Wyrok KIO KIO 2850/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2850/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zwrot, zamówienie publiczne, Zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Skład orzekający Izby rozpoznając sprawę uwzględnił akta sprawy odwoławczej, które zgodnie z par. 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku ‎ w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453) stanowią odwołanie wraz z załącznikami oraz dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia w postaci elektronicznej lub kopię dokumentacji, ‎ o której mowa w § 7 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2850/23

POSTANOWIENIE

z dnia 11 października 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Prowadzisz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron, w Warszawie, w dniu
11 października 2023 roku odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
w dniu 27 września 2023 roku przez wykonawcę CATERMED spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie

przy udziale wykonawcy Barbary Kudaszewicz prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą B.K. PPH „KUDASZEWICZ” z siedzibą w Sulbinach zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego sygn. akt KIO 2850/23 po stronie Zamawiającego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy CATERMED spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust.1 i 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r.  Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………………………

Sygn. akt: KIO 2850/23

U Z A S A D N I E N I E

Zamawiający – Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Usługa żywienia pacjentów Szpitala Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 374400 z dnia 30 sierpnia 2023 roku.

W dniu 27 września 2023 roku Odwołujący wniósł odwołanie wobec zaniechań Zamawiającego ujawnionych czynnością z dnia 22 września 2023 roku.

W dniu 30 września 2023 roku, w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28 września 2023 roku, zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego wykonawca B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą B.K. PPH „KUDASZEWICZ” z siedzibą w Sulbinach.

W dniu 9 października 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo procesowe Zamawiającego „Odpowiedź na odwołanie”, który wniósł o oddalenie odwołania w całości.

Po przeprowadzeniu posiedzenia z udziałemStron na podstawie zebranego materiału w sprawie Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Skład orzekający Izby rozpoznając sprawę uwzględnił akta sprawy odwoławczej, które zgodnie z par. 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku
w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453) stanowią odwołanie wraz z załącznikami oraz dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia w postaci elektronicznej lub kopię dokumentacji,
o której mowa w § 7 ust. 2, a także inne pisma składane w sprawie oraz pisma kierowane przez Izbę lub Prezesa Izby w związku z wniesionym odwołaniem.

Pismem z dnia 10 października 2023 roku przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 października 2023 roku Odwołujący złożył następujące oświadczenie:

Działając w imieniu Odwołującego – Catermed Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm.), wycofuję odwołanie z dnia 27 września 2023 roku.

Wnoszę o zwrot opłaty od odwołania w przepisanej wysokości na rachunek bankowy Odwołującego o numerze: (…)

W treści pisma podano sygnaturę akt prowadzonego postępowania odwoławczego oraz wskazano Zamawiającego i nazwę postępowania o udzielnie zamówienia publicznego wraz z numerem ogłoszenia w BZP. Pismo podpisała Pani Izabela Kozendra działająca
na podstawie pełnomocnictwa z dnia 26 września 2023 roku załączonego do odwołania
(w uzupełnieniu na wezwanie Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej).

Izba stwierdza, że w tej sprawie odwoławczej odwołanie zostało skutecznie wycofane przed terminem posiedzenia i rozprawy z udziałem stron. Wymaga odnotowania, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r.  Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. 2020 poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego
z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.

Przewodniczący: …………………………………