Wyrok KIO KIO 2791/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2791/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta najkorzystniejsza, naruszenie, dokumenty, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1.

Istota sprawy

W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w Katowicach, w trybie przetargu nieograniczonego na zakup autobusów elektrycznych i ładowarek w ramach realizacji projektu Hydrogen GZM oraz Zielony Transport GZM etap II (nr postępowania: ZP.270.7.2025), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 24.03.2025 r., S 58/25 187981-2025, wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i zaniechania udostępnienia dokumentów nieskutecznie zastrzeżonych jako t...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2791/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 6 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Izabela Niedziałek-Bujak

po rozpoznaniu na posiedzeniu 6 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 7 lipca 2025 r. przez odwołującego – wykonawcę IRIZAR E-MOBILITY S.L., Erribera Industria Gunea, 1, 20150, Aduna, Gipúzkoa (Hiszpania) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ul. Barbary 21a, 40-053 Katowice

przy udziale przystępującego po stronie zamawiającego – uczestnika Solaris Bus & Coach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Bolechowo-Osiedle, ul. Obornicka 46, 62-005 Owińska

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13.500 zł 00 gr. (trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………………………………

Sygn. akt: KIO 2791/25

U z a s a d n i e n i e

W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w Katowicach, w trybie przetargu nieograniczonego na zakup autobusów elektrycznych i ładowarek w ramach realizacji projektu Hydrogen GZM oraz Zielony Transport GZM etap II (nr postępowania:ZP.270.7.2025), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 24.03.2025 r., S 58/25 187981-2025, wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i zaniechania udostępnienia dokumentów nieskutecznie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa, wniesione zostało 07.07.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy IRIZAR E-MOBILITY S.L. (sygn. akt KIO 2791/25).

Odwołujący zarzucił naruszenie:

1. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Solaris jako niezgodnej z warunkami zamówienia ze względu na:

1.1. złożenie oferty, która nie pozwala na identyfikację parametrów zaoferowanych autobusów w zakresie zastosowanego silnika elektrycznego i jego parametrów,

1.2. zaoferowanie autobusów 18 m o parametrach niezgodnych z warunkami zamówienia w związku z błędnym określeniem oferowanej liczby miejsc siedzących i niespełnianiem przez oferowane autobusy 18 m minimalnej wymaganej całkowitej liczby miejsc dla pasażerów,

2. art. 18 ust. 1-3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 UZNK oraz art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp i art. 74 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie przekazania Odwołującemu kompletnego protokołu postępowania wraz ze wszystkimi dokumentami, w tym nieprzekazanie kompletnej oferty złożonej przez wykonawcę Solaris ze względu na uznanie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa za skuteczne wobec informacji i dokumentów zastrzeżonych przez Solaris w ofercie, pomimo że wykonawca ten nie wykazał przesłanek z art. 11 ust. 2 UZNK oraz poprzez prowadzenie postępowania w sposób rażąco naruszający zasady jawności i przejrzystości oraz równego traktowania wykonawców.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia czynności badania i oceny ofert, odrzucenia oferty Solaris, udostępnienie dokumentów złożonych wraz z ofertą Solaris.

Odwołujący 17.07.2025 r. złożył oświadczenie, którym cofnął odwołanie w całości i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.

Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) umorzyła postępowanie odwoławcze w sytuacji wyczerpującej przypadek wskazany w art. 568 pkt 1 Ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 Ustawy Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) nakazała dokonanie zwrotu 90% wpisu.

Przewodnicząca:………………………………