Wyrok KIO KIO 2217/13

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2217/13 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 października 2013 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: przedmiotowe środki dowodowe. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 25 ust. 1.

Istota sprawy

nie sposób uznać, e Zamawiający dwukrotnie wezwał do uzupełnienia dokumentu. Rację ma Odwołujący, e wezwania dotyczą w istocie tego samego dokumentu, ale innego zakresu. Podkreślić nale y, e zamawiający ma obowiązek realizowania procedury wezwania w sposób wyczerpujący. Jeśli zatem na etapie pierwszego wezwania nie miał wątpliwości, co do doświadczenia poszczególnych osób i nie wezwał do uzupełnienia dokumentu w tym zakresie, to odmawianie uprawnienia 9 do wykonania tego obowiązku na późniejszym...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2217/13

WYROK
z dnia 7 października 2013 r.

Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:

Przewodniczący: Izabela Kuciak

Protokolant: Paulina Nowicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2013 r. w Warszawie odwołania
wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 września 2013 r. przez
wykonawcęOkręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno - Kartograficzne Sp. z o.o. , ul. 1
Maja 13, 10-117 Olsztynw postępowaniu prowadzonym przezGłówny Urząd Geodezji i
Kartografii, ul. Wspólna 2, 00-926 Warszawa,

przy udziale wykonawcyOkręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w
Krakowie Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Grzegórzecka 10, 31-530 Kraków,
zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
zamawiającego

orzeka:

1. Oddala odwołanie.

2. Kosztami postępowania obcią aOkręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno -
Kartograficzne Sp. z o.o., ul. 1 Maja 13, 10-117 Olsztyni zalicza w poczet kosztów
postępowania odwoławczego kwotę 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych
zero groszy), uiszczoną przezOkręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-
Kartograficzne Sp. z o.o., ul. 1 Maja 13, 10-117 Olsztyntytułem wpisu od odwołania.

1


Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (tj. Dz. U. z dnia 9 sierpnia 2013 r., poz. 907) na niniejszy wyrok - w terminie 7
dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………

2


Sygn. akt: KIO 2217/13

Uzasadnienie

Zamawiający prowadzi, w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o
udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Aktualizacjai weryfikacja bazy danych ewidencji
miejscowości ulic i adresów”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 14
czerwca 2013 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2013/S 114-
194891.

W niniejszym postępowaniu Odwołujący wniósł odwołanie, w zakresie części III
zamówienia, wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i zaniechania wykluczenia
Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno – Kartograficznego z siedzibą w Krakowie (dalej
„OPGK”), zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1) art. 7 ust. 1 i 3 ustawy Pzp w związku z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp przez niezgodne z
przepisami dwukrotne wezwanie wykonawcy OPGK do uzupełnienia tego samego
dokumentu w to samym zakresie,
2) art. 7 ust. 1 i 3 ustawy Pzp w związku z art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp przez
zaniechanie wykluczenia wykonawcy OPGK z postępowania ze względu na
niepotwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu w zakresie
dysponowania osobami zdolnymi do realizacji zamówienia, a w konsekwencji
dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy, który podlega
wykluczeniu.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu następujących czynności: 1) uniewa nienia
czynności wyboru najkorzystniejszej oferty; 2) wykluczenia wykonawcy OPGK z
postępowania, 3) dokonania czynności wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Odwołujący podniósł, i zgodnie z art. 26 ust. 3
ustawy Pzp, Zamawiający wzywa wykonawców do uzupełniania oświadczeń lub
dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, je eli zawierają one błędy.
Wykonawcy zobowiązani są do zło enia w toku uzupełnienia dokumentów oraz oświadczeń,
potwierdzających spełnienie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu.
Niewątpliwie, wykaz osób zdolnych do realizacji zamówienia stanowi oświadczenie w
rozumieniu art. 25 ust. 1 ustawy Pzp. Zło enie wykazu osób wraz z ofertą potwierdza
bowiem spełnienie warunku udziału w postępowaniu. Powy sze potwierdza równie § 1 ust.
1 pkt 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich
mo eądaćZamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być
3


składane z dnia 19 lutego 2013r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 231) zgodnie z którym,
Zamawiający w celu oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu przez
wykonawców, mo eądać,m.in. wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu
zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych zaświadczenieusług, kontrolę jakości lub
kierowanie robotami budowlanymi wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji
zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a
tak e zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do
dysponowania tymi osobami. Tym samym, do dokumentu wykazu osób stosuje się art. 26
ust. 3 ustawy Pzp. Jak potwierdza liczne orzecznictwo oraz doktryna, wezwanie do
uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp mo e być zastosowane
jednokrotnie (wyrok KIO z dnia 1 lipca20l3r., sygn. akt: KIO 1439/13). Przedmiotowy przepis
stanowi wyjątek, powinien być on rozumiany w sposóbścisły,zgodnie z obowiązującą
wykładnią prawa (wyrok Sądu Okręgowego w Warszawiezdnia 11 kwietnia 2011 r., sygn.
akt: IV Ca 142/11). Z powy ej przytoczonego orzecznictwa wynika, iścisłainterpretacja
treści art. 26 ust. 3 ustawy Pzp prowadzi do wniosku, e czynność wezwania wykonawcy do
uzupełnienia dokumentów mo e być dokonana jednokrotnie. W odmiennym przypadku,
Zamawiający naruszyłby zasadę równego traktowania wykonawców. Uczestnicy
postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są bowiem profesjonalistami, w związku
z powy szym ponoszą ryzyko własnych błędów i niedociągnięć. Zamawiający z kolei nie
mo e traktować w sposób uprzywilejowany wykonawcy, który nienale ycie przygotował
ofertę, wzywając wielokrotnie do uzupełnienia to samego dokumentu. W takiej sytuacji
dyskryminowani byliby ci wykonawcy, którzy ofertę przygotowali z nale ytą starannością.

Odnosząc powy sze rozwa ania na grunt niniejszego stanu faktycznego, Odwołujący
stwierdza, i Zamawiający dopuścił się niedozwolonego dwukrotnego wezwania wykonawcy
OPGK. W dniu 9 sierpnia 2013 r. w piśmie wystosowanym do wykonawcy OPGK wnosił o:
„wyjaśnienie,w jakiej roli będzie występowała ww. osoba oraz dostarczenia prawidłowego
wykazu osób lub zobowiązania do współpracy”odnośnie osoby Pana Dominika T. oraz Pana
Michała K.. Wykonawca OPGK uzupełnił Wykaz, zgodnie ządaniemZamawiającego. Nie
ulega wątpliwości, i w tym przypadku Zamawiający miał prawo i obowiązek zastosować art.
26 ust. 3 ustawy Pzp, natomiast wykonawca OPGK miał obowiązek oraz uprawnienie
odpowiedzieć na to wezwanie. Jednak e uzupełniony dokument nadal posiadał błędy, gdy
w ocenie Zamawiającego, Wykaz nie potwierdzał posiadanego przez wskazane osoby
doświadczenia. Powy sze potwierdza fakt, i Zamawiający wystosował kolejne wezwanie w
dniu 2 września 2013r., w którym wskazał, e w stosunku do osoby proponowanej na
stanowisko specjalisty ds. bazy danych GIS (Pan Dominik T.) „brakjest informacji
potwierdzających, e osoba (...) przy realizacji wykazywanych usług, nabyła doświadczenie
4


w zakresie tworzenia systemów do przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi”.
Wymaganie wskazania tych informacji wynikało z rozdziału VII pkt 3 ppkt 1 lit. c SIWZ dla
części III zadania. Podobnie w zakresie specjalisty ds. programowania (Pan Michał K.)
Zamawiający wskazał na: „brakinformacji potwierdzających, e osoba (...) przy realizacji
wykonanych usług, nabyła doświadczenie w zakresie budowy systemów do przetwarzania i
zarządzania danymi przestrzennymi”.Powy sze informacje wymagane były w rozdziale VII
pkt 3 ppkt. 1 lit. d SIWZ dla części III zadania.
Odwołujący podniósł, e wykonawca OPGK uzupełnił przedmiotowy Wykaz osób o
ądaneinformacje dopiero na skutek drugiego wezwania w dniu 3 września 2013 r. Zdaniem
Odwołującego, wezwanie z dnia 2 września 2013 r. do uzupełnienia dokumentów na
podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp było nieuzasadnione oraz bezprawne. Po pierwsze,
Odwołujący wskazuje, i w przypadku wezwania do uzupełnienia dokumentu w trybie art. 26
ust. 3 ustawy Pzp, wykonawca powinien uzupełnić dokument prawidłowy. Powy sze wynika
wprost z treści art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Oznacza to, i wykonawca OPGK uzupełniając
poprawiony Wykaz osób w dniu 13 sierpnia 2013 r. powinien ostatecznie wykazać spełnienie
warunku udziału w postępowaniu w zakresie dysponowania osobami zdolnymi do wykonania
zamówienia. Skoro jednak w drodze uzupełnień zło ył wykaz nadal błędny, nale y uznać, i
nie potwierdził on tym samym spełnienia rzeczonego warunku. Zatem wykonawca OPGK, w
ocenie Odwołujacego, powinien zostać wykluczony na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy
Pzp a jego oferta powinna zostać odrzucona. W związku z powy szym, nieuprawnione było
działanie Zamawiającego polegające na powtórnym wezwaniu wykonawcy OPGK do
uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Niewątpliwie, zdaniem
Odwołującego, Zamawiający dokonał wielokrotnego wezwania w zakresie tego samego
dokumentu oraz na potwierdzenie tego samego warunku udziału w postępowaniu w zakresie
osób zdolnych do wykonania zamówienia oraz w zakresie tych samych osób (specjalista ds.
baz danych GIS oraz specjalista ds. programowania).
Ponadto Odwołujący podniósł, i wykonawca OPGK za ka dym razem uzupełniał
Wykaz osób z datą nie potwierdzając spełnienia warunku udziału w postępowaniu na dzień
upływu terminu składania ofert: za pierwszym razem z datą 13 sierpnia 2013 r., a za drugim -
3 września 2013 r. Tym samym wykonawca OPGK w drodze uzupełnienia, na podstawie art.
26 ust. 3 ustawy Pzp, nie udowodnił Zamawiającemu spełniania warunku udziału w
postępowaniu na dzień upływu terminu składania ofert, zgodnie z obowiązującą go
dyspozycją art. 26 ust. 2a ustawy Pzp. Skoro zaś wykonawca OPGK uzupełnił Wykaz osób
niepotwierdzający spełnienia warunku udziału w postępowaniu, powinien on zostać
wykluczony na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp. Odwołujący wskazał, e
dyspozycja art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp nakłada na Zamawiającego obowiązek dokonania
czynności wykluczenia z postępowania wykonawcy, który nie potwierdził spełnienia warunku
5


udziału w postępowaniu.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zwa yła, co następuje:
Zamawiający w rozdziale VII pkt. 3 ppkt 1 lit. c SIWZ dla części III zadania wymagał
dysponowania osobą specjalisty ds. baz danych GIS (1 osoba): posiadającą wy sze
wykształcenie oraz doświadczenie jako specjalista ds. baz danych GIS przy realizacji co
najmniej jednej usługi, polegającej na analizie danych przestrzennych, projektowaniu baz
danych przestrzennych oraz tworzeniu systemów do przetwarzania i zarządzania danymi
przestrzennymi, zrealizowanej w okresie ostatnich 5 lat (przed terminem składania ofert),
przy czym wartość usługi, w której uczestniczył musi wynosić co najmniej 150 000,00 PLN
brutto. W rozdziale VII pkt 3 ppkt 1 lit. d SIWZ, Zamawiający wymagał dysponowania osobą
specjalisty ds. programowania (1 osoba), posiadającą wykształcenie wy sze oraz
doświadczenie w zakresie budowy systemów do przetwarzania i zarządzania danymi
przestrzennymi, wynikające z pełnienia funkcji specjalisty ds. programowania przy realizacji
dwóch usług informatycznych lub teleinformatycznych, zrealizowanych w okresie ostatnich 5
lat (przed terminem składania ofert), przy czym wartość ka dej z tych usług, w której
uczestniczył musi wynosić co najmniej 150 000,00 PLN brutto.
W rozdziale VIII pkt 1 ppkt 3 SIWZ Zamawiający wskazał, e w celu potwierdzenia
spełniania przedmiotowego warunku udziału w postępowaniu wykonawca winien przedło yć
„wykazosób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, w szczególności
odpowiedzialnych zaświadczenieusług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji
zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a
tak e zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informację o podstawie do
dysponowania tymi osobami. Wzór wykazu osób stanowi Załącznik nr 6 do SIWZ.”

Wykonawca OPGK zło ył ofertę, proponując na stanowisko specjalisty ds. baz
danych GIS Michała K., natomiast na stanowisko specjalisty ds. programowania Pana
Dominika T. (Wykaz osób dołączony do oferty – str. 14-15, lp. 7-8). Zaś ze zobowiązań do
współpracy (str. 16-17 oferty) wynikało, i Dominik T. zobowiązał się do pełnienia funkcji
specjalisty ds. baz danych GIS, z kolei Michał K. miał pełnić funkcję specjalisty ds.
programowana.

W dniu 9 sierpnia 2013 r. Zamawiający wystosował do wykonawcy OPGK pismo, w
którym zwrócił uwagę, e „nastronie 14 w poz. 7 Wykonawca wskazał osobę Pana Dominika
T. proponując mu rolę specjalisty ds. programowania, przy czym w zobowiązaniu do
współpracy zamieszczonym na str. 16 zawarto informację, e ww. osoba zobowiązuje się do
współpracy <>”.Dalej Zamawiający zwrócił
6


uwagę, e „nastronie 15 w poz. 8 Wykonawca wskazał osobę Pana Michała K. proponując
mu rolę specjalisty ds. baz danych GIS, przy czym w zobowiązaniu do współpracy
zamieszczonym na str. 17 zawarto informację, e ww. osoba zobowiązuje się do współpracy
<>.”W związku z powy szym Zamawiający
zwrócił się do Wykonawcy „owyjaśnienie, w jakiej roli będzie występowała ww. osoba oraz
dostarczenie prawidłowego wykazu osób lub zobowiązania do współpracy.”

W odpowiedzi (pismo z dnia 13 sierpnia 2013 r.) wykonawca OPGK wyjaśnił, i „w
pozycji 7 Wykazu osób w odniesieniu do Pana Dominika T., poprawiono pozycję
„Proponowana rola” na specjalista ds. baz danych GIS oraz poprawiono pozycje
„Wymagane doświadczenie”. Wyjaśniamy, e zaistniała sytuacja jest wynikiem pomyłki
pisarskiej. Jednocześnie oświadczamy, e przedło one do oferty zobowiązanie do
e: „wpozycji 8 Wykazu osób w współpracy jest prawidłowe”.Dalej Wykonawca podał,
odniesieniu do Pana Michała K., poprawiono pozycję „Proponowana rola” na specjalista ds.
e programowania oraz poprawiono pozycje „Wymagane doświadczenie”. Wyjaśniamy,
e zaistniała sytuacja jest wynikiem pomyłki pisarskiej. Jednocześnie oświadczamy,
przedło one do oferty zobowiązanie do współpracy jest prawidłowe. Reasumując, z
przekładanego wraz z niniejszym pismem Załącznika nr 6 do SIWZ - Wykaz osób, cz. III
wynika, e Spółka dysponuje wymaganym przez Zamawiającego osobami zdolnymi do
wykonania zamówienia w zakresie części III.”Do ww. pisma został dołączony poprawiony
Wykaz osób, datowany na dzień 13 sierpnia 2013 r.

W dniu 2 września 2013 r. Zamawiający wezwał wykonawcę OPGK, w trybie art. 26
ust. 3 ustawy Pzp, do uzupełnienia dokumentu Wykazu osób. Zamawiający wskazał, e
„Wykonawcazło ył w ofercie na stronach 9 do 15 oraz w uzupełnieniu do oferty na stronach
9 do 15 Wykaz osób, w którym: 1) brak jest informacji potwierdzających, e osoba wskazana
w poz. 7 (Specjalista ds. baz danych GIS), przy realizacji wykazanych usług, nabyła
doświadczenie w zakresie tworzenia systemów do przetwarzania i zarządzania danymi
przestrzennymi; 2) brak jest informacji potwierdzających, e osoba wskazana w poz. 8
(Specjalista ds. programowania), przy realizacji wykazanych usług nabyła doświadczenie w
zakresie budowy systemów do przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi”.

W odpowiedzi (pismo z dnia 3 września 2013 r.) wykonawca OPGK wyjaśnił, e
„złoył Wykaz osób, w którym w pozycji 7 jako specjalistę ds. baz danych GIS wskazał Pana
Dominika T., na potwierdzenie spełniania przez niego warunku nabycia doświadczenia w
zakresie tworzenia systemów do przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi
wykonawca załączył ponadto zobowiązanie na str. 16 oferty, które zawiera oświadczenie, e
7


ww. osoba posiada wymagane doświadczenie, natomiast w pozycji 7. Wykonawca wymienił
usługi, w których Pan T. zdobył wymagane doświadczenie wraz z podaniem daty
zakończenia prac i wartości wykonanych usług. Analogicznie w pozycji 8 Wykazu usług
wykonawca jako specjalistę ds. programowania wskazał Pana Michała K., na potwierdzenie
spełnienia przez niego warunku nabycia doświadczenia w zakresie budowy systemów do
przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi wykonawca załączył ponadto
e ww. osoba posiada zobowiązanie na str. 17 oferty, które zawiera oświadczenie,
wymagane doświadczenie, natomiast w pozycji 8. Wykazu osób wykonawca wymienił usługi,
w których pan K. zdobył wymagane doświadczenie wraz z podaniem daty zakończenia prac i
wartości wykonanych usług. Dla wskazanych powy ej pozycji 7 i 8 Wykaz osób uzupełniono
o informację dotyczącą szczegółowego doświadczenia, które jednoznacznie potwierdzają
spełnianie przez nas warunków udziału w postępowaniu.”Załączony Wykaz osób został
opatrzony datą 3 września 2013 r.

Krajowa Izba Odwoławcza zwa yła, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, Zamawiający wzywa wykonawców,
którzy w określonym terminie nie zło yli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub
dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie zło yli pełnomocnictw, albo
którzy zło yli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w
art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy zło yli wadliwe pełnomocnictwa, do ich zło enia w
wyznaczonym terminie, chyba e mimo ich zło enia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu
albo konieczne byłoby uniewa nienie postępowania. Zło one na wezwanie zamawiającego
oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków
udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty
budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później ni w dniu, w którym
upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin
składania ofert.
Ratio legispowołanego przepisu stanowi dą enie przez ustawodawcę do
konwalidowania ofert, które dotknięte są błędami czy te brakami w zakresie oświadczeń lub
dokumentów, wymienionych w przepisie art. 25 ust. 1 ustawy Pzp lub pełnomocnictw.
Ustawodawca stoi bowiem na stanowisku, i przyczyny formalne nie powinny być powodem
wykluczania wykonawców z postępowania. Stąd te wprowadzenie mechanizmu
obligatoryjnego wzywania do uzupełnienia dokumentów i oświadczeń ma na celu
wyeliminowanie wskazanych sytuacji. Jakkolwiek podkreślić nale y, e korzystanie z
przedmiotowego rozwiązania jest obligatoryjne dlato zauwa yć zamawiającego,
jednocześnie nale y, e ma charakter wyjątkowy, bowiem zasadą jest, e wykonawca winien
zło yć ofertę wa ną i kompletną. To z kolei oznacza, e obowiązek wzywania przez
8


zamawiającego wykonawców do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń musi być
realizowany w sposób wyczerpujący, a więc zamawiający ma obowiązek wezwania do
uzupełnienia wszystkich oświadczeń lub dokumentów, dotkniętych wadami lub te
nieprzedło onych. Jednocześnie z powołanego przepisu nale y wyprowadzić dla
zamawiającegozakresu wezwania itemu obowiązek oznaczeniaodpowiadające
uprawnienie wykonawcy uzupełnienia czy te skorygowania błędnych dokumentów, z
zastrze eniem, e brak skorzystania z przedmiotowego uprawnienia lub niewypełnienie
dyspozycji wezwania skutkować będzie wykluczeniem wykonawcy z postępowania.
e wadliwe zrealizowanie przez zamawiającego Jednocześnie podkreślenia wymaga,
obowiązku, o którym mowa w przepisie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, nie mo e nieść
negatywnych konsekwencji dla wykonawcy.

Odnosząc powy sze rozwa ania do niniejszego stanu faktycznego stwierdzić nale y,
i pomiędzy Wykazem osób załączonym do oferty a zobowiązaniami do współpracy
występowały rozbie ności w zakresie przypisania określonym osobom odpowiednich ról. W
związku z powy szym Zamawiający zwrócił się o wyjaśnienie przedmiotowej okoliczności i
przedło enie poprawnego Wykazu osób albo zobowiązania do współpracy. Bezsporne jest w
niniejszej sprawie, e wezwanie było legalne.
Budzi natomiast wątpliwości Odwołującego drugie wezwanie, które dotyczyło tego
samego dokumentu, tych samych osób i zdaniem Odwołującego, tego samego zakresu.
Odwołujący pomija jednak, e przedmiotowe wezwanie nie było wynikiem niezrealizowania
przez Wykonawcę dyspozycji, wynikającej z pierwszego wezwania Zamawiającego, ale z
faktu, e Zamawiający uprzednio weryfikując Wykaz osób dołączony do oferty nie miał
nie dochował nale ytej staranności przy weryfikacji rzeczonego wątpliwości lub te
e pierwsze wezwanie dotyczyło roli poszczególnych dokumentu. Podkreślenia wymaga,
osób w realizacji zamówienia i na to wezwanie Wykonawca odpowiedział. Przypisał inną rolę
poszczególnym osobom, adekwatną do posiadanego wykształcenia i doświadczenia a
jednocześnie zmiana roli wymagała przypisania odpowiedniego doświadczenia. Z
technicznego punktu widzenia bardziej celowe byłoby dokonanie zmiany osoby pomiędzy
pozycją 7 i 8 Wykazu, bowiem w istocie na tym polegał błąd.
Zaś drugie z wezwań dotyczyło nie roli poszczególnych osób w realizacji zamówienia,
ale przedmiotu doświadczenia. Stąd te w ocenie Izby, nie sposób uznać, e Zamawiający
dwukrotnie wezwał do uzupełnienia dokumentu. Rację ma Odwołujący, e wezwania dotyczą
w istocie tego samego dokumentu, ale innego zakresu. Podkreślić nale y, e zamawiający
ma obowiązek realizowania procedury wezwania w sposób wyczerpujący. Jeśli zatem na
etapie pierwszego wezwania nie miał wątpliwości, co do doświadczenia poszczególnych
osób i nie wezwał do uzupełnienia dokumentu w tym zakresie, to odmawianie uprawnienia
9


do wykonania tego obowiązku na późniejszym etapie postępowania nie znajduje
uzasadnienia, wświetleprzepisu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Zamawiający ma bowiem
obowiązek całościowej weryfikacji dokumentów i oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust.
1 ustawy Pzp, z którym sprzę ony jest obowiązek wezwania do ich uzupełnienia w zakresie,
który wynika z kompleksowej oceny. W konsekwencji jest mo liwe kolejne wezwanie do
uzupełnienia tego samego dokumentu, jednak e dotyczące innych okoliczności ni
uprzednie wezwanie.
Oceny tej nie zmienia okoliczność, e drugie wezwanie dotyczy tych samych osób.
Zwrócić bowiem nale y uwagę, e pierwotnie wyjaśnieniu i uzupełnieniu w Wykazie osób
podlegała rola tych e osób w realizacji zamówienia, w drugim zaś wypadku wezwanie
dotyczyło kwestii posiadanego doświadczenia. Izba nie podziela poglądu Odwołującego, e
pierwsze wezwanie dotyczyło równie doświadczenia. Na pró no bowiem poszukiwać
e w odpowiedzi na pierwsze wezwanie wezwania w tym przedmiocie, zaś okoliczność,
wykonawca zamienił doświadczenie w związku z zamianą stanowisk przypisanych
poszczególnym osobom nie mo e być traktowana jako realizacja wezwania do wykazania
odpowiedniego doświadczenia przedmiotowego. Na tym etapie postępowania Zamawiający
takich uwag nie zgłaszał.
Okoliczność, i zgodnie z adnotacją znajdującą się pod tabelą Wykazu osób,
wykonawca zobowiązany jest wpisać informacje potwierdzające spełnianie warunków
udziału w postępowaniu nie niweczy obowiązku zamawiającego, wynikającego z przepisu
art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Nale y równie uznać, e wykonawca zgodnie z dyspozycją
powołanego przepisu w zło onym na wezwanie Zamawiającego dokumencie wykazał
chocia by z tego powodu, e spełnianie warunków udziału w postępowaniu ju
doświadczenie Dominika T. i Michała K. nie jest przez Odwołującego kwestionowane.
Warto zwrócić uwagę, e powy szy pogląd stanowi kontynuację stanowiska
prezentowanego w orzecznictwie. Wystarczy wskazać na wyrok KIO z dnia 20 lipca 2012 r.,
sygn. akt 1418/12, w którym podkreślono, e „wwykładni art. 26 ust. 3 p.z.p. została przyjęta
zasada jednokrotnego uzupełniania dokumentów, jednak odnosi się ona do sytuacji, gdy
zamawiający w jednym wezwaniu dokonuje wezwania kompleksowego, wskazując na
wszystkie błędy i wady dokumentu. Je eli jego czynność jest wadliwa lub niepełna, nie
mo na tym faktem obcią ać wykonawcy, a czynność tę nale y skorygować”.Podobnie w
wyroku KIO z dnia 23 kwietnia 2012 r., sygn. akt KIO 732/12: „Podzielasię stanowisko o
niedopuszczalności wielokrotnego stosowania procedury określonej w art. 26 ust. 3 p.z.p., z
tym zastrze eniem, e w przypadku wadliwości pierwszego wezwania, powtórzenie tej
czynności jest nie tylko mo liwe, ale i konieczne”.
stanowiska Odwołującego, e Wykonawca OPGK nie Izba nie podziela równie
potwierdził spełniania warunku udziału w postępowaniu na dzień składania ofert. W
10


okolicznościach niniejszej sprawy nie budzi wątpliwości, e Wykonawca na dzień składania
ofert dysponował specjalistą ds. baz danych GIS i specjalistą ds. programowania oraz, e
osoby te spełniają wymagania Zamawiającego w przedmiocie wykształcenia i
doświadczenia. Z zobowiązań do współpracy wynika, e na dzień składania ofert
w pierwszym Wykonawca dysponuje wskazanymi w Wykazie osobami. Co więcej, ju
Wykazie występują osoby, które zostały wymienione w uzupełnionych Wykazach.
Jednocześnie wskazać nale y, e data sporządzenia dokumentu nie jest istotna dla
ustalenia, jakie wykształcenie posiadają określone osoby i czy legitymują się wymaganym
e doświadczeniem na dzień składania ofert. W tym miejscu podkreślenia wymaga,
dokumenty lub oświadczenia dostarczone na wezwanie zamawiającego mogą być opatrzone
datą późniejszą ni termin składania ofert, jest to konsekwencją wezwania, nie zawsze
bowiem uzupełniane są dokumenty, które znajdowały się w posiadaniu wykonawcy.
Natomiast wa ne jest, aby wykonawca wykazał, e spełnia warunki udziału w postępowaniu
na dzień składania ofert. Zdaniem Izby, w niniejszym postępowaniu, powy sze nie budzi
wątpliwości.

Wobec powy szego orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku sprawy, na podstawie art.
192 ust. 9 i 10 w zw. z § 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15
marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów
kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238),
zaliczając do kosztów postępowania odwoławczego wpis od odwołania w wysokości
15.000,00 zł.

Przewodniczący: ………………………

11