Wyrok KIO KIO 24/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 24/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 stycznia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt KIO 24/22

POSTANOWIENIE
z dnia 19 stycznia 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Emil Kuriata
Członkowie: Anna Kurowska

Bartosz Stankiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 stycznia 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
3 stycznia 2022 r. przez
Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów,
ul. Bobrowiecka 8; 00-728 Warszawa,
w postępowaniu prowadzonym przez

zamawiającego Skarb Państwa - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,

ul. Wronia 53; 00-874 Warszawa,

przy udziale wykonawców:

-    Multiconsult Polska sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17; 00-203 Warszawa,

-    Voessing Polska sp. z o.o., ul. Siemomysła 39; 30-571 Kraków,

zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego - po stronie odwołującego,

postanawia:

1.    Umarza postępowanie odwoławcze.

2.    Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego
Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów, ul. Bobrowiecka 8;
00-728 Warszawa,
kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy)
stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:    ...........................

Członkowie:    ...........................

sygn. akt KIO 24/22

Przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym pismem z 18 stycznia 2022 r.
odwołujący Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów, cofnął odwołanie wniesione do
Prezesa Izby w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa -

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad - prowadzący postępowanie Generalna
Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie, pn. „
zaprojektowanie i budowa
drogi ekspresowej S17 Piaski - Hrebenne, Odcinek nr 6: węzeł „Zamość Wschód" wraz
z węzłem - węzeł „Zamość Południe" wraz z węzłem; dł. ok. 12,430 km”.

Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129), (dalej „ustawa Pzp”), umorzyła postępowanie
odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt
3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego
wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu
poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia
z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się
90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku
Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodniczący:    ..............................

Członkowie:    ..............................

3