Wyrok KIO KIO 2159/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2159/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 sierpnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Jagielloński z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 ustawy. Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła- nia z art. 505 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, któ...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2159/22


POSTANOWIENIE
z dnia 29 sierpnia 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 29 sierpnia
2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 sierpnia
2022 r. przez
wykonawcę Process Systemy Komputerowe spółka z ograniczoną odpo-
wiedzialnością z siedzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 27
w postępowaniu prowadzonym
przez zamawiającego
Uniwersytet Jagielloński z siedzibą w Krakowie, ul. Gołębia 24

postanawia:

1. Umorzyć postępowanie,

2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000
zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz
wykonawcy Pro-
cess Systemy Komputerowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z sie-
dzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 27
tytułem zwrotu wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego
w Warszawie.

Przewodniczący:...............................

Sygn. akt KIO 2159/22

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na wyłonienie
Wykonawcy w zakresie sukcesywnej dostawy komputerów stacjonarnych dla jednostek or-
ganizacyjnych UJ w Krakowie zostało wszczęte ogłoszeniem opublikowanym w Dzienniku
Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 20 kwietnia 2022 r. za numerem 2022/S 077-209502.

W dniu 3 sierpnia 2022 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania, w tym o od-
rzuceniu oferty wykonawcy Process Systemy Komputerowe spółka z ograniczoną odpowie-
dzialnością z siedzibą w Krakowie, al. Mickiewicza 27.

W dniu 16 sierpnia 2022 r. odwołanie na tę czynność wniósł wykonawca Process Systemy
Komputerowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie. Odwołanie
zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na postawie pełnomocnictwa z dnia 16
sierpnia 2022 r. udzielonego przez członka zarządu ujawnionego w KRS i upoważnionego do
samodzielnej reprezentacji, zgodnie z odpisem z KRS. Kopia odwołania została przekazana
zamawiającemu w dniu 16 sierpnia 2022 r.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy przez bezpodstawne odrzucenie oferty odwołującego w części
II i IV zamówienia;

2. ewentualnie art. 107 ust. 2 ustawy przez zaniechanie wezwania do uzupełnienia przed-
miotowych środków dowodowych, gdyby Izba uznała, iż złożone przedmiotowe środki dowo-
dowe były niewystarczające.

Wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o nakazanie zamawiającemu podjęcia następują-
cych czynności:

1. unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w części II i IV zamówienia;

2. przeprowadzenia ponownej czynności badania i oceny ofert w części II i IV zamówienia z
uwzględnieniem oferty odwołującego. U

Odwołujący wskazał, że złożył ważną ofertę w postępowaniu, która powinna zostać uznana
za najkorzystniejszą. Tymczasem, na skutek podjętych przez zamawiającego niezgodnie z
prawem czynności, w szczególności błędnej czynności badania i oceny ofert, wykonawca
może nie uzyskać niniejszego zamówienia. W wyniku naruszenia przez zamawiającego
wskazanych przepisów ustawy odwołujący może ponieść szkodę, przez nieuzyskanie za-
mówienia, które zgodnie z przepisami powinno zostać udzielone właśnie odwołującemu. W
ten sposób odwołujący nie uzyska korzyści płynących z realizacji zamówienia.

W dniu 17 sierpnia 2022 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.

W dniu 26 sierpnia 2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył,
że uwzględnia w całości zarzuty odwołania i wniósł o umorzenie postępowania.

Zamawiający oświadczył ponadto, że niezwłocznie unieważni czynność wyboru oferty najko-
rzystniejszej w części II i IV zamówienia, dokonaną w dniu 3 sierpnia 2022 r., od której wnie-
siono odwołanie. Zamawiający dokona ponownie czynności badania i oceny złożonych ofert i
ponownie rozstrzygnie postępowanie w części II i IV zamówienia.

W ocenie zamawiającego koniecznym jest realizacja nowych czynności w postępowaniu, a
po ich przeprowadzeniu zamawiający podejmie stosowne do ich wyniku rozstrzygnięcie.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w terminie ustawowym nikt nie
przystąpił.

Izba zważyła, co następuje:

Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania
na podstawie art. 528 ustawy.

Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła-
nia z art. 505 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości
zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na
posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego,
którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowa-
niu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W
takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowa-
niu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba ustaliła, że zaistniały wszystkie przesłanki, o których mowa w tym przepisie tj. zamawia-
jący uwzględnił zarzuty odwołania w całości i do postępowania nie zgłosił się żaden uczest-
nik, z tego względu postępowanie należało umorzyć.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wyso-
kości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.
poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na
skutek uwzględnienia całości zarzutów przez zamawiającego, koszty, o których mowa w
znosi się wzajemnie, a Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku
Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000zł.,
to do zwrotu pozostała ta kwota, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Przewodniczący:..........................

5