Wyrok KIO KIO 2138/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2138/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 04.08.2023
- Przewodniczący
- Rafał Malinowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Kraków
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2138/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA Oddział w Krakowie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu, odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, zaniechanie odrzucenia oferty, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 16, art. 17 ust. 2, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4), art. 128 ust. 3, art. 128 ust. 4, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że nie ma podstaw do odrzucenia odwołania, a także, że Odwołujący posiada interes we wniesieniu odwołania. Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERYJNE „IMB PODBESKIDZIE” Sp. z o.o., ul. Górny Bór 31A, 43-430 Skoczów, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. W dniu 2 sierpnia 2023 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2138/23
POSTANOWIENIE
z dnia 4 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Rafał Malinowski
Członkowie: Monika Banaszkiewicz
Bartosz Stankiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 4 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 21 lipca 2023 r. przez wykonawcę BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA Oddział w Krakowie
przy udziale wykonawcy PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERYJNE „IMB PODBESKIDZIE” Sp. z o.o., ul. Górny Bór 31A, 43-430 Skoczów, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 t. j.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego wWarszawie.
Przewodniczący: ………......................
Członkowie: ……………………….
……………………….
Sygn. akt: KIO 2138/23
Uzasadnienie
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA Oddział w Krakowie, dalej jako: „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710), dalej jako: „ustawa PZP”, którego przedmiotem jest Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pod nazwą „Kompleksowa poprawa układu komunikacyjnego na odcinku DK7 Kraków – Libertów – Gaj” (nr referencyjny: O.KR.D-3.2411.3.2023).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Suplemencie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej z dnia 24 marca 2023 r. pod nr 2023/S 060-174667.
W dniu 21 lipca 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy BUDIMEX S.A. z siedzibą w Warszawie, dalej jako: „Odwołujący” wobec czynności i zaniechań Zamawiającego, tj. wobec:
1)wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB- Podbeskidzie” spółka z o.o. z siedzibą w Skoczowie (dalej jako: „IMB-Podbeskidzie” lub „Wykonawca”), pomimo że oferta ta powinna podlegać odrzuceniu ze względu na fakt, że wobec IMB-Podbeskidzie zmaterializowały się podstawy wykluczenia z Postępowania;
2)zaniechania odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie z uwagi na fakt zmaterializowania się podstaw wykluczenia z Postępowania opisanych szczegółowo w treści uzasadnienia niniejszego odwołania;
3)zaniechania odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie z Postępowania w sytuacji, gdy wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunku udziału w Postępowaniu określonego w punkcie 8.2.4 podpunkt 1 lit a) Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako „SWZ”);
względnie
4)zaniechania wezwania IMB-Podbeskidzie do złożenia wyjaśnień dotyczących zakresu zaangażowania (w szczególności rzeczowego i finansowego) tego wykonawcy w realizację robót budowlanych na inwestycji pn.: „Rozbudowa ulicy Igołomskiej, drogi krajowej nr 79 – Etap 2, wraz z infrastrukturą w Krakowie” i/lub do uzupełnienia innego (nowego) zadania na potwierdzenie spełniania warunku udziału w Postępowaniu określonego w punkcie 8.2.4 podpunkt 1 lit a) SWZ;
5)zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej złożonej w Postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 oraz 10 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp i w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia z Postępowania i odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie, a w konsekwencji wybór oferty tego Wykonawcy, pomimo że w niniejszej sprawie zmaterializowały się wobec Wykonawcy przesłanki wykluczenia, o których mowa w przepisach art. 109 ust. 1 pkt 8) oraz pkt 10) ustawy Pzp, ponieważ IMB-Podbeskidzie, w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa, a przynajmniej lekkomyślności lub niedbalstwa, przedstawiło Zamawiającemu informacje wprowadzające w błąd oraz zataiło informacje, mające wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego, a dotyczące naliczenia temu wykonawcy, w ciągu 3 lat przed upływem terminuskładania ofert, kar umownych, co doprowadziło do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości postępowania;
2.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 oraz 10 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp i w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia z Postępowania i odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie, a w konsekwencji wybór oferty tego Wykonawcy, pomimo że w niniejszej sprawie zmaterializowały się wobec Wykonawcy przesłanki wykluczenia, o których mowa w przepisach art. 109 ust. 1 pkt 8) oraz pkt 10) ustawy Pzp, ponieważ IMB-Podbeskidzie, w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa, a przynajmniej lekkomyślności lub niedbalstwa, przedstawiło Zamawiającemu informacje wprowadzające w błąd oraz zataiło informacje, mające wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego, a dotyczące zakresu rzeczowego i finansowego realizowanej przez tego wykonawcę części inwestycji referencyjnej pn. „Rozbudowa ulicy Igołomskiej, drogi krajowej nr 79 – Etap 2, wraz z infrastrukturą w Krakowie”, co doprowadziło do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości postępowania;
3.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp i w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie, a w konsekwencji wybór oferty tego Wykonawcy, pomimo że IMB-Podbeskidzie nie wykazało spełniania warunku udziału w Postępowaniu określonego w punkcie 8.2.4 podpunkt 1 lit a) SWZ, co doprowadziło do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości postępowania;
ewentualnie, tj. na wypadek, gdyby Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że nie zachodzą podstawy do odrzucenia oferty IMB-Podbeskidzie na tej podstawie
4.art. 128 ust. 3 i ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania IMB-Podbeskidzie do złożenia wyjaśnień dotyczących zakresu zaangażowania (w szczególności rzeczowego i finansowego) tego wykonawcy w realizację robót budowlanych na inwestycji pn.: „Rozbudowa ulicy Igołomskiej, drogi krajowej nr 79 – Etap 2, wraz z infrastrukturą w Krakowie”, w sytuacji gdy zachodziły uzasadnione wątpliwości w tym zakresie, bądź też uzupełnienia innego (nowego) zadania na potwierdzenie spełniania warunku udziału w Postępowaniu określonego punkcie 8.2.4 podpunkt 1 lit a) SWZ.
Wobec postawionych zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu wykonania określonych czynności, zgodnie z żądaniem odwołania.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że nie ma podstaw do odrzucenia odwołania, a także, że Odwołujący posiada interes we wniesieniu odwołania.
Izba postanowiła dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERYJNE „IMB PODBESKIDZIE” Sp. z o.o., ul. Górny Bór 31A, 43-430 Skoczów, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
W dniu 2 sierpnia 2023 r. do akt sprawy wpłynęło pismo pełnomocnika Odwołującego, w którym oświadczył on, że „na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, niniejszym cofam odwołanie wniesione w dniu 21 lipca 2023 r. w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego pn. Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pod nazwą „Kompleksowa poprawa układu komunikacyjnego na odcinku DK7 Kraków-Libertów-Gaj”.
Jednocześnie Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego oraz zwrot 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze, Izba zważyła i ustaliła, co następuje:
Odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania, które zostało podpisane przez osobę umocowaną do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy PZP Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2). Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy PZP, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy PZP w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ………………………
Członkowie: ………………………
………………………