Wyrok KIO KIO 243/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 243/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.02.2023
- Przewodniczący
- Marek Bienias
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Łódź
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 243/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 lutego 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Łódzki w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, unieważnienie czynności, wezwanie do wyjaśnienia treści oferty, zamówienie publiczne, naruszenie przepisów. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 266 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 16, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Uniwersytet Łódzki w Łodzi – prowadzi postępowanie o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa papieru i kopert oraz ekologicznych artykułów biurowych, przyborów do pisania, papieru i kopert dla Uniwersytetu Łódzkiego, numer referencyjny: 99/ZP/2022". Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej o nr 2022/S 238-686489. W dniu 27 stycznia 2023 r. wykonawca Partner Kleks Sp. z o.o....
Treść dokumentu
Pobierz PDFsygn. akt KIO 243/23
POSTANOWIENIE
z dnia 7 lutego 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 7 lutego 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 stycznia 2023 r. przez wykonawcę Partner Kleks Sp. z o.o.z siedzibą w Toruniu w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytet Łódzki w Łodzi
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Partner Kleks Sp. z o.o.z siedzibą w Toruniu kwoty 15 000 zł 00 gr(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………
sygn. akt KIO 243/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający – Uniwersytet Łódzki w Łodzi – prowadzi postępowanie o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa papieru i kopert oraz ekologicznych artykułów biurowych, przyborów do pisania, papieru i kopert dla Uniwersytetu Łódzkiego, numer referencyjny: 99/ZP/2022". Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej o nr 2022/S 238-686489.
W dniu 27 stycznia 2023 r. wykonawca Partner Kleks Sp. z o.o.z siedzibą w Toruniuwniósł odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegających na:
•odrzuceniu oferty Odwołującego w Części 1 pomimo, iż oferta Odwołującego jest zgodna z treścią SIWZ;
•zaniechanie wezwania Odwołującego do wyjaśnienia treści oferty w zakresie pozycji 153 załącznika nr 1 do Oferty i uznanie odgórne arbitralne niczym nie uzasadnione, iż zamiast żądanej koperty z rozszerzanym bokiem 84 - 250 x 353 x 40, szaro brązowe, samoklejące z paskiem papierowym, Wykonawca zaproponował koperty 84 250 x 353 x 40, szaro-brązowe, samoklejące z paskiem papierowym bez rozszerzanego boku pomimo, że to nie wynika w żaden sposób z informacji podanej przez Odwołującego w poz. 153 kolumna 3 załącznika nr 1 do Oferty;
•wyborze oferty BIURPAP J.M.G. Figińscy Sp. j. z siedzibą w Łodzi jako najkorzystniejszej.
Wobec powyższego, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:
1)art. 266 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 16 i art. 17 ust. 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych poprzez nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z zamówieniem w wyniku bezzasadnego uznania, że Odwołujący w zakresie pozycji 153 załącznika nr 1 do Oferty zaoferował koperty B4 bez rozszerzanego boku, w sytuacji gdyż z treści kolumny nr 3 poz. 153 załącznika nr 1 do Oferty nic takiego nie wynika, a zatem Zamawiający nie ma prawa odrzuć oferty Odwołującego na tej podstawie;
2)art. 223 ust. 1 z art. 16 i art. 17 ust. 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty oraz przedmiotowych środków dowodowych;
Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu:
1)unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego
2)powtórzenia czynności badania i oceny ofert ewentualnie jeśli argumentacja zawarta w odwołaniu nie będzie wystarczającym wyjaśnieniem do powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz wezwania Odwołującego do złożenia dodatkowych wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty oraz przedmiotowych środków dowodowych;
3)dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej po wykonaniu powyższych czynności.
W przedmiotowym postępowaniu po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
W piśmie z dnia 3 lutego 2023 r. Zamawiający uwzględnił zarzuty zawarte w odwołaniu w całości. Dodatkowo pismem z dnia 30 stycznia 2023 r. Zamawiający poinformował o anulowaniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w części nr 1.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiającego uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący:…………………………