Wyrok KIO KIO 2809/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2809/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Krapkowicki z siedzibą w Krapkowice w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: wymagania uczestnictwa w postępowaniu, naruszenie zasad uczciwej konkurencji, koszty postępowania, cofnięcie odwołania, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 16 pkt 1, art. 17 ust. 2, art. 239 pkt 1, art. 239 pkt 2, art. 107 pkt 2, art. 107 pkt 4, art. 128 pkt 4, art. 125, art. 108 pkt 1 ust. 1 lit. g, art. 108 pkt 1 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający – Powiat Krapkowicki [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie ‎ o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na budowę budynku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krapkowicach (znak postępowania: ZP.272.11.2023). Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 25 lipca 2023 r. pod numerem nr 2023/BZP 00324874/01. W dniu 25 września 2023 r. wykonawca G.G....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2809/23

POSTANOWIENIE

z dnia 5 października 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Aleksandra Patyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 5 października 2023 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 25 września 2023 r. przezwykonawcę G.G. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Firma Inżynierska Alog G.G. w Kędzierzynie – Koźlu w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Krapkowicki

przy udziale wykonawcy CZĘSTOBUD Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………..

Sygn. akt: KIO 2809/23

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający –Powiat Krapkowicki [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na budowę budynku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krapkowicach (znak postępowania: ZP.272.11.2023).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 25 lipca 2023 r. pod numerem nr 2023/BZP 00324874/01.

W dniu 25 września 2023 r. wykonawca G.G. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Firma Inżynierska Alog G.G. w Kędzierzynie – Koźlu[dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1 i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców (w związku z naruszeniem niżej wymienionych przepisów). Art.239 pkt.1 i 2-dokonując wyboru oferty Wykonawcy Częstobud sp. z o.o. bez przeprowadzenia czynności określonych w art. 107 pkt.2 i 4, a także czynności opisanych w art.128 pkt.4 mimo, że środki dowodowe złożone przez Wykonawcę Częstobud sp. z o.o. na wezwanie Zamawiającego nie potwierdzają spełniania warunków uczestnictwa w postępowaniu jak i spełniania kryteriów oceny oferty pozwalających na uzyskanie maksymalnej punktacji w „3) Kryterium Doświadczenie osoby wyznaczonej do pełnienia funkcji Kierownika Budowy (D)-waga 20%”.

Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości
i nakazanie Zamawiającemu:

1. unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert - i w ramach tej czynności :

a) weryfikację spełniania kryteriów uczestniczenia w zamówieniu publicznym;

b) ponowne przeliczenie punktacji w Kryterium „Doświadczenie osoby wyznaczonej do pełnienia funkcji Kierownika budowy (D)”;

c) weryfikację oświadczenia Wykonawcy w trybie art. 125 PZP w związku z art. 108 pkt.1 ust.1 litera g) i pkt. 1 ust.2 w zakresie nie podlegania obligatoryjnemu wykluczeniu;

2. zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania.

Izba ustaliła, że wykonawca CZĘSTOBUD Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie skutecznie przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.

W dniu 3 października 2023 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Wobec powyższych ustaleń Izba wskazuje, że na skutek cofnięcia odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu w wysokości
10 000,00 zł.

     

     Przewodniczący:  ……………………………..