Wyrok KIO KIO 2027/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2027/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu z siedzibą w Toruń w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zamówienie publiczne, warunki udziału w postępowaniu, zgłoszenie przystąpienia, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 576.

Istota sprawy

Zamawiający – Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu prowadzi postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą „ Świadczenie usług polegających na specjalistycznym sprzątaniu i utrzymaniu czystości w pomieszczeniach szpitalnych i administracyjnych ”. Ogłoszenie o zamówieniu z dnia 12 maja 2025 r., Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej - numer wydania Dz.U....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2027/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 6 czerwca 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Prowadzisz

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 6 czerwca 2025 roku, w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 lutego 2025 roku przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie Ever Medical Care Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz EVER Cleaning Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz EVERTEAM Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Wojewódzki Szpital Zespolony
im. L. Rydygiera w Toruniu

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy K.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą
„4 Idea K.S.” z siedzibą w Katowicach kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej wniesiony wpis.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: …………………….……………

Sygn. akt: KIO 2027/25

U Z A S A D N I E N I E

Zamawiający –Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu prowadzi postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą „Świadczenie usług polegających na specjalistycznym sprzątaniu i utrzymaniu czystości w pomieszczeniach szpitalnych i administracyjnych”.

Ogłoszenie o zamówieniu z dnia 12 maja 2025 r., Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej - numer wydania Dz.U. S: 90/2025, numer publikacji ogłoszenia: 300835-2025

W dniu 22 maja 2025 roku odwołujący, działając na podstawie na podstawie art. 513 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620, dalej: ustawa / ustawa Pzp) odwołujący wniósł odwołanie polegającej na nieprawidłowym ustaleniu treści dokumentów zamówienia (SWZ i ogłoszenia) w zakresie określenia warunków udziału w postępowaniu, w wyniku czego zostały określone w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i ograniczający konkurencję.

Odwołujący zarzuciła zamawiającemu naruszenie: art. 112 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 4) Pzp i art. 116 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) oraz 3) Pzp i art. 17 ust. 1 i 2 Pzp przez ustanowienie nadmiernego, nieproporcjonalnego, dyskryminującego, niezachowującego zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawco w, nieuzasadnionego warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznych lub zawodowych określonego w ust. 5 pkt 5.4 lit a) ŚWZ, co spowodowało w sposób nieuzasadniony wyeliminowanie z postępowania znacznego kręgu wykonawco w zdolnych do jego wykonania i odebrało możliwość uzyskania zamówienia Odwołującemu. Takie sformułowanie warunku stanowi także naruszenie zasady uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów i uzyskania usług najlepszej jakości w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na realizację zamówienia, gdyż nieuzasadnione ograniczenie konkurencji ogranicza liczbę możliwych do uzyskania w postępowaniu korzystnych ekonomicznie ofert.

Odwołujący wniósł o:

1. nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji SWZ w zakresie:

1) zmiany warunku udziału w postępowaniu określonego w ust. 5 pkt 5.4 lit a) ŚWZ i niadanie mu brzmienia:

„a) wykaz zawierający minimum 2 usługi wykonane lub wykonywane w zakresie kompleksowego specjalistycznego sprzątania i utrzymania czystości w pomieszczeniach szpitala a także współdziałania z personelem medycznym w zakresie opieki nad pacjentem w szpitalu (czynności pomocnicze przy pacjencie), które winny spełniać nast. warunki: 3

usługi świadczone co najmniej przez 12 miesięcy o wartości usług minimum 15.000.000,00 zł brutto (piętnaście milionów zł brutto),

usługi wykonywane na minimum 30.000m² powierzchni wewnętrznej;

usługi realizowane w szpitalu wykonującym świadczenia szpitalne czyli całodobowe kompleksowe świadczenia zdrowotne, o liczbie łóżek minimum 500,

w okresie ostatnich 3 lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których usługi zostały wykonane lub są wykonywane, oraz załączeniem dowodów określających czy te usługi zostały wykonane lub są wykonywane należycie, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego usługi zostały wykonane, a w przypadku świadczeń powtarzających się lub ciągłych są wykonywane, a jeżeli Wykonawca z przyczyn niezależnych od niego nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów – oświadczenie wykonawcy.

- minimum jedną usługę wykonana lub wykonywaną, której przedmiotem jest całoroczne utrzymanie czystości terenów zewnętrznych o powierzchni minimum 15 000 m², wykonywane przez okres minimum 12 miesięcy .

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego skutecznie nie przystąpił żaden wykonawca. Do dania wydania postanowienia do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego, co wynika z akt postępowania odwoławczego. Kopia odwołania została przekazana wszystkim wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu w dniu 23 maja 2025 roku, co wynika z pisma zamawiającego z dnia 5 czerwca 2025 roku. Termin na skuteczne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego upłynął w dniu 26 maja 2025 roku.

Z pisma zamawiającego z dnia 5 czerwca 2025 roku również wynika, że nie zostało zgłoszone żadne przystąpienie do zamawiającego.

Pismem z dnia 30 maja 2025 roku „Odpowiedź Zamawiającego na odwołanie – uwzględnienie zarzutu w całości”, przesłanym drogą elektroniczną do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu oraz w dniu 4 czerwca 2025 roku przesłane stanowisko
na piśmie, Zamawiający podał, że:

Uwzględnia w całości zarzut przedstawiony w odwołaniu, a wkonsekwencji wnioskuje
o umorzenie postępoania.

W treści pisma podano zamawiającego i odwołującego oraz nazwę postępowania
o udzielnie zamówienia publicznego, a także zmawiający przedstawił uzasadnienie czynności jaka podjął. Dokument ten podpisali Pani M.F. – Z-ca. Dyrektora do spraw Finansowych oraz Pan M.R. – Z-ca Dyrektora do spraw Administracyjno – Technicznych, oboje działający na podstawie pełnomocnictw z dnia 28 listopada 2024 roku udzielonych przez Panią Sylwię Sobczak – Dyrektora.

Izba stwierdziła, wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu oraz braku zgłoszenia przystąpień do postępowania odwoławczego, zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie
z art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych oraz wydania postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy. Zgodnie z regulacją art. 522 ust. 1 ustawy zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu
o udzielnie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba zaznacza w tym miejscu, mając na uwadze pełną treść złożonego przez zamawiającego pisma z dnia 30 maja 2025 roku, że umarzając postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron na skutek uwzględnienia przez w całości zarzutów odwołania Izba nie dokonuje oceny czynności, które ewentualnie w piśmie zawierającym oświadczenie
o uwzględnieniu odwołania wskazywałby zamawiający tj. Izba nie ocenia czynności jakie wykonał, wykonuje bądź jakich zapowiada wykonanie zamawiający w związku
z uwzględnieniem zarzutów odwołania. Zamawiający również nie ma obowiązku przedstawiania takich informacji w piśmie zawierającym oświadczenie o uwzględnieniu zarzutów odwołania w całości/ w części.

Przepis ustawy uzależnia możliwość umorzenia postępowania przez Izbę, w przypadku uwzględnienia zarzutów odwołania w całości przez zamawiającego, jedynie od tego,
czy w postępowaniu zostało skutecznie wniesione zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego oraz czy został wniesiony sprzeciw co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Umarzając postępowanie odwoławcze Izba nie rozstrzyga merytorycznie o zarzutach odwołania.

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania
na podstawie art. 574 oraz art. 575 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022, poz. 1710 ze zm.) oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 2 i § 9 ust. 1 pkt 2 lit a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania.

Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w postanowieniu.

Przewodnicząca: ……………………..………………..