Wyrok KIO KIO 2926/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2926/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.10.2023
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Suwałki
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2926/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach z siedzibą w Suwałki w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, wybór oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579, art. 580, art. 224 ust. 1, art. 239, art. 16, art. 17, art. 255 pkt 7, art. 263, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach z siedzibą w Suwałkach (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn.: „Świadczenie usług sprzątania i utrzymania czystości wraz ze stałą dostawą materiałów eksploatacyjnych oraz inne usługi”, nr referencyjny ZP/2/PN/2023 (dalej: Postępowanie). Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami z 11 września 2019 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 2926/23
POSTANOWIENIE
z 20 października 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron 20 października 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 3 października 2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Optima Cleaning sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu i Impel Facility Services sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach z siedzibą w Suwałkach
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………................................…………………
Sygn. akt: KIO 2926/23
U z a s a d n i e n i e
Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
w Suwałkach z siedzibą w Suwałkach (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn.: „Świadczenie usług sprzątania
i utrzymania czystości wraz ze stałą dostawą materiałów eksploatacyjnych oraz inne usługi”, nr referencyjny ZP/2/PN/2023 (dalej: Postępowanie).
Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) zwanej dalej w skrócie Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 6 września 2023 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00382900/01.
3 października 2023 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Optima Cleaning sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu i Impel Facility Services sp. z o.o. z siedzibą
we Wrocławiu (dalej: Odwołujący) złożyli odwołanie wobec sprzecznych z przepisami Pzp czynności i zaniechań Zamawiającego zarzucając mu naruszenie:
1.art. 224 ust. 1 Pzp przez zaniechanie wezwania wybranego wykonawcy
do wyjaśnienia sposobu kalkulacji ceny ofertowej, mimo, że cena zaoferowana przez wybranego wykonawcę:
a)nie pokrywa kosztów minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonych
na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzenia za pracę oraz minimalnych dodatkowych elementów cenotwórczych oraz
b)wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie
z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia,
2.art. 239 w zw. z art. 16 i 17 Pzp przez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej sprzecznie z przepisami Ustawy;
3.art. 239 w zw. z art. 16 i 17 Pzp przez wybór jako najkorzystniejszej w postępowaniu oferty która nie przedstawia najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny i nie powinna zostać oceniona jako najkorzystniejsza w postępowaniu oraz zaniechanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty Odwołującego, która jest ofertą ważną
i niepodlegającą odrzuceniu a nadto zawiera najkorzystniejszy bilans z oceny kryteriów ustalonych w postępowaniu.
4 października 2023 r. Zamawiający wniósł o uchylenie zakazu zawarcia umowy do czasu ogłoszenia przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze.
Postanowieniem KIO/W 19/23 z 9 października 2023 r. rozpoznała ww. wniosek w sposób pozytywny i postanowiła uchylić zakaz zawarcia umowy w postępowaniu.
10 października 2023 r. Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie
i zaprzeczył stanowisku i argumentacji Odwołującego.
Izba ustaliła ponadto, że 19 października 2023 r. Zamawiający na stronie internetowej prowadzonego postępowania opublikował informację o unieważnieniu tego postępowania.
W uzasadnieniu dokonanej czynności Zamawiający wskazał:
„W wyniku rozstrzygnięcia przedmiotowego postępowania w dniu 28.09.2023 została wybrana oferta wykonawcy : DGP Clean Partner Sp. z o.o. Lider konsorcjum (…), 4 OP
sp. z o.o. (…), CTG sp. z o.o. (…) Medical Clean sp. z o.o. (…).
Wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, poinformował Zamawiającego, że pomimo uchylenia przez Krajową Izbę Odwoławczą zakazu zawarcia umowy w niniejszym postepowaniu – odstępuje od podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego.
W związku z powyższym Zamawiający zgodnie z art. 255 pkt 7 w związku z art. 263 ustawy Pzp unieważnia postępowanie”.
Wobec ustalonego stanu faktycznego Izba stwierdziła, iż zaistniały przesłanki skutkujące umorzeniem postępowania, zgodnie z unormowaniem art. 568 pkt 2 Pzp, który stanowi,
że Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne
lub niedopuszczalne. Odmowa podpisana umowy przez wykonawcę, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu oraz – w konsekwencji - unieważnienie postępowania przez Zamawiającego spowodowało, że dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego stało się niecelowe.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: ……………................................…………………