Wyrok KIO KIO 2669/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2669/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: bezprawny wpływ na czynności zamawiającego, brak przekazania odwołania, cofnięte odwołanie, odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 239 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy ‎ z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa wyrobów medycznych”, znak sprawy: PN29/25/MW (dalej: Postępowanie). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 8 kwietnia 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2669/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 7 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Ernest Klauziński

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 7 sierpnia 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przyszowicach
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Przyszowicach kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………….…….………….…….……

Sygn. akt: KIO 2669/25

Uzasadnienie

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej—Curie — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy
z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa wyrobów medycznych”, znak sprawy: PN29/25/MW (dalej: Postępowanie).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 8 kwietnia 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 225273-2025.

30 czerwca 2025 r. wykonawca Sinmed spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przyszowicach (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 99 ust. 4, 5 i 6 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 239 ust. 1 Pzp przez odrzucenie oferty Odwołującego w części nr 5 postępowania, podczas gdy zaoferowany przez niego w tej części zamówienia zestaw jest produktem równoważnym w stosunku do produktu opisanego w opisie przedmiotu zamówienia
w załączniku nr 2.5 do SWZ, stanowiącego produkt firmy Sage Products LLC,
co zostało przez Odwołującego potwierdzone w ramach uzasadnienia równoważności złożonego wraz z ofertą, a Zamawiający nie przedstawił jakiejkolwiek argumentacji przemawiającej za tym, że do potwierdzenia równoważności w przypadku Odwołującego nie doszło - co w konsekwencji doprowadziło do wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty innego wykonawcy (Skamex S.A.).

6 sierpnia 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.

Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………….…….………….…….……