Wyrok KIO KIO 2564/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2564/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Psary z siedzibą w Psary w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: błąd w obliczeniu ceny, brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, przedłużenie terminu związania ofertą, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 239, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 553 ust. 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Odwołanie nie zawierało braków formalnych. Do postępowania odwoławczego zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego złożył wykonawca FCC Śląsk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu. Izba potwierdziła skuteczność zgłoszenia i dopuściła wykonawcę jako Przystępującego....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2564/25

POSTANOWIENIE

z dnia 5 sierpnia 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

    Przewodniczący: Justyna Tomkowska

    

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron w dniu 5 sierpnia 2025 roku
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
23 czerwca 2025 roku przez wykonawcę Reko Prime Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Myszkowie (Odwołujący)

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Gminę Psary z siedzibą w Psarach

przy udziale Przystępującego zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego: wykonawcy FCC Śląsk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500zł 00gr(słownie: trzynastu tysięcy pięciuset złotych zero groszy) na rzecz Odwołującego - Reko Prime Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Myszkowie stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:

……………………………….


Sygn. akt KIO 2564/25

UZASADNIENIE

Zamawiający: Gmina Psary z siedzibą w Psarach prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym - przetarg nieograniczony, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) pn. „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Psary, Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i odbiór z budynku Urzędu Gminy Psary”. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane w dniu 31.03.2025 r. pod numerem 205725-2024.

Dnia 23 czerwca 2025 roku do Prezes Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, na podstawie art. 505 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie złożył wykonawca Reko Prime Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Myszkowie, dalej jako „Odwołujący”.

Odwołujący powziął wiadomość o czynnościach i zaniechaniach Zamawiającego dnia 11 czerwca 2025 r., kiedy poinformowany został o odrzuceniu oferty Odwołującego oraz unieważnieniu postępowania. Termin na złożenie odwołania został zachowany. Odwołujący uiścił wpis od odwołania w kwocie stosownej na rachunek bankowy Urzędu Zamówień Publicznych.

Odwołujący zarzuca Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1)art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego z uwagi na okoliczność, że oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny lub kosztu, w sytuacji gdy Odwołujący złożył wyczerpujące wyjaśnienia w tym zakresie;

2)art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp – poprzez brak poprawy przez Zamawiającego innych omyłek w ofercie Odwołującego mimo faktu, że Zamawiający jest do tego zobligowany;

3)art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 Pzp poprzez zaniechanie dokonania czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.

Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienie czynności unieważnienia postępowania;

2.unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

3.powtórzenia czynności badania i oceny ofert w postępowaniu z uwzględnieniem oferty Odwołującego.

Odwołujący podał, że złożył najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu i w przypadku unieważnienia czynności odrzucenia oferty i unieważnienia postępowania, następnie prawidłowego przeprowadzenia oceny ofert, oferta Odwołującego może zostać uznana za najkorzystniejszą. Tym samym Odwołujący poniósł szkodę polegającą na utracie zysku
i doświadczenia związanego z realizacją umowy zawartej w wyniku rozstrzygnięcia postępowania.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Odwołanie nie zawierało braków formalnych.

Do postępowania odwoławczego zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego złożył wykonawca FCC Śląsk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu. Izba potwierdziła skuteczność zgłoszenia i dopuściła wykonawcę jako Przystępującego.

Odwołujący, w dniu 4 sierpnia 205 roku, przed dniem wyznaczonym na termin posiedzenia i rozprawy (5 sierpnia 2025 roku), przed otwarciem rozprawy, złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę umocowaną do działania w imieniu Wykonawcy.

Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia
z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego, zatem Odwołującemu należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.

Przewodnicząca: ………….…………………