Wyrok KIO KIO 2552/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2552/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 września 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Żelechów. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, wpis od odwołania, umorzenie postępowania odwoławczego, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 ust. 1, art. 16 ust. 2, art. 17 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 579, art. 580.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2552/23

POSTANOWIENIE

z dnia 8 września 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 8 września 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 sierpnia 2023 r. przez wykonawcę Almax-Dystrybucja

Sp. z o.o. z siedzibą w Panieńszczyźnie w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Żelechów

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7.500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Almax-Dystrybucja Sp. z o.o. z siedzibą w Panieńszczyźnie, stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………….…………


Sygn. akt: KIO 2552/23

UZASADNIENIE

Zamawiający Gmina Żelechów, dalej: „Zamawiający” prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Zakup i dostawa artykułów żywnościowych do Publicznego Przedszkola
i Szkoły Podstawowej w Żelechowie”, dalej jako: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
nr 2023/BZP 00301877 w dnia 12 lipca 2023.

W dniu 29 sierpnia 2023 r. wykonawca Almax-Dystrybucja z siedzibą w Panieńszczyźnie, dalej: „Odwołujący” wniósł odwołanie od czynności Zamawiającego polegających na:

I.1. nie odrzuceniu oferty Wykonawcy TOPAZ Sp. z o.o. ul. Kolejowa 3B, 08-300 Sokołów Podlaski mimo, że zawierała błąd w obliczeniu ceny polegający na zastosowaniu błędnej stawki podatku Vat w arkuszu Szkoła pozycja 31 Magii w płynie oraz arkuszu Przedszkole pozycja 65 Kucharek zadanie nr 3,

2. Nie wybraniu oferty Odwołującego w zadaniu nr 3 mimo, iż pozostała najkorzystniejszą ofertą spośród nie podlegających odrzuceniu.

II. Zaskarżonym czynnościom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1. art. 16 ust. 1 i 2 oraz 17 ust. 2 PZP - poprzez nieprzeprowadzenie dokładnego badania
i oceny ofert,

2. art. 226 ust.1 pkt 10 PZP - poprzez nieodrzucenie oferty złożonej przez Wykonawcę TOPAZ Sp. z o.o. ul. Kolejowa 3B, 08-300 Sokołów Podlaski mimo, że ta zawierała błędy
w obliczeniu ceny w zadanie nr 3,

3. art. 239 ust. 1 PZP w zw. z art. 7 pkt 1 PZP poprzez uznanie, że oferta Odwołującego nie jest ofertą najkorzystniejszą spośród ofert niepodlegających odrzuceniu w przedmiotowym

postępowaniu w zakresie zadania nr 3.

III.W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie niniejszego odwołania
i nakazanie:

(1) unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w zakresie zadania nr 3

(2) nakazania powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w jej wyniku,

(3) nakazanie odrzucenia oferty Wykonawcy TOPAZ Sp. z o.o. ul. Kolejowa 3B, 08-300 Sokołów Podlaski złożonej w przedmiotowym postępowaniu w zakresie zadania nr 3

(4) obciążenia kosztami postępowania Zamawiającego na rzecz Odwołującego, poprzez zasądzenie kwoty stanowiącej uzasadnione koszty Odwołującego się z tytułu wpisu od odwołania oraz z tytułu wynagrodzenia pełnomocnika.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.

Zamawiający oświadczył, że uwzględnił odwołanie wykonawcy Almax-Dystrybucja w całości (pismo z 1 września 2023 r.).

Mając na uwadze, że Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia
żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.

Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt
3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437),
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu,- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Wobec powyższego, Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodniczący: ………….………….……