Wyrok KIO KIO 2166/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2166/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 31.07.2023
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik – Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wrocław
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2166/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 31 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A., Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryji, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu, odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, unieważnienie postępowania, unieważnienie umowy, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 104, art. 105, art. 106, art. 107, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 505 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A., Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryji, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J....
Treść dokumentu
Pobierz PDFPOSTANOWIENIE
z dnia 31 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:J.G.
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 lipca 2023 r. przez wykonawcę:
ANMAR Sp. z o.o. w Tychach ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A., Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryji, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, dla których zamówienie prowadzi centralna jednostka zakupowa - Województwo Dolnośląskie - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50 – 411 Wrocław)
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr. (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 580 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. 2021, poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
U z a s a d n i e n i e
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A., Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryji, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, dla których zamówienie prowadzi centralna jednostka zakupowa - Województwo Dolnośląskie - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50 – 411 Wrocław) (dalej: Zamawiający) prowadzi w trybie przetargu niegraniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm) (dalej: Ustawa lub Pzp), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa środków ochrony osobistej dla jednostek Województwa Dolnośląskiego - 10 części”, Nr referencyjny nadany sprawie przez Zamawiającego: DOK-IZ- II.272.37.2023, w zakresie pakietu Nr 8 (dalej : Postępowanie).
W dniu 24 lipca 2023 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł ANMAR Sp. z o.o. w Tychach (dalej: Wykonawca lub Odwołujący). Odwołujący zarzuca Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 104 - 107 Ustawy - poprzez bezpodstawne zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę ZARYS International Group spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej „Zarys”) w zakresie pakietu nr 8.
2)naruszenie art. 16 pkt 1 i 2 Ustawy - poprzez prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadami przejrzystości oraz uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z nieuprawnionym zaniechaniem odrzucenia oferty Wykonawcy Zarys;
Wskazując na powyższe zarzuty Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu: 1. unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz unieważnienie czynności badania i oceny ofert w zakresie pakietu nr 8; 2, odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę ZARYS Sp. z o.o. Sp. k., 3. dokonania czynności ponownego badania i oceny ważnych ofert w zakresie pakietu nr 8 zgodnie z kryteriami oceny ofert określonymi w SWZ 4. dokonania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w przedmiotowym postępowaniu w zakresie pakietu nr 8 po ponownej ocenie ofert.
Dla uzasadnienia zarzutów Odwołujący wskazywał, że: „ Zamawiający zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia oczekiwał zaoferowania w zakresie pakietu nr 8 pozycja 1 następującego asortymentu: „Fartuch odpychająca płyny włóknina typu Spunlaced lub równoważny 68 g/m2 zawierająca pulpę celulozową i włókna poliestrowe, nieprzepuszczalna 35 ym mikroporowata (oddychająca) folia polietylenowa. Nieprzepuszczalny podwójny laminat, który składa się z folii polietylenowej 27,5 ym oraz nietkanej włókniny mieszanki wiskozy i poliestru 30 g/m, miękkie mankiety, 100 % poliester’ W trakcie postępowania, na skutek zadanych Zamawiającemu pytań, Zamawiający dopuścił następujące rozwiązanie: „fartuch wykonany z włókniny typu spunlance 68g/m2, posiadający nieprzemakalne wstawki wykonane z dwuwarstwowego laminatu o składzie: włóknina polipropylenowa 25g/m2 + folia PE 15g/m2" Spółka ZARYS zaoferowała fartuch zgodnie z formularzem cenowym o nazwie handlowej: ALPHAtex_Fartuch COMFORT i numerze katalogowym: AT-SGC-x (x zmienna w zależności od rozmiaru)
wykonany jest z włókniny Spunlace 68g/m2.(Poniżej fragment karty techniczne dotyczącej wyrobu o numerze AT-SGC-x. W załączeniu cały dokument)
Dodatkowo oferowany wyrób zgodnie z określonymi przez Zamawiającego wymaganiami powinien „...zawierać pulpę celulozową i włókna poliestrowe, nieprzepuszczalna 35 ym mikroporowata (oddychająca) folia polietylenowa. Nieprzepuszczalny podwójny laminat, który składa się z folii polietylenowej 27,5 ym oraz nietkanej włókniny mieszanki wiskozy i poliestru 30 g/m, miękkie mankiety, 100 % poliester’ lub posiadać „...nieprzemakalne wstawki wykonane z dwuwarstwowego laminatu o składzie: włóknina polipropylenowa 25g/m2 + folia PE15g/m2. (zgodnie z udzielonym dopuszczeniem na pytanie nr 16). Zaoferowany przez spółkę Zarys fartuch o nazwie handlowej: ALPHAtex_Fartuch COMFORT i numerze katalogowym: AT-SGC-x jest wykonany zgodnie z kartą techniczną tego wykonawcy jedynie z włókniny Spunlace 68g/m2 i posiada mankiety wykonane z dzianiny poliestrowej, w konsekwencji czego nie spełnia zarówno pierwotnie opisanego przedmiotu zamówienia w zakresie użytych materiałów, a to nie zawiera „pulpy celulozowej i włókien poliestrowych, nieprzepuszczalność 35 um mikroporowata (oddychająca) folia polietylenowa. Nieprzepuszczalny podwójny laminat, który składa się z folii polietylenowej 27,5 urn oraz nietkanej włókniny mieszanki wiskozy i poliestru 30 g/m, miękkie mankiety, 100 % poliester” jak i nie spełnia dopuszczonego rozwiązania na etapie udzielania odpowiedzi tjposiadający nieprzemakalne wstawki wykonane z dwuwarstwowego laminatu o składzie: włóknina polipropylenowa 25g/m2 + folia PE15g/m2” (zgodnie z udzielonym dopuszczeniem na pytanie nr 16). W związku z powyższym oferta firmy Zarys nie odpowiada treści specyfikacji warunków zamówienia, wobec czego winna zostać bezwzględnie odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt. 5 ustawy pzp. „
Pismem z dnia 31 lipca 2023 r. Zamawiający uwzględnił odwołanie.
Izba stwierdziła, iż w świetle powyższych oświadczeń zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie z art. 522 ust. 1 Ustawy.
Na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron Izba ustaliła wystąpienie przesłanek z art. 505 ust. 1 Ustawy, tj. istnienie po stronie Odwołującego interesu w uzyskaniu zamówienia oraz możliwość poniesienia przez niego szkody z uwagi na kwestionowane czynności Zamawiającego. Ponadto Izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 Ustawy. Wobec stanowiska Zamawiającego Izba stwierdziła, że zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt. 3) w zw. z art. 522 ust. 1 Ustawy wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu i nie zgłoszenia wykonawcy przystąpienia do postępowania po stronie Zamawiającego, w którym to przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) 2437), Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego kwotę wpisu uiszczonego w pełnej wysokości.
Przewodniczący: ……………………………