Wyrok KIO KIO 2897/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2897/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.08.2025
- Przewodniczący
- Adriana Urbanik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Góra Świętej Małgorzaty
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2897/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Górze Świętej Małgorzaty z siedzibą w Góra Świętej Małgorzaty w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak formalnych odwołania, kryteria oceny ofert, postępowanie odwoławcze, środki dowodowe, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 6, art. 107 ust. 4, art. 253 ust 1 pkt 1, art. 513 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 6, art. 16 pkt 1, art. 528, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 553 zdanie drugie, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Górze Świętej Małgorzaty, Góra Świętej Małgorzaty 44A, 99-122 Góra Świętej Małgorzaty, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2897/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 29 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 29 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 lipca 2025 r. przez wykonawcę R.O., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.O. Przewóz Osób z siedzibą
w Kielcach w postępowaniu prowadzonym przez Samorządową Administrację Placówek Oświatowych w Górze Świętej Małgorzaty
Uczestnik po stronie zamawiającego
A.wykonawca Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Łęczyca Sp. z o. o.
z siedzibą w Łęczycy zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Roberta Opary, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą R.O. Przewóz Osób z siedzibą w Kielcach kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 2897/25
Uzasadnienie
Zamawiający Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Górze Świętej Małgorzaty, Góra Świętej Małgorzaty 44A, 99-122 Góra Świętej Małgorzaty, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2024 r. poz. 1320,
z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Zakup biletów miesięcznych dla dzieci i uczniów dowożonych do placówek oświatowych położonych na terenie Gminy Góra Świętej Małgorzaty” (numer referencyjny: SAPO. 26.1.2025).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych
24 czerwca 2025 r., za numerem 2025/BZP 00289809.
14 lipca 2025 r. odwołanie złożył wykonawca R.O., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R.O. Przewóz Osób, Korczyn 138, 26-067 Strawczyn,
od niezgodnych z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętych w postępowaniu:
a)czynności polegającej na unieważnieniu przez zamawiającego postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp, podczas gdy przesłanki przemawiające za unieważnieniem postępowania nie zaistniały, SWZ oraz kryteria oceny są jasne, logiczne i niebudzące wątpliwości,
b)czynności oceny oferty firmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Łęczyca
Sp. z o.o., ul. Belwederska 7 A, 99 100 Łęczyca, (dalej „PKS Łęczyca") jako najkorzystniejszej z naruszeniem przepisów ustawy Pzp w konsekwencji błędnej oceny przedmiotowych środków dowodowych przedstawionych na wezwanie zgodnie z art. 107 ust. 4 ustawy Pzp,
c)czynności oceny oferty firmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Łęczyca
Sp. z o.o., ul. Belwederska 7 A, 99 100 Łęczyca, (dalej „PKS Łęczyca”) jako najkorzystniejszej na podstawie art. 253 ust 1 pkt 1 ustawy Pzp, podczas gdy przedłożone na wezwanie przedmiotowe środki dowodowe nie pozwalają na przyznanie wykonawcy PKS Łęczyca maksymalnej ilości punktów w kryterium oceny ofert.
Na podstawie art. 513 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący wniósł odwołanie od zaniechania przez zamawiającego czynności, do której był zobowiązany na podstawie ustawy:
a) zaniechanie czynności polegającej na odrzuceniu oferty firmy PKS Łęczyca
po zapoznaniu się z jej treścią w całości, zatem wraz z załącznikami po otrzymaniu ich na wezwanie zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp.
Czynnościom oraz zaniechaniom zamawiającego odwołujący postawił zarzuty:
a)naruszenie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp poprzez błędne uznanie przez zamawiającego, że SWZ oraz kryterium oceny jest niedoprecyzowane, podczas gdy jest jasne, logiczne i niebudzące wątpliwości, co w konsekwencji doprowadziło
do nieuzasadnionego unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, pomimo iż w rzeczywistości przesłanki do niniejszego nie zaistniały,
b)naruszenie art. 253 ust 1 pkt 1 ustawy Pzp poprzez nieprawidłową ocenę przez zamawiającego przedłożonych przedmiotowych środków dowodowych przez PKS Łęczyca, co w konsekwencji doprowadziło do wyboru tej oferty, jako najkorzystniejszej, pomimo, że ofertą najkorzystniejszą nie jest,
c)naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp przez poprzez nieprawidłową ocenę przez zamawiającego środków dowodowych przedłożonych przez firmę PKS Łęczyca, bowiem istnieje uzasadnione przekonanie, iż wykonawca PKS Łęczyca nie spełnia kryteriów wskazanych w SWZ, co w konsekwencji doprowadziło do wyboru tej oferty, jako najkorzystniejszej pomimo, że ofertą najkorzystniejszą nie jest,
d)naruszenie art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie postępowania bez zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Wskazując na powyższe odwołujący wniósł o:
a)merytoryczne rozpatrzenie odwołania i jego uwzględnienie w całości
oraz nakazanie zamawiającemu, aby unieważnił czynność unieważnienia postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego; unieważnił czynność wyboru oferty złożonej przez wykonawcę PKS Łęczyca jako oferty najkorzystniejszej; przeprowadził ponownie ocenę przedłożonych przez firmę PKS Łęczyca przedmiotowych środków dowodowych
z uwzględnieniem braku możliwości przyznania punktów w kryteriach stanu taboru z uwagi
na przekłamanie w ofercie i przeznaczenie zupełnie innego sprzętu niespełniającego wymogów SWZ do realizacji zamówienia,
b)dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów wskazanych w treści odwołania,
c)zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego.
Zamawiający 15 lipca 2025 r. (poprzez Platformę zakupową) wezwał wraz kopią odwołania uczestników postępowania do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym.
Do postępowania odwoławczego 18 lipca 2025 r. zgłosił przystąpienie po stronie zamawiającego wykonawca Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Łęczyca
Sp. z o.o., ul. Belwederska 7A, 99-100 Łęczyca.
24 lipca 2025 r. zamawiający złożył pismo procesowe, w którym oświadczył,
że uwzględnia odwołanie w całości i w przypadku braku sprzeciwu przystępującego wnosi
o umorzenie postępowania odwoławczego.
27 sierpnia 2025 r. przystępujący poinformował, że nie złoży sprzeciwu
na uwzględnienie odwołania przez zamawiającego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego przystąpił po stronie zamawiającego wykonawca Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Łęczyca Sp. z o.o., ul. Belwederska 7A, 99-100 Łęczyca.
Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego - 27 sierpnia 2025 r. przystępujący poinformował (osoba umocowana
do reprezentacji przystępującego), że nie składa sprzeciwu na uwzględnienie odwołania przez zamawiającego). W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym
w odwołaniu. Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.
Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła okoliczność, iż przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 7500,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych
oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Przewodnicząca: ………………………