Wyrok KIO KIO 2884/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2884/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 09.10.2023
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2884/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Stołeczne Warszawa z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamówienie publiczne, zakłócenie konkurencji, nieuczciwa konkurencja, oferta najkorzystniejsza, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 85 Pzp, art. 239 Pzp, art. 568 pkt 2, art. 557 Pzp.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, Zamawiający dokonał bowiem unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty. Zgodnie z art. 568 pkt 2) ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 2884/23
POSTANOWIENIE
z dnia 9 października 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska
Członkowie: Joanna Gawdzik-Zawalska
Monika Kawa-Ogorzałek
po rozpoznaniu w dniu 09 października 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 02 października 2023 r. przez wykonawcę PORR S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Miasto Stołeczne Warszawa w ramach którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
przy udziale wykonawcy PALMETT Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy PORR S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Sygn. akt KIO 2884/23
UZASADNIENIE:
Zamawiający – Miasto Stołeczne Warszawa w ramach którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Wykonanie robót budowlanych, robót ogrodniczych i innych prac w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Zagospodarowanie terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy”, numer referencyjny: 29/PN/2023.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 05 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/S 068-203290.
02 października 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę PORR S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności Zamawiającego polegającej na:
- zaniechanie wykluczenia PALMETT Sp. z o.o. s.k. z postępowania i odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że Wykonawca był zaangażowany w przygotowanie niniejszego postępowania, co spowodowało zakłócenie konkurencji, którego nie można wyeliminować inny sposób niż poprzez wykluczenie tego Wykonawcy z udziału w postępowaniu;
- zaniechanie odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj.Dz.U.2022.1233 ze zm.; dalej: „uznk”) z uwagi na fakt, że PALMETT Sp. z o.o. s.k. złożył nieprawdziwe oświadczenia w JEDZ i oświadczeniu potwierdzającym aktualność informacji zwartych w tym dokumencie co do zaangażowania w przygotowanie niniejszego postepowania;
- wybór jako najkorzystniejszej oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że oferta podlega odrzuceniu z uwagi: (i) na udział tego Wykonawcy przygotowaniu niniejszego postępowania, co spowodowało zakłócenie konkurencji, którego nie można wyeliminować inny sposób niż poprzez wykluczenie tego Wykonawcy z udziału w postępowaniu oraz (ii) złożenie nieprawdziwego oświadczenia w JEDZ i oświadczeniu potwierdzającym aktualność informacji zwartych w tym dokumencie co do zaangażowania w przygotowanie niniejszego postepowania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) Pzp w zw. art. 108 ust. 1 pkt 6 Pzp i art. 85 Pzp w zw. z art. 16 Pzp -poprzez zaniechanie odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że Wykonawca był zaangażowany w przygotowanie niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, co spowodowało zakłócenie konkurencji, którego nie można wyeliminować inny sposób niż poprzez wykluczenie tego Wykonawcy z udziału w postępowaniu;
- art. 226 ust. 1 pkt 7 Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 i ust. 2 uznk oraz art. 16 Pzppoprzez zaniechanie odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z uwagi na zatajenie przez PALMETT Sp. z o.o. s.k. w dokumentach przedłożonych Zamawiającemu faktu swojego zaangażowania w przygotowanie niniejszego postępowania;
- art. 85 Pzp w zw. z art. 16 Pzppoprzez prowadzenie postępowania z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców oraz zasady przejrzystości z uwagi na zaniechanie wdrożenia środków mających na celu zapobieżenie zakłóceniu konkurencji w sytuacji, gdy jednym z uczestników postepowania jest Wykonawca PALMETT Sp. z o.o. s.k.), który opracował dokumentację stanowiącą opis przedmiotu niniejszego zamówienia;
- art. 85 Pzp w zw. z art. 16 Pzppoprzez prowadzenie postępowania z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji równego traktowania wykonawców oraz zasady przejrzystości z uwagi na zaniechanie odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k. w sytuacji, gdy Wykonawca złożył nieprawdziwe oświadczenia co do udziału w przygotowaniu niniejszego zamówienia;
- art. 239 Pzppoprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k., pomimo że: (i) Wykonawca był zaangażowany w przygotowanie niniejszego postępowania, co spowodowało zakłócenie konkurencji, którego nie można wyeliminować inny sposób niż poprzez wykluczenie tego Wykonawcy z udziału w postępowaniu oraz (ii) złożył w dokumentach przedłożonych Zamawiającemu nieprawdziwe oświadczenia co do faktu swojego zaangażowania w przygotowanie niniejszego postępowania
ewentualnie:
- art. 85 ust. 2 Pzp w zw. z art. 16 Pzppoprzez zaniechanie wezwania PALMETT Sp. z o.o. s.k. do przedłożenia wyjaśnień co do wpływu zaangażowania tego Wykonawcy w przygotowanie niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia na jego konkurencyjność
Wobec powyższego Odwołujący wniósł o:
1) uwzględnienie niniejszego odwołania w całości,
2) nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej PALMETT Sp. z o.o. s.k.; ponowną ocenę ofert;dokonanie czynności wykluczenia PALMETT Sp. z o.o. s.k. z postępowania i czynności odrzucenia oferty PALMETT Sp. z o.o. s.k.;
ewentualnie:
- nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej PALMETT Sp. z o.o. s.k., ponowną ocenę ofert oraz wezwanie PALMETT Sp. z o.o. s.k. do przedłożenia wyjaśnień co do wpływu zaangażowania tego Wykonawcy w przygotowanie niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia na jego konkurencyjność;
3)dopuszczenie dowodów wskazanych w treści niniejszego odwołania i przedstawionych na rozprawie na okoliczności wskazane odpowiednio w treści niniejszego odwołania i w trakcie rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą.
06 października 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego. W uzasadnieniu Zamawiający wskazał, że 06 października 2023 roku unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty i ponownie przystąpił do oceny i badania ofert.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca PALMETT Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Warszawie.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, Zamawiający dokonał bowiem unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty. Zgodnie z art. 568 pkt 2) ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W ocenie Izby unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i ponowne przystąpienie Zamawiającego do oceny i badania ofert powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2) ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.). Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.