Wyrok KIO KIO 2236/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2236/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 10.08.2023
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Miasto Mława
- Miejscowość
- Mława
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2236/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 10 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Mława z siedzibą w Mława w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, zasada uczciwej konkurencji, wykonawca, odwołanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 16 ust. 1, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 522 ust. 1, art. 557, art. 568 pkt 3, art. 575, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w ter...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2236/23
POSTANOWIENIE
z dnia 10 sierpnia 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników w dniu 10 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 lipca 2023 r. przez wykonawcę RMS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ropczycach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto Mława
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego RMS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ropczycach kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………………………….………
Sygn. akt: KIO 2236/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Miasto Mława (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie w trybie podstawowym pn. „Budowa i przebudowa punktów świetlnych na terenie Miasta Mława”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 26 czerwca 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00275567/01. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 31 lipca 2023 r. wykonawca RMS Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ropczycach (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Wielobranżowe Przedsiębiorstwo 3D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy oraz wyboru tej oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt. 8 w zw. z art. 224 ust. 1 i 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wybranego wykonawcy, podczas gdy oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia oraz gdy ogólnikowe i lakoniczne wyjaśnienia nie zostały poparte żadnymi dowodami, i nie uzasadniają podanej w ofercie ceny,
2.art. 16 ust. 1 ustawy Pzp poprzez niezapewnienie zachowania zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców w związku z naruszeniem wyżej wymienionych przepisów ustawy oraz wybór oferty wykonawcy, który wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi (art. 224 ust. 5 ustawy Pzp) nie wykazał, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, ani też nie przedłożył żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty wykonawcy Wielobranżowe Przedsiębiorstwo 3D Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy jako oferty zawierającej rażąco niską cenę, 3. nakazanie Zamawiającemu dokonania powtórnej czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego i dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty Odwołującego się na podstawie przyjętych kryteriów oceny ofert, unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy Wielobranżowe Przedsiębiorstwo 3D Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy jako najkorzystniejszej.
Zamawiający w dniu 9 sierpnia 2023 r. złożył pisemną odpowiedź na odwołanie, informując, iż w całości uwzględnia zarzuty przedstawione w odwołaniu i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.
Izba ustaliła, iż Zamawiający w dniu 2 sierpnia 2023 r. przekazał odwołanie wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu za pośrednictwem platformy elektronicznej, na której prowadzone jest postępowanie. W terminie wskazanym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W przedmiotowym postępowaniu odwoławczym Zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości, natomiast po jego stronie w ustawowym terminie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: ……………………………….