Wyrok KIO KIO 2706/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2706/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 06.08.2025
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg ograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2706/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska działająca w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Gdańska z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg ograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, procedura odwrócona, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116, art. 57 pkt 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołujący, tj. wykonawca Gülermak spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, 23 lipca 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 czerwca 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu ograniczonego na roboty budowlane pn. „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej etap VA - budowa linii tramwajowej Gdańsk Południe Wrzeszcz” , nr ref. postępowania: 55/BZPU.500.4.2025/KB....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2706/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 6 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
Izabela Niedziałek - Bujak
M.S.
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 czerwca 2025 r. przez odwołującego wykonawcę Gülermak spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska działającą w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Gdańska
uczestnik po stronie Odwołującego:
1)Mostostal Warszawa spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie,
2)PORR spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego wykonawcy Gülermak spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie, kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
………….…….
………….…….
Sygn. akt: KIO 2706/25
Uzasadnienie
Odwołujący, tj.wykonawca Gülermak spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, 23 lipca 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 30 czerwca 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu ograniczonego na roboty budowlane pn.„Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej etap VA -
budowa linii tramwajowej Gdańsk Południe Wrzeszcz”, nr ref. postępowania: 55/BZPU.500.4.2025/KB.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unnii Europejskiej 18 czerwca 2025 r. numer publikacji ogłoszenia: 393275-2025, numer wydania Dz.U. S: 115/2025.
Odwołanie zostało wniesione wobec treści dokumentów zamówienia:
1)postanowienia Rozdziału VI.C ust. 3 pkt 3 SWZ;
2)postanowienia Rozdziału VI.C ust. 5 pkt 3-14 SWZ,
tj. ustalenia wymaganego poziomu warunku udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej w sposób:
• nieproporcjonalny względem przedmiotu zamówienia;
• niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców;
• niezapewniający wykonania najlepszej jakości usług w ramach środków przeznaczonych na realizację zamówienia i najlepszych efektów w stosunku do poniesionych nakładów;
• uniemożliwiający ocenę rzeczywistej zdolności wykonawcy do realizacji zamówienia;
Odwołujący zarzucił naruszenie:
1)art. 112 ust. 1 i 2 pkt 4 Pzp i art. 116 Pzp w zw. z art. 57 pkt 2 Pzp oraz art. 16 Pzp przez ustalenie warunku dotyczącego zdolności technicznej i zawodowej w sposób nieproporcjonalny względem przedmiotu zamówienia, uniemożliwiający ocenę rzeczywistej zdolności wykonawcy do realizacji zamówienia poprzez:
a)dopuszczenie w ramach warunku udziału w Postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej możliwości wykazywania się przez wykonawców (w przeciągu ostatnich 8 lat) doświadczeniem w realizacji co najmniej jednego zamówienia, które obejmowało swoim zakresem budowę wyłącznie:
a) tunelu lub innego drogowego obiektu inżynierskiego o długości co najmniej 200 metrów, zlokalizowanego w ciągu drogi publicznej, lub
b) tunelu kolejowego lub innego kolejowego obiektu inżynieryjnego o długości co najmniej 200 metrów,
a zatem bez możliwości wykazania się również tunelem metra, co – jak zostanie wykazane w treści uzasadnienia odwołania – nie znajduje żadnych podstaw prawnych oraz narusza zasadę uczciwej konkurencji i proporcjonalności, podczas gdy obowiązkiem Zamawiającego jest m.in.
określenie warunków udziału w sposób adekwatny do przedmiotu zamówienia i umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytej realizacji umowy, wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności;
b)przyjęciem w sposób nieuprawniony i arbitralny, nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i niespełniający wymogu o minimalnych zdolnościach w zakresie wymagań sformułowanych względem osoby Kierownika budowy oraz wszystkich Kierowników robót, że celem spełniania warunku udziału każda z tych osób ma legitymować się co najmniej 10-letnim doświadczeniem zawodowym polegającym na pełnieniu funkcji, którą osoba ta ma sprawować na etapie realizacji zamówienia, w tym najczęściej w ramach ściśle określonych zadań, co – jak zostanie wykazane w szczegółach w uzasadnieniami odwołania - stanowi wymóg abstrakcyjny, zawyżony, ograniczający konkurencję i utrudniający udział w Postępowaniu wykonawcom, którzy są zdolni do realizacji zamówienia;
a w konsekwencji powyższego
2)art. 16 pkt 1-3 Pzp przez naruszenie zasad prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia nakazujących prowadzić je w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, równe traktowanie wykonawców oraz zgodnie z regułami proporcjonalności i przejrzystości;
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmianę postanowień SWZ i nadanie im treści:
1)w zakresie postanowienia Rozdziału VI.C ust. 3 pkt 3 SWZ – dodanie możliwości wykazania się doświadczeniem w budowie tunelu metra, tj.:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy w okresie ostatnich 8 lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: (…)
3) wykonali należycie co najmniej jedno zamówienie, które obejmowało swoim zakresem budowę:
a) tunelu lub innego drogowego obiektu inżynierskiego o długości co najmniej 200 metrów, zlokalizowanego w ciągu drogi publicznej, lub
b) tunelu metra, tunelu kolejowego lub innego kolejowego obiektu inżynieryjnego o długości co najmniej 200 metrów;
2)w zakresie postanowienia Rozdziału VI.C ust. 5 pkt 3-14 SWZ – poprzez przyjęcie, iż:
(a) wystarczające jest wykazanie na potrzeby ww. warunków udziału (pkt 3-14) legitymowanie się przez każdą ze wskazanych osób 10-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym po nabyciu uprawnień, tj. w przypadku Kierownika budowy nowa treść warunku byłaby następująca:
3) Kierownika budowy, który łącznie posiada:
a) uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej drogowej,
b) co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte po nabyciu uprawnień;
(analogicznie lit. b) należy sformułować/ zmienić dla każdej z osób opisanej w pkt 4-14);
ewentualnie:
(b) przyjęcie, iż Kierownik budowy powinien wykazać się co najmniej 5- letnim (a nie 10-letnim) doświadczeniem w pełnieniu funkcji kierownika budowy w ramach stosownych zadań, natomiast Kierownicy robót 3- letnim doświadczeniem w pełnieniu funkcji kierownika budowy lub kierownika robót (w ramach stosownych zadań, adekwatnie do dotychczasowej treści warunków), tj. warunek ten powinien brzmieć w sposób następujący:
- dla Kierownika budowy (pkt 3):
3) Kierownika budowy, który łącznie posiada:
a) uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej drogowej,
b) co najmniej 10 5-letnie doświadczenie zawodowe polegające na pełnieniu funkcji kierownika budowy w ramach zadań obejmujących budowę lub przebudowę układów drogowych;
- dla pierwszego (pkt 4) Kierownika robót:
4) Kierownika robót, który łącznie posiada:
a) uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej drogowej,
b) co najmniej 10 3-letnie doświadczenie zawodowe polegające na pełnieniu funkcji kierownika robót lub kierownika budowy w ramach zadań obejmujących budowę lub przebudowę układów drogowych;
- dla drugiego (pkt 5) Kierownika robót:
5) Kierownika robót, który łącznie posiada:
a) uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych,
b) co najmniej 10 3-letnie doświadczenie zawodowe polegające na pełnieniu funkcji kierownika robót lub kierownika budowy; (i dalej konsekwentnie dla poszczególnych/ wszystkich Kierowników robót zmiana zgodnie z powyższym wzorem).
Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Odwołującego wpłynęło od wykonawców Mostostal Warszawa spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie oraz PORR spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
Przewodnicząca:…………………… ..........
……………………
……………………