Wyrok KIO KIO 2312/24
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2312/24
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 11.07.2024
- Przewodniczący
- Aleksandra Patyk
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Komenda Główna Policji
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg ograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2312/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 lipca 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Główna Policji z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg ograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2312/24
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 11 lipca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Aleksandra Patyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 11 lipca 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 lipca 2024 r. przezwykonawcę LUBAWA S.A. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Główną Policji
w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawcy LUBAWA S.A. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………………………..
Sygn. akt: KIO 2312/24
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający –Komenda Główna Policji w Warszawie [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu ograniczonego na dostawę tarcz kuloodpornych (znak postępowania: 15/Cut/24/TJ).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 15 marca 2024 r. pod numerem nr 158917-2024.
W dniu 1 lipca 2024 r. wykonawca LUBAWA S.A. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie w zakresie części 1 i 2 zamówienia zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 PZP poprzez odrzucenie oferty Odwołującego w zakresie Części 1 i Części 2 jako niezgodnej z warunkami zamówienia określonymi w OPZ, w sytuacji, w której oferta odwołującego spełniała wszystkie wymogi określone przez Zamawiającego, co w konsekwencji stanowiło naruszenie podstawowych zasad prawa zamówień publicznych, tj. zasady równego traktowania wykonawców oraz zasady przejrzystości postępowania o udzielenie zamówienia publicznego;
2. art. 255 pkt 2 PZP poprzez unieważnienie postępowania nr 15/Cut/24/TJ w zakresie Części 1 i Części 2 wobec uznania, że wszystkie złożone w toku postępowania oferty podlegały odrzuceniu jako niezgodne z warunkami zamówienia, w sytuacji, w której oferta złożona przez Odwołującego w zakresie Części 1 i Części 2 była w pełni zgodna
z warunkami zamówienia określonymi w OPZ i tym samym nie podlegała odrzuceniu, co winno skutkować wyborem oferty Odwołującego, nie zaś jej odrzuceniem i unieważnieniem postępowania.
Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o:
1. uwzględnienie odwołania w całości;
2. unieważnienie czynności unieważnienia postępowania nr 15/Cut/24/TJ w zakresie Części 1 i Części 2;
3. nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert złożonych
w postępowaniu w zakresie Części 1 i Części 2 z uwzględnieniem wyłącznie oferty Odwołującego;
4. nakazanie Zamawiającemu uznania oferty Odwołującego w zakresie Części 1 oraz Części 2 jako jedynej spełniającej warunki zamówienia oraz dokonania wyboru tej oferty, jako oferty najkorzystniejszej.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpień.
W dniu 10 lipca 2024 r. Zamawiający wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentacji Zamawiającego.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że
w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ww. ustawy.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca: ……………………………..