Wyrok KIO KIO 2144/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2144/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 04.08.2023
- Przewodniczący
- Piotr Kozłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2144/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: specyfikacja warunków zamówienia, warunki udziału w postępowaniu, opis przedmiotu zamówienia, nieproporcjonalność wykluczenia, zasada proporcjonalności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1 pkt 4, art. 112 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 575.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 520 ustawy pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2). Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy. Z tych względów – działając na podstawie art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFPOSTANOWIENIE
z dnia 4 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie: Przewodniczący: Piotr Kozłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego 4 sierpnia 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 21 lipca 2023 r.
przez wykonawcę: Copy.Net.pl P.S., Warszawa [„Odwołujący”]
w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Zakup Systemu Centralnego Wydruku (SCW) na okres 47 miesięcy dla Centrali ARiMR (DPiZP.2610.8.2023)
prowadzonym przez zamawiającego: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie
przy udziale wykonawcy: GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze – zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 13500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) – odpowiadającej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
U z a s a d n i e n i e
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie {dalej: „Zamawiający”}prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) {dalej również: „ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawy pn. Zakup Systemu Centralnego Wydruku (SCW) na okres 47 miesięcy dla Centrali ARiMR (DPiZP.2610.8.2023) Ogłoszenie o tym zamówieniu 12 lipca 2023 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2023/S_132 pod poz. 419800. Wartość tego zamówienia przekracza progi unijne.
21 lipca 2023 r. Copy.Net.pl P.S. z Warszawy {dalej: „Odwołujący”} wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec postanowień specyfikacji warunków zamówienia w zakresie warunków udziału w postępowaniu i opisu przedmiotu zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp:
1.Art. 112 ust. 1 i 2 pkt 4 w zw. z art. 16 – polegające na określeniu warunków udziału w postępowaniu dotyczących zdolności technicznej i zawodowej wykonawcy w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i ponad uzasadnioną miarę ograniczający konkurencję w postępowaniu.
2.Art. 99 ust. 1-2 w zw. z art. 16 i w zw. z art. 17 ust. 1 – przez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia z naruszeniem zasady proporcjonalności oraz określenie parametrów zamawianych urządzeń i opisu systemu centralnego wydruku, które rozpatrywane jako całość w sposób dyskryminujący zawężają konkurencję, w efekcie czego opisany przedmiot zamówienia powoduje ograniczenie dostępu do udziału w postępowaniu wykonawcom zainteresowanym udziałem, zdolnym do zaoferowania sprzętu odpowiadającego uzasadnionym potrzebom Zamawiającego, co z kolei powoduje ich nierówne traktowanie.
Ponadto w uzasadnieniu odwołania podano dodatkowe okoliczności faktyczne i prawne, które według Odwołującego uzasadniają wniesienie odwołania.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmiany zaskarżonych postanowień SWZ w sposób sprecyzowany w odwołaniu.
2 sierpnia 2023 r. wpłynęło do Izby pismo Odwołującego zawierające oświadczenie o wycofaniu przez niego w trybie art. 520 ust. 1 ustawy pzp powyższego odwołania i wniosek o zwrot 90% uiszczonego wpisu.
W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 520 ustawy pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2).
Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy.
Z tych względów – działając na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy pzp – Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w obydwu sprawach.
O kosztach tego postępowania odwoławczego w tych sprawach orzeczono stosownie do treści art. 575 ustawy pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) – nakazując zwrot Odwołującemu 90% procent uiszczonego wpisu.