Wyrok KIO KIO 2183/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2183/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 września 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasta Toruń z siedzibą w Toruń w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2183/22

POSTANOWIENIE
z dnia 2 września 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Aleksandra Patyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 2 września 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 sierpnia 2022 r. przez wykonawcę
ALSTAL Grupa
Budowlana Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Bydgoszczy
w postępowaniu prowadzonym
przez
Gminę Miasta Toruń

postanawia:

1. Umarza postępowanie odwoławcze.

2. Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz

Odwołującego - wykonawcy ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k. z

siedzibą w Bydgoszczy kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych
zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710, późn. zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:

Sygn. akt: KIO 2183/22

Zamawiający - Gmina Miasta Toruń [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na
budowę Szkoły
Podstawowej przy ul. Strzałowej 15 w Toruniu
(znak postępowania: 90/20).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii
Europejskiej w dniu 9 sierpnia 2022 r. pod numerem nr 2022/S 152 - 433697.

W dniu 19 sierpnia 2022 r. wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k.

z siedzibą w Bydgoszczy [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu

naruszenie art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3531 k.c. i art. 5 k.c. i art. 433 ustawy Pzp

w zw. z art. 652 k.c. i 655 k.c. poprzez ukształtowanie projektowanych postanowień
umownych w sposób naruszający zasadę swobody umów, współżycia społecznego oraz
równowagi kontraktowej stron w zakresie wskazanym w uzasadnieniu odwołania.

Wobec naruszenia przez Zamawiającego ww. przepisów Odwołujący wniósł
o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ
w sposób wskazany w uzasadnieniu odwołania oraz przedłużenie terminu składania ofert
w postępowaniu o co najmniej dodatkowe 14 dni od dnia dokonania zmian treści SWZ.

Izba stwierdziła, że do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpień.

W dniu 2 września 2022 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
pismo w postaci elektronicznej, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie. Izba
stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę
uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Wobec powyższych ustaleń Izba wskazuje, że na skutek cofnięcia odwołania
wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520
ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp,
odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie
wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby
(art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza
postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575
ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020
r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego
w wysokości 20 000,00 zł.

Przewodniczący:    ...................................

3