Wyrok KIO KIO 2767/25 | KIO 2767/24

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2767/25 | KIO 2767/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 223 ust. 2 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 226 ust. 2 pkt b, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 525 ust. 1, art. 148 ust. 41.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie zgłosił wykonawca Konica Minolta Business Solutions Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ‎ z siedzibą w Warszawie. Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2767/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 sierpnia 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
7 lipca 2025 r. przez wykonawcę Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Krakowie

w postępowaniu prowadzonym przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Konica Minolta Business Solutions Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść koszty postępowania odwoławczego pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7.500,00 zł (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcyBlue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 2767/24

UZASADNIENIE

Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Świadczenie usług systemu wydruku podążającego wraz z zapewnieniem urządzeń drukujących dla Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego”, dalej jako: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 6 czerwca 2025 r., pod nr 2025/BZP 00263817.

W dniu 7 lipca 2025 r. wykonawca Blue Brain Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Krakowie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechań zamawiającego:

1.zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany, tj. zaniechania poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. (dalej „Konica Minolta”);

2. zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany, tj. odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż Konica Minolta nie wykazała spełniania warunków udziału
w postępowaniu;

3. ewentualnie – zaniechanie czynności, do której zamawiający jest zobowiązany,
tj. odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny;

4. wyboru oferty Konica Minolta jako oferty najkorzystniejszej, pomimo iż oferta ta nie jest oferta najkorzystniejszą.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu:

Zarzut 1: naruszenie art. 223 ust. 2 pkt 1 PZP w związku art. 16 ustawy PZP, poprzez zaniechania poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta.

Zarzut 2 - zarzut ewentualny na wypadek nieuwzględnienia Zarzutu 1 – Naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny.

Zarzut 3. naruszenie przepisu art. 226 ust. 2 pkt. b) w zw. z art. 112 ust. 2 pkt. 4 PZP w zw.
z art. 16 PZP - poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Konica Minolta, pomimo iż wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, a jednocześnie nie można zastosować art. 128 ust. 1 PZP.

Zarzut 4. naruszenie art. 239 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty Konica Minolta jako oferty najkorzystniejszej, pomimo iż oferta ta nie jest oferta najkorzystniejszą.

Odwołujący wniósł o:

1. uwzględnienie odwołania;

2. nakazanie zamawiającemu:

a) unieważnienia czynności badania i oceny ofert, w tym wyboru najkorzystniejszej oferty,

b) ponowne badanie i ocenę ofert,

c) poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek z ofercie Konica Minolta,

d) odrzucenie oferty Konica Minolta.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie przystąpienie zgłosił wykonawca Konica Minolta Business Solutions Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie.

Zgłoszenie przystąpienia spełniało przesłanki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.

W odpowiedzi na odwołanie – piśmie z 7 sierpnia 2025 r. zamawiający poinformował, że
w dniu 8 lipca 2025 r. dokonał unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty. Informacja
o unieważnieniu wybory została opublikowana na stronie prowadzonego postępowania (w dn. 8 lipca 2025 r.), o czym zostali powiadomieni wszyscy wykonawcy, zgodnie z załącznikiem
nr 2 do pisma.

Zamawiający poinformował, że dokonał poprawy oczywistej omyłki (zgodnie z art. 223 ust.
2 pkt 2 Pzp) w ofercie złożonej przez wykonawcę: Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. Informacja o poprawieniu omyłki została przesłana do wykonawcy w dniu 11 lipca 2025 r. (zał. 3 do niniejszego pisma) oraz że zgodnie z art. 148 ust. 41 Pzp przeprowadził procedurę wyjaśnienia rozbieżności w dokumentach potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu, opisanego w pkt IV.4.a) Specyfikacji Warunków Zamówienia (zał. 4 do pisma).

Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp z uwagi na podjęcie przez zamawiającego ww. czynności. W ocenie zamawiającego dalsze postępowanie stało się z zbędne.

W związku z czynnościami Zamawiającego dokonanymi po wniesieniu odwołania, polegającymi na unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz przystąpieniu do powtórzenia czynności badania i oceny ofert, postępowanie podlegało umorzeniu w całości.

Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

W związku z unieważnieniem czynności, które były przedmiotem zaskarżenia nie istnieje już tzw. substrat zaskarżenia – czynność wyboru oferty najkorzystniejszej.

W tej sytuacji, spór stał się bezprzedmiotowy.

Wobec powyższego Izba uznała, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego Izba wydała na podstawie § 9 ust.
ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437).

W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie.

Przewodnicząca: ……..……………….