Wyrok KIO KIO 2154/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2154/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.08.2023
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2154/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: waloryzacja wynagrodzenia, zamówienie publiczne, postępowanie odwoławcze, zasada współdziałania, specyfikacja warunków zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 553 zdanie drugie.
Istota sprawy
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 22 marca 2023 r. o cofnięciu wniesionego odwołania, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2154/23
POSTANOWIENIE
z dnia 7 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 7 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu24 lipca 2023 r. przez wykonawcę: Impel S.A.,
ul. Antoniego Słonimskiego 1, 50-304 Wrocławw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Bank Gospodarstwa Krajowego, Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa,
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: Impel S.A., ul. Antoniego Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław kwoty
13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
Sygn. akt: KIO 2154/23
Uzasadnienie
Zamawiający, Bank Gospodarstwa Krajowegoz siedzibą w Warszawie, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego
w przedmiocie: „Utrzymanie czystości w siedzibach 13-tu regionów BGK na terenie kraju”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2023/S 134-425318 w dniu 14 lipca 2023 r.
Wykonawca, Impel S.A. z siedzibą we Wrocławiu, w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 11710 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, wniósł w dniu 24 lipca 2023 r. odwołanie wobec treści postanowień specyfikacji warunków zamówienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zarzucając Zamawiającemu naruszenie art. 439 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, przez zaniechanie wprowadzenia do umowy postanowień dotyczących waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy w przypadku umowy zawartej na okres dłuższy, niż 12 miesięcy oraz dokonania waloryzacji wynagrodzenia, a co za tym idzie, ukształtowanie stosunku umownego w sposób naruszający podstawowe zasady prawa zamówień publicznych (zasada współdziałania), prawa cywilnego (zasada swobody umów), a także w sposób sprzeczny z dyspozycją normy art. 439 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o wprowadzenie do projektu umowy następujących postanowień zgodnie z poniższym brzmieniem lub równoważnym:
„Strony zobowiązują się dokonać zmiany wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy każdorazowo w przypadku zmiany cen materiałów i kosztów, związanych z realizacją przedmiotu umowy (dalej także jako „indeksacja wynagrodzenia”), na następujących zasadach:
a) zmiany dokonywane będą w oparciu o kwartalne wskaźniki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszane w komunikatach Prezesa GUS.
b) zmiany mogą zostać wprowadzone na wniosek Strony nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zawarcia Umowy -, przy czym zmiana jest dopuszczalna:
- w przypadku pierwszej indeksacji - jeśli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, o którym mowa w ppkt. a) za kwartał, poprzedzający kwartał złożenia wniosku o indeksację wynagrodzenia, wzrośnie lub spadnie o min. 0,2% w stosunku do wskaźnika z kwartału, w którym przypadał termin składania ofert;
- w przypadku każdej kolejnej indeksacji - jeśli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, o którym mowa w ppkt. a) za kwartał poprzedzający kwartał złożenia wniosku o indeksację wynagrodzenia, wzrośnie lub spadnie o min. 0,2% w stosunku do wskaźnika z kwartału, w którym nastąpiła ostatnia indeksacja;
c) Strony mogą występować z wnioskami o indeksację wynagrodzenia nie częściej, niż jeden
raz na 3 miesiące;
d) Suma zmian wynagrodzenia Wykonawcy w wyniku indeksacji, wprowadzonych w takcie
obowiązywania Umowy, nie może przekroczyć 20 % ceny kontraktowej netto określonej
w dniu zawarcia umowy.
e) Zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnego aneksu pod rygorem nieważności.”
W dniu 4 sierpnia 2023 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie i wyjaśnił, że wykonał następujące czynności:
Zamawiający zawarł w projektowanych postanowieniach umowy (PPU) odpowiednie mechanizm waloryzacji wynagrodzenia, zgodny z art. 439 Pzp. Nadto, w SWZ Zamawiający umożliwił określenie zwaloryzowanych cen na poszczególne lata realizacji zamówienia (stosowne pole w formularzu oferty). Zatem każdy Wykonawca ma prawo waloryzacji cen już na poziomie prognozy biznesowej. Jeżeli jednak dynamika zmian rynkowych wykroczy poza ww. prognozę, każdy wykonawca ma prawo ubiegania się o wzrost wynagrodzenia na podstawie postanowień PPU (zmiany wynagrodzenia, zmiany postanowień umowy). Jedyną różnicą jest brak automatyzmu, którego domaga się Odwołujący. W PPU Zamawiający wymaga, aby wykonawca był inicjatorem procesu i wykazał, że zmiany warunków rynkowych oraz prawnych faktycznie przekładają się na wzrost kosztów wykonania zamówienia. W tym miejscu Zamawiający podkreślił, że mechanizm ten jest stosowany w innych umowach zawartych w BGK. Stanowi on skuteczny instrument obrony przed nieuzasadnionym automatyzmem i niegospodarnością. Wobec powyższego, Zamawiający stwierdził, że Odwołujący błędnie ocenia postanowienia PPU i w nieuprawniony sposób pozwala sobie na ocenę postawy Zamawiającego jako nielicującej z realiami rynkowymi.
Zamawiający wskazał, że jest podmiotem niezwykle ważnym dla polskiej gospodarki, zatem wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Odwołującego, doprecyzował i poszerzył postanowienia PPU w analizowanym zakresie. Zmodyfikowane PPU zostały załączone do odpowiedzi na odwołanie. W ocenie Zamawiającego, zmiana treści PPU nadmiarowo spełnia oczekiwania Odwołującego.
Konkludując, Zamawiający wyjaśnił, że:
„1. Zamawiający uznaje odwołania, bo de facto postanowienia SWZ i PPU spełniają żądania Odwołującego od dnia publikacji postępowania.
2. Zamawiający doprecyzował i poszerzył postanowienia PPU w taki sposób, by nie budziły żadnych wątpliwości i były korzystne dla Wykonawców.”
Pismem z dnia 4 sierpnia 2023 r.,przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym dniu, tj. przed otwarciem rozprawy w sprawie odwoławczej, Odwołujący złożył oświadczenie, że wycofuje wniesione odwołanie.
W danym stanie faktycznym Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 22 marca 2023 r. o cofnięciu wniesionego odwołania, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
Przewodniczący:………………………………