Wyrok KIO KIO 2094/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2094/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 01.08.2023
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2094/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, umorzenie postępowania, uzasadnienie faktyczne i prawne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1-3, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 240 ust. 2, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 2, art. 247 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710, dalej: Pzp) postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Budowa systemu zarządzania wydrukiem wraz z dostawą sprzętu dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach projektu pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 2094/23
POSTANOWIENIE
z 1 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński
o rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w Warszawie 1 sierpnia 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 17 lipca 2023 r.
przez Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy udziale K.B. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą I.K., Rąbino 9, 78-331 Rąbino zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1)umarza postępowanie odwoławcze;
2)nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………................................…………………
Sygn. akt: KIO 2094/23
U z a s a d n i e n i e
Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710, dalej: Pzp) postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Budowa systemu zarządzania wydrukiem wraz z dostawą sprzętu
dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach projektu pn. „Synergia – Zintegrowany Program Rozwoju SGGW”, numer: CI.250.6.2023, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 11 lipca 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00300811/01.
17 lipca 2023 r. wykonawca Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów Pzp:
1.art. 16 pkt 1-3, art. 99 ust. 2, 4 oraz art. 17 ust. 1 pkt 2 Pzp przez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieproporcjonalny do wartości i celów przedmiotu zamówienia, naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w sposób który charakteryzuje produkty konkretnych producentów
i narusza zasadę efektywności, wyłącza możliwość złożenia oferty przez większość wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, w tym przez Odwołującego,
tzn. przez wprowadzenie dla urządzeń A3 Kolor – UW A3 Kolor, w wierszu
Język opisu strony PCL 6, PostScript 3 wymagania oryginalnego interpretera Adobe, mimo że:
dla pozostałej grupy wymaganych w Postępowaniu urządzeń w wierszu Język opisu strony PCL 6, PostScript 3 Zamawiający dopuścił emulacje,
standardem rynkowym potwierdzonym w Rekomendacjach Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych „Udzielanie zamówień publicznych w zakresie urządzeń drukujących u wielofunkcyjnych, urządzeń mobilnych oraz systemów digital signage” (dalej: „Rekomendacje”) jest dopuszczanie przez zamawiających emulacji Języku opisu strony PCL, PostScript.
2.art. 16 pkt 1-3, art. 99 ust. 2, 4 oraz art. 17 ust. 1 pkt 2 Pzp przez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieproporcjonalny do wartości i celów przedmiotu zamówienia, naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w sposób który charakteryzuje produkty konkretnych producentów
i narusza zasadę efektywności, wyłącza możliwość złożenia oferty przez większość wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, w tym przez Odwołującego,
tzn. przez wprowadzenie wymogu zarządzania i konfiguracji Systemu przez przeglądarkę internetową bez użycia dodatkowych aplikacji oraz poprzez wymóg logowania do portalu Systemu, podczas gdy zgodnie z definicją przyjętą przez Zamawiającego w OPZ System składa się z wielu rodzajów oprogramowania, zaś zarządzanie i konfiguracja nimi, logowanie odbywa się przez przeglądarki internetowe oraz przez portale dedykowane dla danego oprogramowania.
3.art. 16 pkt 1 i pkt 3 Pzp oraz art. 240 ust. 2 i art. 241 ust. 1 i ust. 2 w zw. z art. 247 ust. 1 Pzp przez ukształtowanie pozacenowych kryteriów oceny ofert, sposobu przyznawania punktów oraz wag w zakresie kryteriów dot. urządzeń (rozdział I, II, III) w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, uniemożliwiający prawidłową weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia przez Zamawiającego, a jednocześnie naruszający zasadę uczciwej konkurencji
i równego traktowania wykonawców w Postępowaniu, tzn. przez nieuzasadnione potrzebami Zamawiającego dodatkowe punktowanie rozwiązań jednego producenta oraz takie ukształtowanie sposobu naliczania punktów w pozacenowych kryteriach oceny ofert dot. urządzeń (rozdział I, II, III), które rozwiązaniom wąskiej grupy producentów przyznają max. 28 punktów na 40 możliwych do zdobycia łącznie
w kryteriach pozacenowych, zaś pozostałym rozwiązaniom 0 liczbę punktów, a co za tym idzie przez uniemożliwienie złożenia oferty konkurencyjnej i możliwości uzyskania Zamówienia przez wykonawców dających rękojmię wykonania Zamówienia na najwyższym poziomie.
27 lipca 2023 r. w odpowiedzi na odwołanie Zamawiający uwzględnił Zarzut nr 3 odwołania w zakresie alternatywnego żądania Odwołującego poprzez zmianę sposobu naliczenia punktów w kryteriach pozacenowych i punktowanie osobno każdej z funkcjonalności
w poszczególnym kryterium. W pozostałym zakresie Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania.
31 lipca 2023 r. Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania. Izba uznała
w tej sytuacji, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.
Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ……………................................…………………