Wyrok KIO KIO 2192/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2192/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 21.09.2020
- Przewodniczący
- Izabela Niedziałek-Bujak
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Zielona Góra
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2192/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 września 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Zielona Góra – Urząd Miasta Zielona Góra z siedzibą w Zielona Góra w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego przez Zamawiającego - Miasto Zielona Góra na zakup laptopów do szkół (w ramach projektu Świat nauki - nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego) (nr postępowania DO-ZP.271.68.2020), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 16.07.2020r., 2020/S 136-334302, wobec czynności badania, oceny i wyboru oferty najkorzystniejszej, Wykonawca Seven Sp. z o.o....
Treść dokumentu
Pobierz PDFPOSTANOWIENIE
z dnia 21 września 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Izabela Niedziałek-Bujak
Protokolant:Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym przeprowadzonym z udziałem stron w dniu 21 września 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 września 2020 r. przez Odwołującego - Seven Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Chopina 14A, 65-001 Zielona Góra
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Miasto Zielona Góra, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra
przy udziale
Wykonawcy Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Michałowice 169, 49-314 Pisarzowice zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego - Seven Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze kwoty 13.500 zł 00 gr. (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych, zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.
Przewodniczący:
U z a s a d n i e n i e
W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego przez Zamawiającego - Miasto Zielona Góra na zakup laptopów do szkół (w ramach projektu Świat nauki - nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego) (nr postępowania DO-ZP.271.68.2020), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 16.07.2020r., 2020/S 136-334302, wobec czynności badania, oceny i wyboru oferty najkorzystniejszej, Wykonawca Seven Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, wniósł w dniu 3 września 2020 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (sygn. akt KIO 2192/20).
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 89 ust. 1 pkt 2) Pzp w zw. z art. 7 ust. 1 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR Sp. z o.o. mimo, że jest niezgodna z treścią siwz, min. w zakresie następujących parametrów oferowanego notebooka: procesor, waga oraz warunki gwarancji
2.art. 89 ust. 1 pkt 2) Pzp w zw. z art. 7 ust. 1 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez PPHU PIOMAR Sp. z o.o. mimo, że jest ona niezgodna z siwz w zakresie spełnienia wymogu prowadzenia postępowania w języku polskim;
3.art. 24 ust. 1 pkt 16 i 17 Pzp w zw. z art. 7 ust. 1 Pzp poprzez jego niezastsowanie i zaniechanie wykluczenia Wykonawcy z postępowania, pomimo iż Wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa wprowadził Zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji, że w trakcie realizacji zamówienia nie będzie korzystał z podwykonawców.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, nakazanie odrzucenia oferty PPHU PIOMAR Sp. z o.o. oraz dokonania wyboru oferty Odwołującego.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpił wykonawca Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PIOMAR Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze.
Odwołujący w piśmie z dnia 18.09.2020r. cofnął odwołanie w całości.
W związku z powyższym na podstawie art. 187 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019, poz. poz. 1843) Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
Orzekając o kosztach, zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz w oparciu o przepisy § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a72), Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego w wysokości 15.000 zł. wpisu od odwołania.