Wyrok KIO KIO 2691/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2691/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 31.07.2025
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Kolbuszowa
- Miejscowość
- Kolbuszowa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2691/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 31 lipca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Kolbuszowa z siedzibą w Kolbuszowa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, umorzenie postępowania, wezwanie do wyjaśnień rażąco niskiej ceny, wezwanie wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 4.
Istota sprawy
wobec pozostałych zarzutów postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu jako zbędne lub niedopuszczalne (art. 568 pkt 2 ustawy Pzp). Zamawiający bowiem czynnością datowaną na 16 lipca 2025 r. unieważnił wybór oferty najkorzystniejszej z 25 czerwca 2025 r. i poinformował o powtórzeniu czynności badania i oceny ofert, następnie pismem z 17 lipca 2025 r. dokonał czynności odrzucenia oferty, której dotyczyły zarzuty odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2691/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 31 lipca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Light On spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Gminę Kolbuszowa,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 i 3 ustawy Pzp.
2.Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Light On spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….……. ..
Sygn. akt: KIO 2691/25
Uzasadnienie
Gmina Kolbuszowa (dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane, pn.: „Budowa oświetlenia drogowego pomiędzy rondami w Kolbuszowej Górnej – cz. I”, numer postępowania ZP.271.1.7.2025.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z 6 maja 2025 r. nr 2025/BZP 00217817/01.
30 czerwca 2025 roku wykonawca Light On spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp przez zaniechanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy El-Sek, podczas gdy:
a) wykonawca nie udzielił odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień z dnia 4 czerwca 2025 r.
b) wyjaśnienia składane w toku postępowania o udzielenie zamówienia zawierają szereg nieprawidłowości, w tym treść wyjaśnień w ogóle nie koresponduje z treścią złożonej oferty i ewidentnie wskazuje na zaoferowanie ceny, za którą nie da się wykonać zamówienia;
2)art. 224 ust. 6 ustawy Pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności odrzucenia oferty El-Sek, podczas gdy oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę;
3)art. 224 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy El-Sek do wyjaśnień rażąco niskiej ceny, podczas gdy zaoferowana cena (lub wskazane istotne części składowe) wydaje się niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości co możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów (zarzut ewentualny);
4)art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy El-Sek do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego w postaci dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, tj. polisy ubezpieczenia, podczas gdy wykonawca ten złożył polisę ubezpieczenia bez pieczęci/podpisu ubezpieczającego;
5)art. 128 ust.1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania wykonawcy El-Sek do poprawienia podmiotowego środka dowodowego w postaci wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, podczas gdy wykonawca wskazał kierownika budowy w branży elektrycznej, który nie posiada uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych – bez ograniczeń.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej; ponowne badanie i ocenę ofert, w tym:
a) odrzucenie oferty wykonawcy El-Sek;
b) wezwanie wykonawcy El-Sek do wyjaśnień rażąco niskiej ceny;
c) wezwanie wykonawcy El-Sek do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego w postaci dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, tj. polisy ubezpieczenia;
d) wezwanie wykonawcy El-Sek do poprawienia podmiotowego środka dowodowego w postaci wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia w postaci zmiany osoby kierownika budowy;
a także obciążenie kosztami postępowania Zamawiającego oraz zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kwoty 10 000 zł stanowiącej koszty poniesione z tytułu wpisu, a także kwoty wskazanej przez Odwołującego na rozprawie według przedłożonych na niej dokumentów.
Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postpowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania.
9 lipca 2025 r. Zamawiający złożył do Prezesa KIO odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości i unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej, tj. oferty złożonej przez wykonawcę P.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Usługi Elektromonterskie EL-SEK P.S. oraz dokona ponownego badania i oceny ofert. Zamawiający przedstawił uzasadnienie swojego stanowiska, z treści którego wynika że Zamawiający uznał zasadność zarzutu naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, jednak z pozostałymi zarzutami odwołania Zamawiający podjął polemikę.
Z akt postępowania przesłanych przez Zamawiającego wynika że:
1)pismem z 16 lipca 2025 r. Zamawiający unieważnił wybór oferty najkorzystniejszej z 25 czerwca 2025 r. i poinformował o powtórzeniu czynności badania i oceny ofert,
2)pismem z 17 lipca 2025 r. Zamawiający poinformował o odrzuceniu m.in. oferty złożonej przez P.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Usługi Elektromonterskie EL-SEK P.S.,
3)pismem z 28 lipca 2025 r. Zamawiający poinformował o unieważnieniu postępowania o zamówienie.
Izba zważyła.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Jak natomiast stanowi art. 522 ust. 4 ustawy Pzp - W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze w części dotyczącej tych zarzutów, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia tych zarzutów. W takim przypadku Izba rozpoznaje pozostałe zarzuty odwołania. Zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie w zakresie zarzutu naruszenia art. 225 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp zaistniał stan faktyczny pozwalający na zastosowanie przesłanki umorzenia postępowania z uwagi na uwzględnienie tego zarzutu odwołania i brak przystępującego po stronie Zamawiającego. Choć Zamawiający w petitum pisma złożonego 9 lipca 2025 r. złożył oświadczenie o uwzględnieniu zarzutów odwołania w całości, to nie sposób pominąć że w uzasadnieniu tego pisma Zamawiający następnie podjął polemikę z częścią zarzutów podniesionych w odwołaniu. W tej sytuacji Izba nie miała podstaw aby w sposób niewątpliwy uznać, że doszło do uwzględnienia odwołania w całości, w szczególności w sytuacji gdy Odwołujący nie sformułował jako ewentualne zarzutów z którymi Zamawiający polemizował.
Jednak biorąc pod uwagę stan rzeczy ustalony w toku postepowania odwoławczego Izba uznała, że wobec pozostałych zarzutów postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu jako zbędne lub niedopuszczalne (art. 568 pkt 2 ustawy Pzp). Zamawiający bowiem czynnością datowaną na 16 lipca 2025 r. unieważnił wybór oferty najkorzystniejszej z 25 czerwca 2025 r. i poinformował o powtórzeniu czynności badania i oceny ofert, następnie pismem z 17 lipca 2025 r. dokonał czynności odrzucenia oferty, której dotyczyły zarzuty odwołania. W tych okolicznościach ewentualne prowadzenie postępowania odwoławczego jest zbędne lub niedopuszczalne.
W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca :………………………………