Wyrok KIO KIO 2901/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2901/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 17.11.2022
- Przewodniczący
- Agnieszka Trojanowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2901/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 listopada 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina m. st. Warszawa – Centrum Wspierania Rodzin „Centrum Warszawa” z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że na podstawie przedłożonych dokumentów nie jest możliwe ustalenie, czy zgłoszenie przystąpienia zostało dokonane przez osobę upoważnioną od reprezentacji zgła- szającego. Taka okoliczność nie wynika z załączonych dokumentów rejestrowych. Zgodnie z art. 525 ust. 1 ustawy wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoław- czego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2901/22
POSTANOWIENIE
z dnia 17 listopada 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 17
listopada 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2
listopada 2022 r. przez wykonawcę Euvic Effect spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 12 w postępowaniu
prowadzonym przez zamawiającego Gminę m. st. Warszawa - Centrum Wspierania
Rodzin „Centrum Warszawa” z siedzibą w Warszawie, ul. Stara 4
postanawia:
1. Umorzyć postępowanie,
2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 6 750 zł
00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) na rzecz
wykonawcy Euvic Effect spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w
Warszawie, ul. Czerska 12 tytułem zwrotu 90% wpisu od odwołania.
3.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:...............................
Sygn. akt KIO 2901/22
Uzasadnienie
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie podstawowym
bez negocjacji, którego przedmiotem jest „Przygotowanie i przeprowadzenie kampanii spo-
łecznej pt. "Nie dla alkoholu w grupie wiekowej 18-”zostało wszczęte ogłoszeniem zamiesz-
czonym w dniu 11 października 2022 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem
2022/BZP 00386608/01.
W dniu 28 października 2022 r zamawiający poinformował o wyniku postępowania.
W dniu 2 listopada 2022 r. odwołanie na czynność wyboru oferty najkorzystniejszej i zanie-
chanie jej odrzucenia wniósł wykonawca Euvic Effect spółka z ograniczoną odpowiedzialno-
ścią z siedzibą w Warszawie. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego
na podstawie pełnomocnictwa z dnia 2 listopada 2022 r. udzielonego przez prokurenta sa-
moistnego, ujawnionego w KRS i upoważnionego do samodzielnej reprezentacji. Odwołanie
zostało przekazane zamawiającemu w dniu 2 listopada 2022 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy w zw. z art. 107 ust. 1-3 ustawy w zw. z art. 16 pkt 1-3
ustawy przez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o
udzielenie zamówienia publicznego Bakcyl Studio Z. P. oraz Graffiti Films sp. z o.o., dalej
„Konsorcjum Bakcyl”, mimo iż wykonawca ten nie złożył w przewidzianym terminie przedmio-
towego środka dowodowego w postaci planu mediów oraz efektywności kampanii - propo-
zycje wskaźników kampanii, wymaganych zgodnie z Rozdziałem XI ust. 1 lit. ci d SWZ zło-
żone przez ww. wykonawcę dokumenty są nieprawidłowe oraz niekompletne;
2. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy przez zaniechanie odrzucenia
oferty Konsorcjum Bakcyl, mimo iż jest ona niezgodna z warunkami zamówienia w zakresie,
w jakim Konsorcjum Bakcyl nie dołączyło do oferty prawidłowych przedmiotowych środków
dowodowych w zakresie planu mediów oraz efektywności kampanii - propozycje wskaźników
kampanii.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
1. unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
2. powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawio-
nych w odwołaniu;
3. odrzucenia oferty Konsorcjum Bakcyl;
4. dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący wskazał, że ma interes we wniesieniu niniejszego odwołania. Odwołujący jest
wykonawcą, który złożył ofertę w przedmiotowym postępowaniu. Jak wynika z zawiadomie-
nia o wyborze oferty najkorzystniejszej, oferta złożona przez odwołującego plasuje się na
drugim miejscu rankingu ofert pod kątem ceny i pozostałych kryteriów oceny ofert. W wyniku
naruszenia przez zamawiającego ww. przepisów ustawy, interes odwołującego w uzyskaniu
zamówienia doznał uszczerbku, gdyż prawidłowe działanie zamawiającego powinno polegać
na odrzuceniu oferty Konsorcjum Bakcyl a nie dokonaniu wyboru tej oferty jako najkorzyst-
niejszej.
W dniu 3 listopada 2022 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.
W dniu 7 listopada 2022 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia
Konsorcjum: Z. P. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Bakcyl Studio Z. P. - Lider
Konsorcjum z siedzibą w Warszawie, ul. Braci Wagów 1 lok 80 i Graffiti Films spółka z ogra-
niczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Górnośląska 16/21 zgłosili swoje
przystąpienie po stronie zamawiającego. Odwołanie Euvic nie zasługuje na uwzględnienie
przez Krajową Izbę Odwoławczą. Przystępujący wniósł o oddalenie odwołania w całości
wskazując na bezzasadność argumentów podniesionych przez Odwołującego i w całości
poparł czynność zamawiającego w zakresie wyboru oferty przystępującego w przedmioto-
wym postępowaniu, jako oferty najkorzystniejszej.
Przystępujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu przedmiotowego przystąpienia i
rozstrzygnięcia odwołania na korzyść zamawiającego oraz w oddaleniu odwołania wniesio-
nego przez Euvic z uwagi na fakt, iż ma realne szanse na pozyskanie tego zamówienia i za-
warcie umowy w przedmiotowym postępowaniu, ponieważ oferta Konsorcjum została wybra-
na jako najkorzystniejsza w przedmiotowym postępowaniu.
Konsekwencją uwzględnienia odwołania Euvic może być zaniechanie wyboru oferty przystę-
pującego jako najkorzystniejszej w postępowaniu, pomimo iż jest ona w pełni zgodna z wy-
maganiami zamawiającego postawionymi w SWZ.
Powyższe w bezpośredni sposób może wpłynąć na poniesienie szkody czy też możliwość
poniesienia szkody przez przystępującego, która przejawiać się będzie w braku uzyskania
zamówienia w sytuacji, w której oferta przystępującego została przez zamawiającego uznana
za ofertę najkorzystniejszą.
Ponadto, celem przystępującego jest udział w postępowaniu prowadzonym z poszanowa-
niem przepisów prawa, a w szczególności ustawy.
Przystępujący zastrzegł możliwość rozwinięcia wskazanej wyżej argumentacji do czasu za-
mknięcia rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania kopii przystąpienia stronom.
Do zgłoszenia nie dołączono dokumentu poświadczającego umocowanie osoby podpisującej
zgłoszenie przystąpienia, a umocowanie nie wynika z załączonych dokumentów rejestro-
wych.
W dniu 16 listopada 2022 r. odwołujący oświadczył, że cofa wniesione odwołanie i wniósł o
umorzenie postępowania i zwrot 90% uiszczonego wpisu.
Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 17 listopada 2022 r.
Izba zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że na podstawie przedłożonych dokumentów nie jest możliwe ustalenie, czy
zgłoszenie przystąpienia zostało dokonane przez osobę upoważnioną od reprezentacji zgła-
szającego. Taka okoliczność nie wynika z załączonych dokumentów rejestrowych. Zgodnie z
art. 525 ust. 1 ustawy wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoław-
czego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania. Zgłoszenie przystąpienia musi
zatem pochodzić od wykonawcy, a to oznacza, że powinno być wniesione przez osobę umo-
cowaną do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy. O ile braki formalne odwołania
mogą być naprawione w trybie art. 518 ust. 1, o tyle ustawodawca nie przewidział dla wyko-
nawców przystępujących do postępowania odwoławczego możliwości uzupełniania braków
zgłoszenia przystąpienia. Stąd też należy wywieść, że przystąpienie nie spełniające wymo-
gów, co do formy wniesienia, terminu, braków formalnych w postaci :
- braku wskazania strony, do której się przystępuje, w tym umocowania do działania w jej
imieniu oraz
- interesu w uzyskaniu korzystnego dla strony, do której się przystępuje rozstrzygnięcia, a
także
- nie przekazania kopii przystąpienia zamawiającemu i odwołującemu,
nie może być uznane za skuteczne i Izba w takim przypadku zobligowana jest nie dopuścić
przystępującego do udziału w postępowaniu.
W przedmiotowej sprawie przystąpienie spełniające wymogi, co do formy, wskazania strony,
interesu oraz przekazania kopii nie zostało wniesione do Prezesa Izby, w konsekwencji nie
można było uznać, że zgłaszający przystąpienie stał się uczestnikiem postępowania.
Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 528 ustawy, które skutko-
wałyby odrzuceniem odwołania.
Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła-
nia, o której mowa w art. 505 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia
rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wnie-
sieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie po-
stanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wyso-
kości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.
poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na
skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym
dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub
uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim
przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uisz-
czonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił
wpis w wysokości 7 500zł., to do zwrotu pozostała kwota 6 750 zł. o czym orzeczono w pkt. 2
sentencji.
Przewodniczący:.............................
5