Wyrok KIO KIO 285/22

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 285/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 lutego 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Czeladź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 285/22

POSTANOWIENIE
z dnia 17 lutego 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Anna Chudzik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 lutego 2022 r. w Warszawie odwołania
wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lutego 2022 r. przez
wykonawcę
CATERMED Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi,

w postępowaniu prowadzonym przez Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
z siedzibą w Czeladzi
,

orzeka:

1. umarza postępowanie odwoławcze;

2. nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego
kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy)
stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa

Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:

Sygn. akt: KIO 285/22

Zamawiający - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Czeladzi

- prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn.

Usługa polegająca na przygotowywaniu i dostarczaniu posiłków dla pacjentów PZZOZ
w lokalizacji Czeladź i Będzin.
Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie
o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 24 stycznia

2022 r. pod nr 2022/S 016-038378.

W dniu 3 lutego 2022 r. wykonawca CATERMED Sp. z o.o. wniósł odwołanie wobec
postanowień specyfikacji warunków zamówienia dotyczących kryteriów oceny ofert oraz
zasad waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu
naruszenie przepisów:

1)    art. 246 ust. 1 i 2 w zw. z art. 359 pkt 1 ustawy Pzp, poprzez określenie kryterium ceny
o wadze 100%, mimo obowiązku określenia kryterium pozacenowego o wadze co
najmniej 40%;

2)    art. 439 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3531
Kc, poprzez określenie, że zmiana wysokości wynagrodzenia wykonawcy w przypadku
zmiany ceny produktów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia dopuszczalna
jest raz w roku poczynając od 01.01.2023 r., a nadto tylko wtedy, gdy zmiana cen
przekroczy 10%.

W związku z tym, że postępowanie o udzielenie niniejszego zamówienia zostało
wszczęte po 1 stycznia 2021 r., jest ono prowadzone na podstawie przepisów ustawy
z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129).

W dniu 16 lutego 2022 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Odwołującego
o cofnięciu odwołania. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze - zgodnie z art. 568
pkt 1 ustawy Pzp - należało umorzyć.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy
Pzp i § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a

2020 r. poz. 2437),
nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty 13.500 zł stanowiącej 90% uiszczonego
wpisu.

Przewodniczący: .............................

3