2)art. 112 ust. 1 i 2 pkt 4 w zw. z art. 116 oraz w zw. z art. 16 i 17 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez ustalenie warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej (doświadczenie) określonego w pkt VI.2.a) (dotyczący cz. 1) i pkt VI.2.b) (dotyczący cz. 2) SWZ poprzez określenie warunku udziału w postępowaniu w sposób ograniczający konkurencję,
1)art. 433 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 5 i art. 353(1) Kodeksu cywilnego poprzez ustalenie w treści projektu umowy postanowień umożliwiających ograniczenie zakresu zamówienia przez Zamawiającego bez jednoczesnego wskazania w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron,
3)art. 436 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie wprowadzenia do umowy postanowienia w przedmiocie łącznej maksymalnej wysokości kar umownych,
4)art. 436 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zastrzeżenie w projektowanych postanowieniach umownych możliwości zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy z uwagi na zmianę stawki podatku od towarów i usług, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w oparciu o odpowiednią ustawę oraz w przypadku zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne oraz w przypadku zmiany zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych dopiero po 12 miesiącach od daty podpisania umowy,
5)art. 439 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez opisanie zasad waloryzacji wynagrodzenia umownego w związku ze zmianą cen materiałów lub kosztów w sposób niezgodny z zasadami określonymi w ustawie,
6)art. 99 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmiany kwestionowanych przez Odwołującego postanowień projektu umowy w zakresie i brzmieniu zaproponowanym przez Odwołującego w odwołaniu.
19 lipca 2023 roku Zamawiający wniósł pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:
………………………………