Wyrok KIO KIO 2063/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2063/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Województwo Mazowieckie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, specyfikacja warunków zamówienia, zmiana treści oferty, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 137 ust. 1, art. 137 ust. 6, art. 135 ust. 2, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Województwo Mazowieckie (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę sprzętu komputerowego i oprogramowania w ramach projektu „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego, numer referencyjny: OR-D-III.272.59.2023.LB....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2063/23

POSTANOWIENIE

z dnia 27 lipca 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Danuta Dziubińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 17 lipca 2023 r. przez wykonawcę MBA System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Józefa Chłopickiego 18, 04-314 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Województwo Mazowieckie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa

przy udziale wykonawców zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego:

A.iCreatio Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Poezji 19, 04-994 Warszawa;

B.Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąSpółka komandytowa z siedzibą w Otwocku, ul. Kaczeńców 31, 05-400 Otwock

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ….………………………..

Sygn. akt: KIO 2063/23

U z a s a d n i e n i e

Województwo Mazowieckie(dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę sprzętu komputerowego i oprogramowania w ramach projektu „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego, numer referencyjny: OR-D-III.272.59.2023.LB. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 12 czerwca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 111-346965.

14 lipca 2023 roku Zamawiający udzielił odpowiedzi na pytanie wykonawcy do Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SWZ”). Wykonawca MBA System sp. z o.o. (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec tej czynności, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 16 pkt 1 – 3 w zw. z art. 99 ust. 1 i 2 w zw. z art. 137 ust. 1 Pzp poprzez dokonanie zmiany treści SWZ w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, co powoduje nieuzasadnione ograniczenie kręgu potencjalnych wykonawców;

2)art. 137 ust. 6 w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp poprzez niedokonanie zmiany terminu składania ofert w sytuacji dokonania istotnej zmiany treści SWZ, co powoduje brak możliwości złożenia oferty przez podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu;

3)art. 135 ust. 2 Pzp poprzez bezpodstawne wykorzystanie instytucji wyjaśnienia treści SWZ do zmiany jej postawień.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu dokonania:

1)unieważnienia czynności wyjaśnienia treści SWZ z 14 lipca 2023 roku,

2)przywrócenie brzmienia treści SWZ obowiązującej do 14 lipca 2023 roku,

3)zmiany terminu składania ofert.

Wypełniając wymogi ustawowe wykonawcy iCreatio sp. z o.o. oraz Meran Point sp. z o.o. zgłosili przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, stając się uczestnikami postępowania.

W dniu 26 lipca 2023 r. Odwołujący przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o wycofaniu odwołania.

Zgodnie z art. 520 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Stosownie do art. 568 pkt 1 Pzpw przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Działając na podstawie art. 557 Pzp w związku z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) Izba nakazała dokonanie zwrotu Odwołującemu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący: ….………………………..