Wyrok KIO KIO 2676/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2676/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne, Terminy realizacji, naruszenie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 16 pkt 3), art. 239 ust. 1, art. 240 ust. 1, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 3, art. 242 ust. 2, art. 568 pkt 1), art. 520, art. 574.

Istota sprawy

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 15 000,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych w terminie właściwym do wniesienia odwołania. Odwołujący T-Mobile S.A. przed terminem rozprawy, wyznaczonej na 4 sierpnia 2025 r., oświadczył na piśmie, że cofa odwołanie. Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, zasadne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2676/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 4 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka

Protokolant:Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 4 sierpnia 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 czerwca 2025 r. przez wykonawcę T-Mobile Polska S.A. w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej

przy udziale wykonawcy zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego, Netia S.A. w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy T-Mobile Polska S.A. w Warszawie, kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% wartości kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 2676/25

Uzasadnienie

Zamawiający, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi postępowanie, w trybie przetargu nieograniczonego, o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Świadczenie usług internetowych, w formie dzierżawy urządzeń teletransmisyjnych i uruchomienia telekomunikacyjnych węzłów dostępowych dla UKE. Nr ref. BA.WZP.26.16.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w dniu 18 czerwca 2025 r., pod nr: 2025/S 115-393941. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.

W dniu 30 czerwca 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wniesione przez wykonawcę T-Mobile Polska S.A. w Warszawie wobec, niezgodnych z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”), treści warunków zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

art. 99 ust. 1, 2 i 4 PZP w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) PZP oraz art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 PZP oraz art. 239 ust. 1 PZP w zw. z art. 240 ust. 1 PZP w zw. z art. 241 ust. 1 i 3 PZP w zw. z art. 242 ust. 2 P PZP

poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia, sporządzenie załącznika nr 5 do Specyfikacji Warunków Zamówienia – Wzór umowy wraz z załącznikami oraz ustalenia jakościowego kryterium oceny oferty, o którym mowa w rozdziale 23 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 4 Specyfikacji Warunków Zamówienia w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty, uniemożliwiający przygotowanie i wycenę oferty, nieadekwatny, naruszający uczciwą konkurencję, naruszający zasady współżycia społecznego i równowagę stron umowy, a także w sposób preferujący wykonawcę aktualnie świadczącego usługi na rzecz Zamawiającego (posiadającego gotową co najmniej część infrastruktury telekomunikacyjnej), czyli de facto sprowadzającego się do właściwości technicznych wykonawcy, w zakresie w jakim Zamawiający wskazał zbyt krótki, nierealny termin realizacji usługi, na którą składa się m.in. zestawienie i uruchomienie łączy telekomunikacyjnych.

Mając na uwadze tak sformułowane zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmiany postanowień Ogłoszenia o zamówieniu, SWZ i Załączników do SWZ, w sposób uwzględniający argumentację odwołania, tj.:

1.modyfikację dokumentacji postępowania (w tym rozdz. 6 pkt 1 SWZ, pkt 7 załącznika 3 do Wzoru umowy) poprzez wskazanie, że przygotowanie infrastruktury technicznej i rozpoczęcie świadczenia usług będących przedmiotem zamówienia nastąpi w maksymalnym terminie do 5 miesięcy od daty zawarcia umowy,

2.wykreślenia kryterium oceny ofert „Terminu realizacji” (Rozdział 23 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 4 SWZ), ewentualnie modyfikację rozdz. 23 ust. 2 pkt 4 SWZ, pkt 4 załącznika nr 2 do SWZ – Formularza ofertowego w zakresie kryterium oceny ofert poprzez wydłużenie wskazanego tam terminu realizacji, na który składa się m.in. przygotowanie infrastruktury technicznej w zakresie wykonanie łączy światłowodowych i łączy miedzianych kablowych i wskazanie zamiast 90/60/45 dni - 5/4/3 miesięcy od dnia zawarcia Umowy.

W uzasadnieniu Odwołujący wskazał, że kwestionuje ustalony w dokumentacji zamówienia termin realizacji zamówienia – do 90 dni od daty zawarcia umowy, bowiem jest on terminem zbyt krótkim biorąc pod uwagę zakres prac jakie należy wykonać przed rozpoczęciem świadczenia usługi, co wymaga przygotowania infrastruktury technicznej i zapewnienia łączy światłowodowych w min. 29 lokalizacjach (Tabela A załącznik nr 2 do Opisu przedmiotu zamówienia). Podniósł również, że termin realizacji stanowi ponadto kryterium oceny oferty, więc wykonawca, który aktualnie świadczy te usługi jest preferowany podwójnie – z jednej strony ma już gotową infrastrukturę, więc może zapewnić uruchomienie usługi w terminach przewidzianych w SWZ, dodatkowo może również zaoferować najkrótszy, najwyżej punktowany termin wykonania łączy światłowodowych – 45 dni, co dla wykonawcy, który nie ma łączy w tych lokalizacjach jest niewykonalne ze względów technicznych.

W odpowiedzi na odwołanie, Zamawiający wniósł o jego oddalenie.

Pismem wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 1 sierpnia 2025 r., Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego oraz zwrot 90% wpisu od odwołania.

W postępowaniu odwoławczym przystąpienie do postępowania po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Netia S.A. z siedzibą w Warszawie.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 15 000,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych w terminie właściwym do wniesienia odwołania.

Odwołujący T-Mobile S.A. przed terminem rozprawy, wyznaczonej na 4 sierpnia 2025 r., oświadczył na piśmie, że cofa odwołanie.

Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, zasadne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego. Zgodnie z art. 520 PZP, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, zaś cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Cofnięte odwołanie nie może być przedmiotem rozpatrzenia przez Izbę, zatem postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 574 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437 ze zm.), z których wynika, że jeżeli postępowanie zostało umorzone na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........