Wyrok KIO KIO 26/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 26/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 stycznia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojskowy Instytut Medyczny z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2). Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie odwoławczej. Z tych względów - działając na podstawie art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 26/22

POSTANOWIENIE

z dnia 14 stycznia 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie: Przewodniczący: Piotr Kozłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron 14 stycznia 2022 r. odwołania
wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
3 stycznia 2022 r.
przez wykonawcę: CATERMED sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi

w postępowaniu pn. Usługa żywienia pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego
w Legionowie
(nr postępowania P/261/2021/SMat/WIM-153/ZP/21)

prowadzonym przez zamawiającego: Wojskowy Instytut Medyczny z siedzibą
w Warszawie

postanawia:

1.    Umarza postępowanie odwoławcze.

2.    Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego kwoty 6750 zł 00 gr
(słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt
złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień

publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej

Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

U z a s a d n i e n i e

Wojskowy Instytut Medyczny z siedzibą w Warszawie {dalej: „Zamawiający”}

prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) {dalej: „ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie przetargu
nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi pn.
Usługa żywienia
pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie
(nr postępowania
P/261/2021/SMat/WIM-153/ZP/21)
. Ogłoszenie o tym zamówieniu 6 grudnia 2021 r. zostało
zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 00300580/01. Wartość
przedmiotowego zamówienia jest poniżej progów unijnych.

29 grudnia 2021 r. Zamawiający poinformował o wyborze jako najkorzystniejszej
oferty złożonej przez „Kuchnię Smaków u Okrasy” A. O. {dalej: „Wykonawca”}.

3 stycznia 2022 r. CATERMED sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi {dalej: „Odwołujący”}
wniósł odwołanie od powyższej czynności i zaniechania wezwania do wyjaśnień

Wykonawcy.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp:

1.    Art.128 ust. 4 i ust. 5 - przez zaniechanie wezwania Wykonawcy do wyjaśnień
dotyczących treści wykazu usług oraz załączonych do niego referencji w celu
potwierdzenia, że usługa na rzecz Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego sp. z o.o.
obejmuje również podawanie posiłków, ewentualnie zwrócenia się bezpośrednio
do Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego sp. z o.o. w celu potwierdzenia, że usługa
wykonywana przez Wykonawcę obejmuje również podawanie posiłków.

2.    Art. 224 ust. 1 - przez zaniechanie wezwania Wykonawcy do wyjaśnień, w tym złożenia
dowodów w zakresie wyliczenia ceny, pomimo że cena tej oferty oraz jej istotna część
składowa w postaci ceny jednostkowa za posiłki profilaktyczne, są rażąco niskie
w stosunku do przedmiotu zamówienia i powinny budzić wątpliwości Zamawiającego
co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami
określonymi w dokumentach zamówienia.

Odwołujący zawarł ponadto w uzasadnieniu odwołania okoliczności faktyczne
i prawne dla sprecyzowania powyższych zarzutów.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.    Unieważnienia wyboru oferty najkorzystniejszej.

2.    Wezwania Wykonawcy do wyjaśnień dotyczących treści wykazu usług oraz załączonych
do niego referencji, ewentualnie zwrócenia się bezpośrednio do Mazowieckiego

Szpitala Onkologicznego sp. z o.o. w celu potwierdzenia, że usługa wykonywana przez
Wykonawcę obejmuje również podawanie posiłków.

3. Wezwania Wykonawcy do wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia
ceny, w tym dotyczących ceny jednostkowej za posiłki profilaktyczne;

13 stycznia 2022 r. wpłynęło do Izby pismo Odwołującego zawierające oświadczenie
o wycofaniu powyższego odwołania i zwrot w całości kwoty uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.

W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia
rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2).

Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał
uprzednio wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia w tej sprawie
odwoławczej.

Z tych względów - działając na podstawie art. 568 pkt 1 pzp - Izba umorzyła
postępowanie odwoławcze w tej sprawie.

O kosztach tego postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 575 pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego,
ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) -
nakazując zwrot Odwołującemu 90% procent uiszczonego wpisu.

3