Wyrok KIO KIO 2178/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2178/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 31 sierpnia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Czeladź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2178/22

POSTANOWIENIE

z dnia 31 sierpnia 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Anna Kurowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 31 sierpnia 2022 r. w
Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19
sierpnia 2022 r. przez
Wykonawcę Impel System Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Powiatowy Zespół Zakładów Opieki
Zdrowotnej z siedzibą w Czeladzi

postanawia:

1. umorzyć postępowania odwoławcze;

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz

Odwołującego - Wykonawcy Impel System Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty
13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej

90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w
Warszawie.

Przewodniczący:    ....................................

Sygn. akt: KIO 2178/22

Zamawiający - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Czeladzi
- prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu
nieograniczonego pn. „Świadczenie kompleksowych usług w zakresie sprzątania i odkażania
na terenie Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w dwóch lokalizacjach w
Czeladzi i w Będzinie”.

W dniu 19 sierpnia 2022 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło
odwołanie Wykonawcy Impel System Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, dalej jako
„Odwołujący”.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy

Pzp:

1.    art. 8, art. 431, art. 16, art. 17 ustawy Pzp w zw. z art. 5 i art. 3531 Kodeksu cywilnego
w zw. z art. 484 § 2 oraz art. 58 Kodeksu cywilnego poprzez ustalenie łącznej
wysokości kar umownych, których może dochodzić Zamawiający na poziomie
nieadekwatnym do wartości zamówienia, w wysokości rażąco wygórowanej i
nieadekwatnej do okoliczności, które mogą stanąć u podstaw powstania roszczenia
Zamawiającego o jej zapłatę;

2.    art. 439 ust. 2 ustawy Pzp poprzez wadliwe określenie przez Zamawiającego
zapisów projektu umowy dotyczących zmiany wynagrodzenia Wykonawcy w związku
ze zmianą cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.

Podstawowe żądanie Odwołującego to uwzględnienie odwołania oraz nakazanie
Zamawiającemu zmiany kwestionowanych postanowień projektu umowy w zakresie i
brzmieniu zaproponowanym przez Odwołującego w treści odwołania.

Izba ustaliła, że do przedmiotowego postępowania odwoławczego nie przystąpił
żaden wykonawca.

Izba ustaliła, że w dniu 29 sierpnia 2022 r. Odwołujący złożył pismo, w którym
oświadczył, że cofa odwołanie.

Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia

rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Z tych względów postanowiono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy
Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich
rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz.

2437).

Przewodniczący:    ....................................

4