Wyrok KIO KIO 2793/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2793/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 września 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez INWESTYCJE MEDYCZNE ŁÓDZKIEGO SP. Z O.O. z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, unieważnienie postępowania, zamówienie publiczne, Pzp, koszt postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 255 pkt 1, art. 255 pkt 2, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 557.

Istota sprawy

unieważnienie czynności unieważnienia postępowania o  udzielenie zamówienia publicznego oraz odrzucenia oferty Odwołującego w zakresie pakietu nr 6 powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2) ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 2793/23

 

POSTANOWIENIE

z dnia 29 września 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska 

po rozpoznaniu w dniu 29 września 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 września 2023r. przez wykonawcę „DUTCHMED PL” SP. Z O.O. z siedzibą w Bydgoszczy w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego INWESTYCJE MEDYCZNE ŁÓDZKIEGO SP. Z O.O. z  siedzibą w Łodzi

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy „DUTCHMED PL” SP. Z O.O. z siedzibą w Bydgoszczy kwoty 15  000  zł  00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sygn. akt KIO 2793/23

UZASADNIENIE:

Zamawiający – INWESTYCJE MEDYCZNE ŁÓDZKIEGO SP. Z O.O. z siedzibą w  Łodziprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: Dostawa sprzętu medycznego do Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37 Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi część 1”, numer referencyjny: 13/ZP/PN/2023.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 30 czerwca 2023 r. pod numerem 2023/S 124-393296.

22 września 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę „DUTCHMED PL” SP. Z O.O. z siedzibą w Bydgoszczy (dalej jako „Odwołujący”) wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności Zamawiającego polegającej na odrzuceniu oferty odwołującego się, oznaczonej jako oferta nr 1, złożonej w  ramach pakietu nr 6, a nadto - w konsekwencji – unieważnienie przedmiotowego postępowania w zakresie pakietu nr 6 z uwagi na to, że wszystkie oferty podlegają odrzuceniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

Art. 226 ust 1 pkt 5 pzp poprzez błędną wykładnię przepisów jw., przejawiającą się w wadliwym przyjęciu, że oferta odwołującego się jest niezgodna z warunkami zamówienia, podczas gdy wszystkie przedstawione w ofercie informacje odpowiadają merytorycznie warunkom zamówienia, całkowicie mieszcząc się w ich zakresie, przy czym, przedmiotowe naruszenie doprowadziło do niezasadnego odrzucenia oferty odwołującego się, a w dalszej konsekwencji do wadliwego unieważnienia postępowania w zakresie pakietu nr 6 z uwagi na odrzucenie wszystkich ofert.

Wobec powyższego Odwołujący wniósł o:

1.nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności zamawiającego polegającej na odrzuceniu oferty odwołującego się, oznaczonej jako oferta nr 1, złożonej w ramach pakietu nr 6 – Inkubator transportowy z respiratorem 2 szt. w postępowaniu o udzieleniu zamówienia pn: Dostawa sprzętu medycznego do Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37 Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi część 1,

2.nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności zamawiającego polegającej na unieważnieniu przedmiotowego postępowania w zakresie pakietu nr 6,

3.nakazanie zamawiającemu merytorycznego rozpatrzenia oferty odwołującego się, oznaczonej jako oferta nr 1, złożonej w ramach pakietu nr 6 – Inkubator transportowy z  respiratorem 2 szt. w postępowaniu o udzieleniu zamówienia pn: Dostawa sprzętu medycznego do Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37 Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi część 1,

4.zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego się zwrotu kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych.

Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca

27 września 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający uwzględnił odwołanie i w konsekwencji w dniu 26 września 2023 r. dokonał unieważnienia czynności:

a)unieważnienia postępowania w zakresie pakietu nr 6 na podstawie art. 255 pkt. 2 ustawy Pzp,

b)odrzucenia oferty DUTCHMED PL sp. z o.o., ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp w zakresie pakietu nr 6,

z dnia 15.09.2023 r.

Nadto, w piśmie wskazał, że w dniu 26 września 2023 roku Zamawiający:

a)dokonał unieważnienia postępowania w zakresie pakietów 2 i 7 na podstawie art. 255 pkt 1 ustawy Pzp;

b)pozostawił odrzucenie oferty Dräger Polska sp. z o. o. w zakresie pakietu nr 6 (inkubator transportowy z respiratorem – 2 szt.) na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp;

c)pozostawił odrzucenie oferty Warda sp. z o.o. w zakresie pakietu nr 5 (Stanowisko do resuscytacji noworodka – 2 szt.) na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp;

d)pozostawił wybór ofert najkorzystniejszych w zakresie pakietów nr 1 - 5 i 7 oraz dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej - DUTCHMED PL sp. z o.o., ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz jako najkorzystniejszej zgodnie z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp – największa ilość punktów wg. kryterium określonego w SWZ spośród ofert niepodlegających odrzuceniu, w  zakresie pakietu nr 6.

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty w zakresie pakietu nr 6 z dnia 26 września 2023 roku przyjęło następujące brzmienie: PAKIET NR 6 – INKUBATOR TRANSPORTOWY Z RESPIRATOREM 2 SZT. OFERTA NR 1 - DUTCHMED PL sp. z o.o., ul. Szajnochy 14, 85-738 Bydgoszcz cena – 505 440,00 zł brutto.

Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, Zamawiający dokonał bowiem unieważnienia czynności unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz odrzucenia oferty Odwołującego w zakresie pakietu nr 6. Zgodnie z art. 568 pkt 2) ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W ocenie Izby unieważnienie czynności unieważnienia postępowania o  udzielenie zamówienia publicznego oraz odrzucenia oferty Odwołującego w zakresie pakietu nr 6 powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2) ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.). Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.