Wyrok KIO KIO 2208/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2208/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 08.08.2023
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik-Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2208/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, zwrot z rachunku bankowego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 520, art. 528, art. 557, art. 568 pkt 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołujący wykazał interes w uzyskaniu zamówienia i możliwość poniesienia szkody jako przesłanki materialnoprawnej dopuszczalności odwołania z art. 505 ust. 1 Pzp. Wobec złożenia przez Odwołującego oświadczenia w trybie art. 520 Ustawy o wycofaniu złożonego odwołania Izba uznała, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2208/23
Postanowienie
z dnia 8 sierpnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Joanna Gawdzik-Zawalska
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lipca 2023 r. przez wykonawcę
Siemens Healthcare Sp. z o.o. w Warszawie
ubiegającego się o zamówienie w postepowaniu prowadzonym przez
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwotę 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącą 90 % należnego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust.1 i art. 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
UZASADNIENIE
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie (ul. Żołnierska 18, 10 – 561 Olsztyn) (dalej Zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) (dalej: Ustawa lub Pzp) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn: Usługa serwisu technicznego urządzeń medycznych, Znak sprawy: DZPZ/333/15UEPN/2023 (dalej Postępowanie).
W dniu 28 lipca 2023 r. Siemens Healthcare Sp. z o.o. (ul. Żupnicza 11, 03-821 Warszawa) (dalej Wykonawca lub Odwołujący) złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie odwołanie od niezgodnych z przepisami Ustawy czynności i zaniechań Zamawiającego w ramach Postępowania.
Pismem z dnia 3 sierpnia 2023 r. Wykonawca cofnął odwołanie. Przedmiotowe pismo złożone zostało przed dniem, na który wyznaczono termin posiedzenia.
Izba nie dopatrzyła się zaistnienia przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Ustawy. Izba uznała, że Odwołujący wykazał interes w uzyskaniu zamówienia i możliwość poniesienia szkody jako przesłanki materialnoprawnej dopuszczalności odwołania z art. 505 ust. 1 Pzp.
Wobec złożenia przez Odwołującego oświadczenia w trybie art. 520 Ustawy o wycofaniu złożonego odwołania Izba uznała, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego w trybie art. 568 pkt. 1 Ustawy.
Na posiedzeniu niejawnym, które odbyło się bez udziału stron i uczestników w związku z § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) Izba w sytuacji opisanej w art. 568 Ustawy, wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 Ustawy w zw. z § 9 ust. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe Izba orzekła jak w sentencji
Przewodniczący: ……………................................…………………