Wyrok KIO KIO 2108/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2108/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 02.08.2023
- Przewodniczący
- Andrzej Niwicki
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2108/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, warunki udziału w postępowaniu, zamówienie publiczne, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 274 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 266, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Zamawiający prowadzi w trybie podstawowym, bez przeprowadzenia negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, pn: „Modernizacja wewnętrzna magazynu M8 w Niemcach” (ogłoszenie o zamówieniu nr 2023/BZP 00258967 opublikowano w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 14 czerwca 2023 r.). Odwołujący: T4B Budownictwo Sp. z o.o. z/s w Warszawie wniósł dnia 18 lipca 2023 r. odwołanie w postępowaniu od czynności Zamawiającego polegających na: 1....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2108/23
POSTANOWIENIE
z dnia 2 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Andrzej Niwicki
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 2 sierpnia 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 lipca 2023 r. przez wykonawcęT4B Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przezRządową Agencję Rezerw Strategicznych w Warszawie
przy udziale wykonawców Konsorcjum: ERIGO Sp. z o.o., ERIGO W.D. z siedzibą pełnomocnika (lidera) w Janowie Lubelskim zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Naprzód T4B Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiekwoty 9 000zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
Sygn. akt: KIO 2108/23
Uzasadnienie
Zamawiającyprowadzi w trybie podstawowym, bez przeprowadzenia negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, pn: „Modernizacja wewnętrzna magazynu M8 w Niemcach” (ogłoszenie o zamówieniu nr 2023/BZP 00258967 opublikowano w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 14 czerwca 2023 r.).
Odwołujący: T4B Budownictwo Sp. z o.o. z/s w Warszawie wniósł dnia 18 lipca 2023 r. odwołanie w postępowaniu od czynności Zamawiającego polegających na:
1.niezgodnym z ustawą Pzp przeprowadzeniu badania i oceny ofert, w wyniku której Zamawiający uznał, iż Konsorcjum Erigo Sp. z o.o.- Lider i E.W. (dalej Erigo) spełnia warunki udziału w postępowania w zakresie zdolności technicznej i zawodowej określonego w Rozdziale V ust. 1 pkt 1 SWZ w zakresie poz. Nr 1, mimo, że wskazana robota budowlana nie potwierdzała jego spełnienia.
2.zaniechaniu wezwania do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych odnoszących się do warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej określonego w Rozdziale V ust. 1 pkt 1 SWZ w zakresie poz. Nr 1 Wykazu robót budowlanych przedłożonego przez Wykonawcę Konsorcjum Erigo, pomimo, że wskazana robota budowlana nie potwierdzała spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
3.na przedwczesnym wyborze oferty Konsorcjum Erigo, podczas, gdy Wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, zaś Zamawiający nie wyczerpał ustawowej procedury umożliwiającej Wykonawcy konwalidację przedłożonych przez niego dokumentów.
Zaskarżonym powyżej czynnościom Zamawiającego zarzucił naruszenie:
1.art. 274 ust.1 i art.128 ust.1 w zw. Z art.266 Pzp poprzez zaniechanie wezwania Wykonawcy-Konsorcjum Erigo do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, mimo że wskazana robota budowlana nie potwierdzała spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
2. art. 239 ust.1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1,2 i 3 Pzp przez przedwczesny wybór oferty Konsorcjum Erigo jako najkorzystniejszej, podczas gdy Wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, zaś Zamawiający nie wyczerpał ustawowej procedury umożliwiającej Wykonawcy konwalidację przedłożonych przez niego dokumentów, nie dochowując przy tym zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.
W konsekwencji powyższego Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejsze, powtórzenie czynności badania i oceny ofert, w tym wezwania Konsorcjum Erigo Sp. z o.o.- Lider i E.W. do uzupełnienia wykazu robót.
Dnia 1 sierpnia 2023 r. odwołujący złożył oświadczenie na piśmie, że cofa odwołanie, wnosi o umorzenie postępowania i zwrot należnej części uiszczonego wpisu.
Izba rozpoznając odwołanie na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437).
Przewodniczący: ……………………..