Wyrok KIO KIO 2331/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2331/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie z siedzibą w Szczecin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, rażąco niska cena, uzasadnienie faktyczne i prawne, wybór oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „ Dostawa i wdrożenie Platformy telemedycznej na potrzeby realizacji projektu pn.: „Wdrażanie i wykorzystanie wideokonsultacji w diagnostyce i leczeniu depresji model telemedyczny w dziedzinie psychiatrii”.” Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 03 lipca 2023 r...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2331/23

POSTANOWIENIE

z dnia 21 sierpnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Aneta Mlącka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 21 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 07 sierpnia 2023 r. przezOdwołującego: Comarch S.A. (Al. Jana Pawła II 39a, 31-864 Kraków) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie (ul. Jagiellońska 44, 70-382 Szczecin)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego: Comarch S.A. (Al. Jana Pawła II 39a, 31-864 Kraków) kwoty 15000zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:

………………………………

Sygn. akt: KIO 2331/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinieprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Dostawa i wdrożenie Platformy telemedycznej na potrzeby realizacji projektu pn.: „Wdrażanie i wykorzystanie wideokonsultacji w diagnostyce i leczeniu depresji model telemedyczny w dziedzinie psychiatrii”.”

Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się 03 lipca 2023 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00287092/01.

07 sierpnia 2023 roku Odwołujący Comarch S.A. wniósł odwołanie, wobec czynności Zamawiającego polegających nazaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy IT MATTER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako oferty z rażąco niską ceną tj. oferty Wykonawcy, który udzielił wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny nie uzasadniających podanej w ofercie ceny lub kosztu; wyjaśnień elementów cenotwórczych w stopniu niewystarczającym, czyli takich, które nie uzasadniają podanej w ofercie ceny; oraz brakiem wykazania elementów cenotwórczych (dołączeniem stosownych dowodów), co w konsekwencji stanowi naruszenie podstawowych zasad prowadzenia postępowania o zamówienie publiczne, jakimi są zasada zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w postępowaniu, a tym samym naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych w związku z art. 16 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych,

wyborze oferty Wykonawcy IT MATTER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a tym samym naruszenia art. 239 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, co doprowadziło również do naruszenia art. 16 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez naruszenie zasady nakazującej prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców.

Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty Wykonawcy IT MATTER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powtórzenia badania i oceny ofert oraz nakazanie odrzucenia oferty Wykonawcy IT MATTER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako zawierającej rażąco niską cenę, powtórzenia wyboru oferty Odwołującego.

16 sierpnia 2023 roku Zamawiający wniósł pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.

W aktach sprawy znajduje się informacja, że 09 sierpnia 2023 roku Zamawiający przekazał za pośrednictwem platformy zakupowej kopię odwołania pozostałym uczestnikom postępowania.

Po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:

………………………………